Vypěstovala jsem Gauru
FOTO: autorka

Vypěstovala jsem Gauru

1. 10. 2016

Město se velmi dobře stará o květinovou výzdobu veřejných prostranství. Nejsem jistě sama, kdo sbírá z odkvetlých rostlin semínka. Jen nejsem tak pečlivá, abych si je pořádně popsala a označila výsevy. Vloni jsem také sbírala. A na jaře mi vyrostly zajímavé rostlinky. Stonky se vytahovaly do výše a u kořenů dřevnatěly, ale nic se nedělo.

Až koncem srpna se na stoncích objevily pupeny. Nějaký druh pupalky, ty jsem také sbírala, pomyslila jsem si. Ale z pupenu se nerozvinul žlutý květ, ale bílorůžový, lehounký a něžný. Čtyři okvětní lístky a z něj visí osm tyčinek s pestíkem do čtyř stran rozeklaným. Takový keř roste u kavárny nedaleko našeho domu a kvete po celé léto. Jednotlivé kvítky jsou lehce rozsety po tenkých větvičkách a jemně se kolébají se ve vánku.

Trochu pátrání a už vím od kamaráda, že je to Gaura - Svíčkovec Lindheimerův. Pochází ze Severní Ameriky, je to trvalka, v zemi má oddenek a snáší i sucho. Ovšem za pohnojení a zálivku je jistě vděčná. Vyžaduje propustnou půdu. Sama se množí samovýsevem, a tak vydrží na záhonku nebo v okrasném květináči mnoho let. Její růžové a bílé květy lákají motýly a včelky.

Už zase okukuji záhony ve městě a sbírám semena na příští rok.

květiny zahrada
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Csanádiová
Děkuji,semínka vpořádku došla.
Anna Csanádiová
Omlouvám se nevšimla jsem si zprávy,ozvu se .
Anna Csanádiová
To budete hodná ,můžeme semínka vyměnit,děkuji a přeji krásný večer.
Hana Rypáčková
To mám radost, kvetla až do zámrazu. Jestli ještě najdu semínka, pošlu . Do knihovny?
Anna Csanádiová
Mám ráda neobvyklé květiny a pěstuji ze semínek každý rok něco nového.S dovolením si zapisuji ,nádherná.
Jitka Valachovičová
Tuhle kytičku neznám a je to velký úspěch, že se zadařilo, vypěstovat ji!*****
Alena Vávrová
Také neznám, ani netuším, zda jsem gauru někde někdy viděla. Na pupalky se mohu těšit příští rok, vzešlo mi jich hodně.
Alena Tollarová
Hanko, tuhle rostlinku vůbec neznám. Anebo jsem ji možná viděla, ale nevím, že to byla gaura. Zajímavý název. U zámku jsem si ulovila semínka afrikánů.
Ilona Erika Kolář
Krásná kytička. Moje kamarádka si takto rozmnožila ze semen ibišky.
Hana Šimková
Hani je krásná. Jsi šikovná.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.