Poznáš toto nádraží?
Foto: autorka

Poznáš toto nádraží?

5. 5. 2017

Jak se město postupně rozrůstalo v důsledku rozmachu průmyslu, vyvstávala také potřeba vhodné dopravy. Dráha byla stavěna hlavně z důvodů podnikatelských záměrů, lepšího propojení hutních a textilních podniků kolem trati, a tím i lepším přísunem materiálu, odbytem hotových výrobků i pro přepravu zaměstnanců.

V roce 1869 radní předložili návrh o výstavbě nádraží v blízkosti velkých průmyslových závodů. Práce na trati byly zahájeny v srpnu 1869 a úsek mezi dvěma městy byl otevřen 1. ledna 1871.

 

a5-1.jpg  img-5337.jpg

V roce 1987 budovu opravovali, ale původní dělená okna nahradili nečleněnými, secesní omítky vyhladili, odstranili dřevěné obložení ve vestibulu i původní dlažbu.

a6-2.jpg   img-5333.jpg

Výpravní budova nádraží a stavědlo byly 19. února 2003 prohlášeny kulturní památkou.

stav-1.jpg

Stavědlo z režného cihelného zdiva s hrázděným patrem a vnějším přístupovým schodištěm je jedním z trojice obdobných objektů. Dochovaná stavba je realizací projektu z roku 1905. Protože samozřejmě už není využívána, stává se často obětí vandalismu.

 

 

a3-1.jpg

Nepovedlo se mi lépe zachytit přemostění - ten oblouk - vedoucí k velkému nákupnímu centru, které je pojmenováno po původním průmyslovém závodě zde stojícím.

 

muz.jpg

Naši senioři v muzeu, tu v bleděmodré bundě určitě poznáte..

 

 

 

Fotohádanky nádraží
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Vambleki
Ano, trefa!
Lenka Hudečková
Helenko a je toto Ostrava Střed????
Marie Seitlová
Poznala jsem a dokonce našla i sebe na fotce.
ivana kosťunová
Mám to a odcházím středem na kostel
Jitka Hašková
Tak jsem se do toho pořádně dala a hned našla podle nápovědy v článku.
Naděžda Špásová
Tak už jsem to taky našla, jdu na kostel.
Jana Šenbergerová
Přestože jsem tudy léta jezdila a na něm vystupovala, nepoznala jsem, ale Pavel to měl raz dva.
Jana Kovářová
Nádraží bych měla, ještě mě čeká kostel.
Zuzana Pivcová
Už jsem se chtěla rozjet špatným směrem, ale zastavilo mě to stavědlo. Našla jsem to!
Zdenka Žichovská
Dnes to bylo docela lehké, název má dvě slova a celkem dvanáct písmen.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...