Zamyšlení: Internetové diskuze
Ilustrační foto: pixabay.com

Zamyšlení: Internetové diskuze

2. 1. 2017

Už si ani nevzpomenu, kdy jsem poprvé podlehla nutkání probádat veřejné mínění přečtením diskuze ke článku nebo blogu. Od té doby jsem ale zaznamenala celou hitparádu názorů, výlevů, postojů i praktik, se kterými se můžeme setkat takřka v každé z nich.

Mezi nejoblíbenější z diskuzních praktik patří napadání samotného autora. Ten bývá zpravidla moc mladý (což je univerzální „páka“ na autory pod padesát let) nebo prostě moc hloupý a neznalý. Pokud je autorem žena, může se navíc dočkat toho, že je třeba moc blonďatá, moc nebo málo nalíčená, moc hubená nebo tlustá, zkrátka vždycky se najde něco, čeho je moc nebo málo. A to i v případě, že u článku fotografie autorky vůbec není.

Protřelí diskutéři už si dokážou nějaká ta negativa přimyslet. A pokud k jejímu textu chová diskutující opravdu silné antipatie, vždycky je po ruce nálepka feministky (skoro tak oblíbená jako nálepka studenta flákače, ekologa teroristy nebo zločince kapitalisty). Tam už není třeba nic dodávat, to je prostě odpad společnosti, slušní občané jistě vědí. Je v podstatě jedno, jestli se tím myslí ženy, které na počátku minulého století bojovaly za volební právo, nebo imaginární skupina „příliš samostatných“ žen, které nenávidí muže. Je sebevědomá a stojí si za tím? Tak je feministka! A hotovo. Úkol je tedy splněn. Diskutér je spokojen, že svůj nesouhlas dostatečně ospravedlnil špínou naházenou na autora (a kdyby se bránil, tak mu přidáme). Samotné argumenty tedy už hledat netřeba. Do stejné kategorie příspěvků spadají i smajlíkem ilustrované výsměchy a pobavení nad článkem, který je pro diskutéra zřejmě tak absurdním, že si vlastně ani žádné argumenty nezaslouží.

Je logické, že mezi častými diskutéry najdeme spíše jedince s velkým množstvím volného času než osoby z větší části zaneprázdněné, ať už jejich život vyplňuje práce, studium, rodina nebo přátelé. Mezi oblíbenými návštěvníky jakýchkoli veřejně přístupných diskuzí tak nemohou chybět důchodci a dlouhodobě nezaměstnaní. Ty můžeme poznat podle všudypřítomného negativismu a oslavných agitek na časy dávno minulé. V té době bylo všechno k dostání za mrzký peníz, zatímco dnes nejsou peníze na nic. Tedy kromě připojení k internetu. (Nezahořklí důchodci mi jistě prominou, to není snaha o generalizování, jen důsledek toho, že ti, kteří si den dokážou užívat jinak než dštěním nenávisti ať už na diskuzích nebo ve veřejných dopravních prostředcích, nebývají tolik vidět.) Ruku v ruce s nimi jdou diskutéři, kteří cítí povinnost oblažovat svět svou záští ke všemu současnému a mladému. I tráva bývala kdysi zelenější a lidé slušnější, a tak se nelze divit tomu, že dnešní zkažená generace píše stejně zkažené články. A půjde to jenom z kopce. Dnešní svět není v pořádku. To se dočteme pod každým článkem se společenskou tematikou. Holky se oblíkají jako kluci, na homosexuály se už nedíváme skrz prsty, ženy dělají kariéru a nestojí u plotny. Radši aby po nás přišla potopa.

I v těchto takřka univerzálních jevech však hraje roli, jestli je příslušná diskuze anonymní či ne. Čím méně údajů je nutné při vkládání příspěvku vyplnit, tím více urážek a politických agitek se dočkáme i pod zcela nesouvisejícími tématy.

Ačkoli jsou tedy výlevy, které můžeme na diskuzích zhlédnout, jazykově, vizuálně i obsahově různorodé, většinou je spojuje jeden společný rys – jen zřídka v nich narazíte na věcný argument. A tak, zatímco mě uklidňuje, že do diskuzí většinou přispívají lidé s povahami, se kterými se v životě u jednoho stolu nepotkávám a snad ani nepotkám, diskutéry může uklidňovat, že to samé v jejich případě platí pro pisálky, mladé lidi, staré lidi  - důchodce - feministky, studenty, ekology, kapitalisty, homosexuály, kariéristky…

Článek, úvaha platí pro všechny sociální sítě - VŠEOBECNĚ. Vztahovační - nevztahujte na sebe!

