Hrátky s češtinou
Ilustrační foto: archiv autorky

Hrátky s češtinou

25. 1. 2017

Když jedeme autem delší trasu, tak nemluvím, aby se Jiřík mohl soustředit na řízení. Zato si v hlavě hraji svoje hrátky s češtinou.

Například vymýšlím podle abecedy města…a vždy si říkám, že by mohly být nejméně tři. Tak mi třeba poradíte u písmenka E. Nechci to nikde hledat na netu. Ani v autě, ani teď, samozřejmě.

 

A – Aš, Adamov, Albrechtice

B – Brno, Bohumín, Beroun

C – Cvikov, …???

Č – Česká Lípa, Český Krumlov, Čáslav

D – Děčín, Děpoltice, Duchcov

E – Ejpovice

F – Frymburk, Frýdlant, Fulnek

G – Golčův Jeníkov, Grabštejn, Gottvaldov (dnes už Zlín..)

H – Hodonín, Hradec Králové, Hukvaldy

Ch – Choceň, Chrudim, Chotíkov

I – Ivančice, Il‘ava /pomohu si slovenským městem/, Insbruck (zase cizina)

J – Jilemnice, Jablonec n. N., Jaroměř

K – už Vám nechám, abyste si sami zapřemýšleli…

Z - Znojmo, Zlín, Zruč nad Sázavou

Ž - Žatec, ...

Toto je ta jednodušší verze, horší je potom hledat v hlavě názvy řek nebo hradů a zámků. Ale každý si můžete dát sám svůj cíl procvičování mozku :-)-

Někdy na Jiříka vybafnu, aniž by věděl, co se mi odehrává v hlavě…řekni mi město od písneme CH…a on neví, která bije :-). Takto mi uteče cesta, a když vydržím do písmene R a neusnu, tak to možná někdy i dokončím.

Hrady a zámky

A – Andělská Hora

B – Bítov, Bouzov, Boskovice

C – díra v hlavě

D – Dačice, Děčín

E – netuším právě v tuto chvíli…

 

Přeji všem krásný den u Hrátek s češtinou.

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Korpášová
Hru město, jméno jsem měla vždy ráda, asi i proto, že jsem v ní i často vyhrávala. Město od E - ihned se mi vybavily Ervěnice a od C - třeba Cítoliby a Ctiměřice. Od Ž - Žabovřesky, Žehrov, Žamberk, Žlutice, Žlutava, Želetava... hrad od C- Cornštejn :-) Tak už abyste zase vyrazili na delší cesty a mohla jsi si hrát :-)
Elena Valeriánová
Leni, to je hezký návod. B: Bohdíkov, Blatná, Bzenec, C: Crhov, Cvilín, Č: Česká Ves, D: Domašov, Domažlice, K: Kroměříž, Krnov, Kuřim, Z: Zlaté Hory, Ž: Žilina, Žleby, Hrad: Edelštejn. A už pádím, mám povinnosti.
Lenka Hudečková
Hanko, mapu jsem si našla na google v obrázkách...
Hana Rypáčková
Tahle mapa je skvělá, nešlo by ji stáhnout a své bydliště označit ? To by se mi usnadnily představy....
Hana Rypáčková
Ať žijí hrátky se slovy. Když jsme měli 2x čtveřici školáků- co jsme se toho nahráli...A ti malí měli možnost si v každém kole jeden název vymyslet. To byla legrace....Kdyby šlo hrát obce, bylo by to snadné....
Lenka Hudečková
Zdeni, i já znám moc dobře hru : Město, moře, kuře stavení, jak jí říkám.... jinak se to asi jmenuje jinak...ale znám :-)
Jiří Hudeček
Ty názvy pozpátku- to je moje... :-)
Zdenka Žichovská
Lenko, při čtení článku jsem si vzpomněla na hru, kterou s námi často hráli rodiče. Sedli jsme si kolem stolu a na papír nadepsali sloupce: jméno - město - stát - řeka - živočich - rostlina. Jeden si v duchu odříkával abecedu, další řekl stop, v tu chvíli bylo nahlas řečeno písmeno a všichni jsme rychle psali. Např: „K“ Kateřina – Kolín – Kuba – Kamenice – Kočka – Koukol. Kdo byl nejrychlejší a měl vše, řekl stop. Za správné názvy byly body, které se na konci hry sečetly. Hrávali jsme to často (televize nebyla) a bavilo nás to.
Zuzana Pivcová
V Českém ráji je ještě obec Cidlina (i říčka toho jména).
Lenka Hudečková
Helenko, my zase Toužimi říkáme Mižuot :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.