Kamarádky. Které jsou ty nejlepší?
Ilustrační foto: ingimage.com

Kamarádky. Které jsou ty nejlepší?

15. 6. 2017

Kamarádky rozděluji do čtyř kategorií: minulé, současné, budoucí a průběžné.

Kamarádky minulé, myšleno z mládí.

Mládí bylo super. Tehdy jsme říkali fajn. Kamarádky jsme střídaly jako ponožky. Žárlivost, závist, pomluvy a pochlebování stříkaly všemi směry. Každý týden se barometr souznění otřásal v základech. Jednou byla favoritkou ta, pak zas ona. Jednou jsem byla v milosti já, pak zas jiná. Patřilo to k holčičímu světu a patří dodnes. Z dětských let se vše plynule přeneslo do let pubertálních. Trvalé a nezapomenutelné vztahy nastaly až v post adolescentním období a jen malá hrstka aktérek se jich dostala mezi kamarádky průběžné.

Kamarádky současné, myšleno získané.

Jsem člověk vykořeněný. Narodila jsem se jinde, než jsem bydlela. Bydlela jsem jinde, než jsem chodila do školy. Během školních let jsem vystřídala několik míst a nakonec jsem se do praktického života vrhla ve městě, o jehož existenci jsem věděla pouze z vyjmenovaných slov. Protože jsem tvor společenský, získávání nových přátel a kamarádek se mi stalo nedílnou součástí života. Je to fáze plná odvahy, protože minulost i povaha nových známých je nepopsaný sešit. Zaplnění stránek je práce zdlouhavá, opatrná, skoro sisyfovská. Z velké spousty potencionálních spřízněných duší zbyde jen pár, na které je pak skutečně spolehnutí. Ty postupně přecházejí do skupiny kamarádek průběžných. Míváte je na očích v menších či větších intervalech, stárnou s vámi a stále patří do kategorie „holky“.

Kamarádky budoucí, myšleno ty co teprve přijdou.

Je to riziková kategorie, ale v případě nedostatku kamarádek průběžných, žádoucí. Člověk společenský má potřeby spolčovat se. A bez přátel žádná socializace nejde. Kam ale na hon přítelkyň vyrazit? Chlapi mají svá lovná teritoria historicky daná – fotbal, hospoda, schůze obecních zastupitelstev. Ale co my, ženy? Snad kluby pletení, pečení, cvičení v místních spolcích? Mé zkušenosti ukázaly, že pečou a pletou často ženy nudné a nezábavné a cvičí ty, které jsou pak tak unavené, že prchají rychle domů a na spolčování nemají sílu. Samozřejmě že jsou i výjimky, proto vznik kamarádek budoucích je podmíněný náhodou, která může, ale nemusí přijít.

Kamarádky průběžné, myšleno životní stálice.

Nejlepší jsou ty, s kterými jsem, „pásla husy“. Znají moji minulost, přítomnost a budují se mnou budoucnost. Nedá se před nimi přetvařovat, protože se známe jako své boty. Nedá se před nimi maskovat neúspěch, protože si vidíme až na dno žaludku. Nedá se jim lhát, protože je to zbytečné - stejně všemu přijdou na kloub.  Zkrátka musíte být taková, jaká skutečně jste. A to je moc fajn, protože si nemůžete na nic hrát. Je to úlevný proces, u kterého si odpočine mozek, který nekonspiruje, nekalkuluje, nepřepočítává a nevypočítává. Dokonce někdy ani nepřemýšlí, protože se otřásá vlnami smíchu. Kamarádky bývají zpravidla i vtipné.

Zvláštní úkaz.

Dnes jsem jednu z mých kamarádek po mnoha a mnoha letech potkala. Na první letmý pohled starší nezajímavá paní, po prozření stejná mladice jako já. Vrátily se mi vzpomínky a tvář, která za ta léta prakticky nezestárla. Je zvláštní, jak staré známé tváře převádíme do současnosti se všemi přednostmi, které tehdy jejich mládí mělo. Jak tváře cizí a nové vnímáme se všemi vráskami a křížky na zádech. A právě v tom je kouzlo kamarádek. Jsou stále mladé.

 

přátelství
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Mám hodně známých i několik kamarádek. Plně s Vámi souhlasím - kamarádky jsou stále mladé...
Věra Lišková
Vzpomenu ještě kamarády (nemyslím milostný vztah). Párkrát mi pomohli ,když mi teklo do bot, sehnat třeba dobrou práci. Článek je super napsaný.
Dana Tomanová
Zařazení se, holky :-), stejně nevyhneme. A je Vám asi jasné, do jakých dalších kategorií nás řadí lidé v našem okolí. Věřte, že výběr je opravdu veliký, pokud si vysloužím "sympatickou babu", mám vyhráno, "stará čarodějnice" také není až tak odsouděníhodná, podle toho, jak se vyloží, posouzení těch dalších "kategorií" závisí na tom, od koho pochází. Kamarádky/přítelkyně mám takové, se kterými je mi dobře - moc dobře a cítím, že je to tak i obráceně, jsou součástí mého života. Známých mám hodně, patří k aktivnímu životu.
Hana Rypáčková
Protože jsem se vrátila jako mladá maminka do města, kde jsem vyrůstala a dospívala, mám průběžné kamarádky.Dvě z nich opravdu hodně blízké. Z pracovního procesu k občasnému posazení, z důchodového věku získané z mně blízkých aktivit, ale i ty , co pečou a pletou , zahradničí nejsou nudné. Obohacují mě tím, co umí. Horší je, že ubývají. Proto máme íčko .
Jana Šenbergerová
Škatulkování nemám ráda, ale tohle mi přijde nejen úsměvné, ale také osvěžující. Zkusím své kamarádky zaškatulkovat. Jak tak o tom přemýšlím, bude mi stačit jedna škatulka: Kamarádky, které mám ráda. Jiné jsem neměla a nemám. :-)
Naděžda Špásová
Nikdy jsem kategorizaci kamarádek nedělala. Mám dost přítelkyň, získaných z bývalých zaměstnání. No a pak mám jen pár kamarádek, jsou opravdu dlouholeté a mám je ráda. Myslím si ale, že nikdo o nikom nemůže říct, že o něm ví úplně všechno. Není to prakticky možné, pokud si chceme kamarádky zachovat.
Lidmila Nejedlá
V dětství jsem měla kamarádky z ulice, s kterými jsem chodila do školy, poté i studovala. Byly jsme prima parta a neměnily jsme se jako ponožky. Když přijedu do města mého dětství, navštěvuji je. Tedy, kamarádky z mládí jsou prima. Současné kamarádky jsou různé a chce to dost tolerance, aby vše klapalo.
ivana kosťunová
Je to skvěle napsáno.Mám kamarádky minulé i současné a neuzavírám se ani před budoucími. Nejcennější jsou ale ty průběžné. A víte , podle čeho posuzuji kvalitu kamarádství ? Když se potkáme po několika letech, jdeme na vínko a navážeme hovor, jako bychom se rozešly včera.
Zuzana Pivcová
Pohled Vašima očima je zajímavý, Já bych v některých kategoriích musela mluvit v jednotném čísle - kamarádka. Ale tak jako tak, každá taková bytost je cenná.
Jaroslava Handlová
Takovému rozboru a členění jsem svoje kamarádky nepodrobila. Bez ohledu na zmíněné čtyři skupiny jsou kamarádky prima, když se vzájemně cítíme spolu dobře a vesele optimisticky i v těžších chvílích a umíme se radovat ze života.

Zpět na homepage Zpět na článek