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.9 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Macháčková
Je červenec a já jsem se dostala k tomuto článku až nyní. Je moc pěkný a vůbec ho nevztahuji na tento web, ale na "diskuze" obecně.
Zuzana Pivcová
Řekla bych, že tato analýza se netýká pouze internetových diskusí, ale jakýchkoliv debat (včetně parlamentních). Oceňuji diskuse věcné, zasvěcené, třeba i emotivně laděné, ale vedené v určitých mezích slušnosti. I když nelze být zcela nestranný , protože k něčemu či někomu se přece musíme hlásit víc, tak je opravdu dobré alespoň respektovat jiné právo na existenci. Velmi špatně snáším různé výpady a posměšky, které vnímám mnohem hůře než zatrpklost. Rovněž se mi nelíbí to, co u sebe nazývám jen vyjádřením vlastního názoru, označit u "protivníka" za útok nebo dokonce urážku, i když to je mnohdy takřka identické. Možná, že se bude někomu zdát, že jste určité kategorie příliš zobecnila, ale osobně to vnímám jen jako uvedení příkladů. Váš příspěvek je tematicky podnětný a i žurnalisticky velmi kvalitní. Nebyl důvod, proč by ho redakce neměla vydat.
Alena Várošová
Sašo nevidím,že by tenhle článek Zamyšlení měl mít provokaticní text.Nebo jak se říká trefa do černého, ba právě naopak,aby se nad svovy každý zamyslel a ztotožňuji se s celým Tvým článkem.Tvoje zamyšlení je pravdivé a kdo chce tak se v něm najde to své .Kdo si to vysvětluje jinak,jeho problém.Díky Ti za něj,už jsem si myslela,že Ti jej nevydají,že to ne každý vezme,jak jsi to napsala a myslíš Ty.Zdržuji se psaní komentářů,psaní na chatu,dětských básniček a článků,ale na tohle se nedalo reagovat jak kladně.. Saša nemá zapotřebí vystupovat anomymně.Jedná vždy čestně se svými zdravými názory jako já a že to někdo nemůže strávit,jeho problém.Kdyby si každý když si to přečte klikl dole na její jméno,tak někteří to znají,je v obraze.Velká škoda,že to není jak píše Hanka R.to ví všichni,ale bylo by to potom super. Hezký den Alena
Lidmila Nejedlá
Sašo, je třeba si vybrat. Já mám ráda íčko, našla jsem zde přátele. Vy jste kdysi narazila, dle mé úvahy nezaslouženě, ale řešila jste to tvrdou, nevhodnou odvetou. Když jste potom napsala, že jste se radila s manželem, řekla jsem si: Saša má zázemí, probere to a bude dobře. Nebylo. Ale teď jste se vrátila, i když dost pesimisticky, a já vidím, že Vám nejsme my a i60 lhostejní, máte potřebu nám něco sdělit. To je dobře a já mám potřebu sdělit, že Vás tu zase ráda vidím.
Soňa Prachfeldová
Diskuze, kde se nešetří ostrými sprostými , útočnými, pomlouvačnými slovy, jsou špatné diskuze a ztráta času. Někdo to ale jinak neumí a nejlepší rada je - nenechat se vyprovokovat, zatáhnout do hloupostí, nezúčastnit se. Proč nediskutovat , ale slušně - nejsme přece v poslanecké sněmovně :-) A je pravda , že na i60 je slušné prostředí, což by nám seniorům mělo být milé, měli bychom být za to rádi, A jsme rádi ! Na ostatní soc.sítě nechodím, jen čtu někdy diskuzi pod některými články a nedočtu, je to snůška ubohostí a sprostot. Ať žije humor a slušná diskuze na I60 !
Jarmila Komberec Jakubcová
Udělám letos výjimku a napíši svůj názor. S autorkou naprosto souhlasím, na íčku sice nejsou diskuze tak ostré jako jinde. Ale existují určité skupiny, které spolu mluví a druhé které spolu nemluví.Určitou roli hrají vzájemné vztahy osobní či jiné.Proto už nebudu do diskuzí vstupovat jak jsem činila v různých rubrikách chatu.
Květoslava HOUDKOVÁ
Protože bývám vzhůru velmi brzy ráno, mám dost času pročíst/prolétnout rubriky = bez přihlášení a vybrat si ty, ke kterým má význam/mám zájem se vyjádřit. Nemá cenu "strkat nos" zejm. do témat stále se opakujících - žádný přínos nemají, jen dokáží zbytečně otravovat !
Zdenka Jírová
Jsem optimistka, nevidím svět tak černě, jako některé zmiňované skupiny diskutujících. Někteří senioři opravdu hodnotí okolí nepřívětivě, ale naopak, velká skupina je těch aktivních - viz i60. Je ale potřeba se také zmínit o portálech, kde jsou především mladí, ale tam nelze diskutovat vůbec, protože jsou natolik vulgární, že se pod nánosem sprostých slov ztrácí obsah. Dále ale souhlasím s tím, že by články neměly být anonymní, anonymitu jsem myslela, že už jsme vymýtili - viz * nebo L/N.
ivana kosťunová
Nevztahuji na sebe, kdo občas čte internetové diskuse musí autorce dát zapravdu. Těch typů diskutérů je o něco více, ale je to vtipně a výstižně popsáno. Autorka je jistě známa, paní Alexandra Brzobohatá už na portále působila, lze to poznat podle příspěvků staršího data na profilu. Pro mě tedy anonymní není a článek se mi líbí.
Naděžda Špásová
Maruško S., taky asi vím o koho jde. Myslela jsem, že skončila. Anonymitu by redakce tolerovat neměla. Mám takový dojem, že se to tu už jednou řešilo. K článku se nebudu vyjadřovat, je to provokace.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu