Vymažte mě z internetu!
Ilustrační foto: ingimage.com

Vymažte mě z internetu!

19. 11. 2016

Jde to? Přibývá lidí, kteří o sobě ve virtuálním světě zveřejnili něco, čeho teď litují. S tím, jak jsme čím dál více propojeni s internetem, totiž vzniká i naše druhé, virtuální já. Tedy to, podle čeho si o nás lidé udělají obrázek, když si zadají naše jméno do vyhledávače nebo na nás náhodou při brouzdání internetem natrefí.

Internet je totiž skvělý kamarád a pomocník, ale může být i zlým pánem. Mnozí lidé se už o tom přesvědčili. Stačí si dát na nějakou tu sociální síť pár fotek z bujarého večírku. Pak se na ně podívá možný šéf v místě, kde se člověk uchází o práci, a řekne si: Aha, tahle slečna pije a válí se tady v miniaturním tričku, tu na pozici reprezentantky firmy rozhodně nechci. Nejde však už zdaleka jen o lidi mladé, tudíž omluvitelně nerozvážné.

Dvě pětašedesátileté kamarádky z Ostravy si před pár lety na sociální síti vystavily fotky z dovolené u moře. „Byly jsme tam veselé, šťastné, tak jsme se prostě fotily na pláži,“ vypráví paní Ivana. „Fotky jsme si daly na jednu sociální síť, na kterou chodíme, jenže mi nějak nedošlo, že v mém věku už asi není vhodné ukazovat se v plavkách. Můj syn mi asi po dvou letech volal, že je má fotka u nějakého článku v jednom časopise. Nechápala jsem.Bylo to tak. Ten snímek nějakým záhadným způsobem putoval internetem, až se ocitl v časopise. Byl to text o obezitě a u něj byly moje špeky v plavkách. Nebylo to nic příjemného,“ vypráví.

Ivana je na tom ještě dobře. Jsou případy, kdy lidé na facebook zavěsili fotky svých roztomilých nahých dětí a po čase zjistili, že ty snímky kolují na podivných internetových stránkách s erotickou tématikou. Americká centrála společnosti Google dostala od evropských uživatelů internetu kolem sedmdesáti tisíc žádostí o úplné vymazání. Lidé si zkrátka přejí, aby, pokud si někdo do Googlu zadá jejich jméno, vyjela nula výsledků. Ano, svět se mění. Po době, kdy se každý chtěl co nejvíce prezentovat a zveřejňoval o sobě co možno nejvíce, si lidé začínají více vážit soukromí.

Google, největší vyhledávač na světě, opravdu začal žadatelům údaje mazat. Přimělo ho k tomu rozhodnutí Evropského soudního dvora. Na ten se obrátil jistý Španěl, který se cítil být poškozen tím, že když si někdo zadá do internetového vyhledávače jeho jméno, ukáže se, že kvůli dluhům byla uvalena dražba na jeho dům. Pán dluhy dávno uhradil, dům mu zůstal a tak si myslí, že je tím narušeno jeho soukromí a dobré jméno. Takových případů jsou desítky tisíc. Vždyť stačí to, že se dá u mnoha lidí na internetu běžně dohledat jejich adresa. Pak se stačí podívat na to, že si na facebooku právě zveřejnili fotky z dovolené v zahraničí. Zloději, vítejte u nich doma.

S vymazáváním internetové historie to není jednoduché, každý žadatel musí Googlu poskytnou adresu každého odkazu, jehož zmizení požaduje a vysvětlit proč. Každopádně to však může být varováním, pobídnutím, abychom se na internetu chovali obezřetně. Protože tu máme další případ.

