Poznáte rozhlednu?
Foto: autorka

Poznáte rozhlednu?

2. 6. 2017

Mám pro Vás další krásnou rozhlednu, kterou jsme navštívili v roce 2015 a velmi nám učarovala.

V 60. letech 19. století vybudovali místní nadšenci  na původně holém a nevzhledném kopci odpočinkovou zónu s lesním parkem, který se stal chloubou hledaného místa.

První záměr postavit zde i rozhlednu se objevil v roce 1874, ale ani přes finanční podporu města se během následujících dvaceti let nepodařilo získat dostatečné množství finančních prostředků.

Stavba byla zahájena v září 1902, základní kámen byl položen 18. října téhož roku. Hrubá stavba byla dokončena v říjnu 1903 a první návštěvníci si mohli rozhlednu prohlédnout a vystoupat nahoru 25. prosince po zaplacení 10 haléřů.

Rozhledna byla slavnostně otevřena 19. června 1904.

Náklady na stavbu činily 58 967 rakouských korun a spotřebovalo se 666 m³ žulových kvádrů, 65 000 cihel, 58 vagónů vápna a tři vagóny cementu.

Rozhledna je 34 m vysoká a její základna má čtvercový půdorys o rozměru 6,7 × 6,7 m.

Kdo tam nebyl, jako by nebyl :-)...

Najdete město a jméno rozhledny? Tato měla kdysi jiné jméno, které bylo později pozměněno.

Nápověda: Německá bitevní loď

Fotohádanky
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Jé, tak tam jsme ještě nebyli...myslím na rozhledně, jinak v Chebu již asi 3x ano :-)
Dagmar Doubková
rozhledna Bismarck v Aši, velice podobná je i na Zelené hoře v Chebu!!
Lenka Hudečková
Rozhledna je moc pěkná, ale ten den bylo děsné vedro a my se tam vlekli (tedy hlavně já, která nesnáším vedra) jako leklé ryby...
Alena Vávrová
Rozhledny mám moc ráda a mám o nich publikaci. Takže znám, ač jsem tady na té B. nikdy nebyla.
Naděžda Špásová
Leni, našla jsem to. Nápověda pomohla. Tak tam jsem opravdu nebyla, ale třeba se někdy zadaří a pak tam určitě vylezu.
Zuzana Pivcová
Tak tady už nemusím vůbec nic, nepomůže mi ani znát z historie Otto von....
Lenka Hudečková
Ivano - z tetičky WIKI - Bismarckova rozhledna nebo též rozhledna Háj u Aše se tyčí na vrchu Háj... čímžto jsem odhalila její název...
ivana kosťunová
Rozhlednu znám, mám v tom městě příbuzné. Ale nikdy neříkali nic o tom, že by se rozhledna měla jmenovat Bismarc ? !
Alena Tollarová
Sice jsem nevěřila, že se jmenuje stejně jako německá bitevní loď, která mě okamžitě napadla, ale je to tak. Ráda bych se tam podívala.
Jana Rykrová
Byli jsme tam před 2 týdny....a byli jsme " v háji " !!!!!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.