Sedmapadesátiletá Jitka z jižních Čech se snažila najít si přítele prostřednictvím internetových seznamek. Dávala si tam své fotky, protože je žena půvabná. „Všichni mně říkají, že vypadám dobře, tak své fotky ráda zveřejňuju. Pak jsem jednou seděla s kamarádkou v kavárně. Vedle si přisedli dva pánové asi našeho věku. A ten jeden říká: Aha, bába je na lovu. Díval se přitom na mě. Nechápala jsem. Ptala jsem se ho o čem, to mluví. No vždyť pořád hledáte chlapy přes internet, poznal jsem vás, řekl. Já se v tu chvíli málem propadla,“ vypráví Jitka.

Podle Ivany Janů, předsedkyně Úřadu na ochranu osobních údajů se i v České republice chystají změny v této oblasti: „Nová úprava ochrany osobních údajů umožní vymazat příslušná data na internetu. Zároveň budou takzvané cookies, tedy informace, které internetový prohlížeč ukládá o činnosti uživatele, považované za osobní údaje. Je to součástí obecného nařízení Evropské unie o ochraně údajů a platit by směrnice měla nejpozději od května 2018.“

Možná nám to připadá jako nějaký virtuální problém, který se běžného uživatele netýká, ale specialisté na ochranu osobních údajů se shodují, že se svým soukromím zacházíme na internetu značně lehkovážně, ať je nám patnáct nebo sedmdesát. Tak to mějme na paměti, když budeme na internetu navazovat nová přátelství, platit na něm nákupy nebo si při objednávání nějaké služby vyplníme nějaký ten neškodně se tvářící formulář.

A na konec si dejme příběh paní Kateřiny ze severní Moravy. „S hrůzou pozoruju, jak moje snacha na facebooku zveřejňuje fotky své dcerky, tedy mé vnučky. Fotí ji ve vaně, na zahradě u domku v bazénu. Přitom je jasně vidět dům, takže místo, kde fotky vznikly, kde bydlí. Vnučka je rozkošná, fotky mají spoustu shlédnutí, pochvalných komentářů, snacha je z toho celá nadšená. Já se bojím. Co když si nějaký zlý nebo nemocný člověk spojí tu krásnou holčičku s místem, kde bydlí? Ani nechci pomyslet, kolik úchylů se na ni na těch fotkách třeba dívá. Jenže snacha je posedlá internetovou popularitou. Zveřejňuje o rodině, kde co. Myslím, že si tím kompenzuje, že je vlastně neúspěšná modelka. A já tím trpím a bojíme se o ně.“

 

Setkali jste se někdy s podobným problémem? Myslíte si, že si lidé umí dostatečně na internetu chránit své soukromí nebo se na něm spíše chováme lehkovážně?

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Thanh Hang Truong
Dobrý den, jmenuji se Truong Thanh Hang a studuji 3. rokem na Vyskoké škole ekonomické v Praze a v rámci bakalářské práce zkoumám fenomén seniorů na sociálních sítích. Poprosím vás proto vyplnění krátkého dotazníku https://seniori-na-socialnich-sitich.vyplnto.cz/
Danuše Onderková
Opravdu užitečný článek, o takovém tématu jsem se již bavila s dcerou, jakmile se narodil vnuk. V Anglii je zakázáno zveřejnit nahé dítě, stejně tak se nesmí fotit skupinka dětí jak si hrají, i když tam máte své dítě. Ve školce, nebo ve škole se to při nějakých akcích smí, ale souhlasí s tím všichni rodiče. Stačí aby byl jeden proti a fotit nebo natáčet se nesmí. Když jsem chodila s dcerou do dětského koutku nebo na plavání a chtěla udělat fotky vnoučat, musela se dcera nejdřív zeptat, zda je to možné. V bazénu to povolili pouze po výuce a v koutku, kde nebyli jiné děti. Myslím, že i toto je správné.
Libor Farský
Velmi užitečný článek. Bohužel hlavně pro mladé, kteří jej číst nebudou.
František Komín
Ještě dodatek. Za horší, než internet a sociální sítě považuju mobily, u kterých telefonování je,¨jakási vedlejší funkce. To, že mobilem se dá fotografovat a natáčet video je z hlediska narušování soukromí daleko nebezpečnější, protože to, co dám na facebook mám aspoň pod kontrolou, ale co může někdo natočit a někde to zveřejnit, o tom se ani nemusím dozvědět a nebo až když už škoda byla napáchána.
František Komín
Souhlasím s tím, že opatrnost je nutná, ale na druhou stranu nic se nemá přehánět. Jak píše pan Libánský, některé údaje (adresa, rodné číslo ...) jsem v životě vyplňoval do tolika formulářů, že nemá smysl je tajit, ale zveřejňovat kdy nebude nikdo doma, to už je krajně neopatrné. Takže internetové bankovnictví mám prakticky od okamžiku, kdy ho Česká spořitelna zavedla, ale sociální sítě ignoruju a hodám v tom pokračovat. A pokud jde o děti, tak to záleží na rodičích a je to podobné, jako se zápalkami a jinými nebezpečnými předměty. Před námi rodiče zápalky, nože a jiné neschovávali, ale vysvětlili nám, jak s nimi zacházet a co s nimi nedělat a nikdy jsem nazapálil stoh a kromě drobných poranění jsem si nožem ani jiným nástrojem nikdy neublížil. Na to si ale rodiče musí udělat čas. Pokud posadí dítě k počítači, aby se mohli věnovat něčemu jinému, tak to asi v pořádku nebude.
Zuzana Pivcová
Jinde se absolutně neprojevuji a Facebook jsem si sice kdysi kvůli nějaké soutěži o jména leguánů v OC Chodov :-D založila, ale zeje prázdnotou. Zato tady na i60 jsem se za ty tři roky pěkně "rozhovořila" a ani nemám chuť přemýšlet nebo dokonce zjišťovat, co kde obíhá.
Jiří Libánský
Sluneční brýle s kamerou mám již dávno. Vítání a velké líbání na nádraží na setkání i60 v Doksech, když jsem měl v jedné ruce zavazadla a v druhé koloběžku, to je natočené kamerou v brýlích. https://youtu.be/f1jALBUogNg
Květoslava HOUDKOVÁ
Blíží se večer, tak jsem ještě na chvíli u Filipa. To, že jsem na chatu psala, že žiji v Pečováku, ještě jsem schopna jezdit na trojkolce a pro rychlou osobní komunikaci mám i mail na profilu nepovažuji - p. Votavová -za žádné sdělování důležitých osob. údajů. Klidně ještě dál sděluji: že nemám žádný účet, žádné elektr.bankovnictví, žádné smlouvy (vyjma mobilu a internetu) a ani doma "ve štrozoku" žádné peníze, ani cennosti (to jsem už dávno = za života rozdělila dětem). Děti mám hodné - potřebné platby řeším tak, že jim dám potřebné částky a oni další už zařídí. Bez účtů, karet atp. lze také žít a zloděj by si u mne "nepřilepšil" ! A dle dnešního článku na Seznamu: Možná bude hůř - protože "jedna firma ve světě" (název sdělen) už brzy uvede na trh sluneční brýle, vybavené kamerou,- bude moci nahrát i dále předávat videa. Takže -třeba už v létě- bude na co se těšit !!
Míla Hyhlíková
Právě včera jsme s mladými řešili elektronické bankovnictví. Prý si to mám zařídit, abych nemusela kvůli výběrům důchodu a některým platbám cestovat až do města, ztrácet čas a zbytečně vydávat energii. Zvlášť v zimě je to pro mě docela obtížné. Já ale v tuto službu nemám důvěru. Myslím si, že je snadno zneužitelná. Nakonec jsme se dohodli, že to zatím necháme tak, jak to je.
Naděžda Špásová
Nadměrné používání sociálních sítí je opravdu nebezpečné. Nejhorší je, když si k tomu sednou děti. Prozradí o sobě i to, co neví. Nevidím ráda, když naše děti používají facebook, ale s tím nic nezmůžu. Jsou naštěstí rozumní a opatrní. Pokrok se zastavit nedá.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu