Hrátky s češtinou: Samá a
Foto: archiv autorky

Hrátky s češtinou: Samá a

16. 6. 2017

Dobrý den,

tentokrát jsem si vymyslela něco jiného. Slovní spojení, v nichž budou pouze samohlásky a/á. Vytvářet je bylo těžší než ta na V. Právě ta slovní spojení - jednotlivá slova se hrnula sama. Opět jsem je rozdělila na slovesná a jmenná. Nakonec jsem vytvořila ještě jednu skupinku výrazů, které se mi do těch dvou nevešly – zvolání, citoslovce, příslovce apod. Zvolila jsem řazení podle abecedy, je to přehlednější. Těším se, že mi opět přispějete dalšími nápady.

1

a cáká, a cáká * Ája hajá * Anna má astma * asfalt sálá // blána praskla * brávala nás na bál * brzda zamrzla // cvalda Jarda má zas hlad // dal nám kanára * dal vám na frak * dal vlastňák * dala nám baklažán * dal nám dar * dal tam plakát * dálka nás  lákala * dává drát na hák * dává dvakrát * dbal na zákaz // Hanka má strach * havran kráká * hrad nás lákal * hrál dál // chátra jásá * chlap má rád tabák * chmaták šátrá v kapsách // já vám dám! * jablka spadala * jsa na vážkách // Kája kaká * kam chvátáš? * kam šla Hanka? * kamna praskala * kanál zapáchal * kápla malá kapka * klapla pátá klapka * Káťa žvatlá * každá rada drahá * kradla tam salám * král vládl sám // láká k nám páva * lákala nás ta malá skála * lama prchla * lampa zhasla * lampasák nám dal zabrat // má ráda smažák * má svrab * má zdravá játra * Madla spadla z hradla * malá Pavla plavala * mám plán * mám ráda salát * mám vás ráda * máma nás kárala * Marta nás zas zklamala * máš padáka * máš tam napsat dvakrát A * máš tam šrám * maštal spadla * matka plakala nahlas * mává na nás * mlaská nahlas // na bál šla sama * načapala nás tam * namáhá sval * napadl prašan * napsal patvar * napsala nám vzkaz * naráz nastal náraz * nastal zvrat * nastav tvář * našla raka * naštval nás * naštvaná Bára nás práskla // padla mlha * padla na nás chandra * Pán dal, Pán vzal * pasák hnal pást svá stáda na stráň * Pavla nám mává * plášť vlál * plavala prsa a znak * plavala tam kláda * Praha vás láká * prchla v dál * prskal na vás? * psávala nám ráda // řval na nás // sádra ztvrdla * sahal nám na nahá záda * skládka zakázána * slabá vlákna praskla * spala tam * spadl kaštan * spláchla prach * sprcha zacákala skla * stál tam dav * stará chata chátrá * stávala tam stará kamna * straka kradla * stál tam sám * šla na záď * šla spát ráda * šla tam sama * šlápla na hada * štramák Václav má slamák // ta vám dala! * tahač táhl náklad * tak, a mám padla * tak nám plách´ * tam stála zdrávka * Tamara váhala * táta k nám chvátá * táta nadává * trám spadl na mlat // vstala ráda * vzala nás tam // začal krást * zaklapla západka * zamkla vrata * zapáchá tam mrva * zaplať za nás * zapřáhl nás, pravda * zvala nás na bál * žába kváká na žabáka * žár slábl            

2

arabská káva // baba vrátná * blbá fraška *blbá nálada * blbá sranda * brácha Dan * bratr Alan // časná rána * čtvrtka másla // dáma a pán * dávná báj * drahá hračka * dravá kavka * drsná škvára * dva z mála * dvacátá pátá řada // fajn chlap * flák masa // halasná zábava * hladká tvář * hra dáma // chladná krása * chladná rána // Jan Palach * jasná zpráva // kachna a kachňátka * kamarádka Jana Stará * kampak, malá? * karma pana Karla Maška * kartáč na záda * káva zdarma * každá zvlášť * kladka na náklad * klam a mam * krásná zahrada * krvavá tlama // láska jak trám * laskavá tvář // Má vlast * malá skála * malá strana * marná sláva * marná snaha * mastná skvrna * matná skla * mladá kráva * mrtvá schránka // načatá flaška * nahá kráska * náhlá záplava * náhlá zástava * náhrada za Pavla * namazaná placka * nána blbá * náplast na prst * náramná paráda * nástraha na vlka * náš almanach * náš Václavák * nával na bál // panda malá * parta pana Karhana * Pat a Mat * pátá stránka * pátá zastávka * plachá srna * planá jablka * plavá hlava * plná nádrž * plná placatka * prach na patách * prasklá kšanda * pravá láska * prázdná nádrž * prázdná schránka // rajská zahrada * rak a ráčata // salta nazad * samá chvála * samá tráva * slabá stránka * sladká šťáva z jablka * Slávka v plavkách * slavná stávka * smazaná řádka * smradlavá jáma * spadaná pláňata * spáchaná vražda * splavná Vltava * správná zásada * stálá platba * svázaná sláma * stará almara * stará kára * stará páka * stará vrata * stará zastavárna * strakatá kravata * strana a vláda * strašná rána * strmá stráň * střapatá záplata * „svatá Anna, chladna zrána“ * svatá válka * špatná várka * šťavnatá kachna // ta krásná kala * ta tvá známá * tajná svatba * tamta malá lama * tamta skalka * tatáž banka * tlama varana * tmavá barva * tržná rána * tvá Jarka // Václav Rabas * Václav Špála * vana plná bláta * váš starosta * vlahá rána * vratká lávka * vzácná váza // zadaná zakázka * záhadná fáma * zapatlaná Táňa * zapšklá bába * zas pařák * zaschlá skvrna * zaslaná zpráva * zašlá alpaka * zašlá sláva * zavazadla Marka * zázračná mast * zdravá játra * zlá rvačka * zlá saň * zlámaná hnáta * zlatá brána * zlatá svatba * zmrzlá vrstva * známá značka * zrádná past * žádná sláva * žádná práva * žhavá láva

3

ba, ba * bacha na vlak! * dvakrát dva * halabala * chacha! * kšá – kšá! * na start! * na stráž! * nač kvalt? * načpak? * nazdar! * pac a papa * prásk! * ratata! * sakra! * snad já * ráz na ráz * tak ať! * tak pa! * tak snad pak * tradá! * zas tam * zastav! * zdar!

Pozn.: Ta kamarádka JS je moje skutečná.

 

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Ono tam mělo, Helenko, být Kradla jak straka, to byl překlep. Tak místo toho: Jarda Jágr má zas hrát za nás. Dala na kamna hřát játra. Začala válka. Zahrabala kanára na svah. Váš altán má ráz a váš pán má šarm. Dala nám dar. Avšak zaspala. Svatba krachla. Ach, ta stará pavlač! Dav hnal na západ. Stál tam zátaras. Tak nám zahraj a pak bal a plav. Hraj nahlas. Vrata zamrzla, jáma zapadala. Já tam spadla. Dáma dala bacha, avšak já šla jak nána. Rána náramná! Nazdar!
Věra Ježková
Milí všichni, moc vám děkuji za příspěvky. Jak píše paní Zuzana, že celé odpoledne chodí s papírem a tužkou v ruce: Byla jsem na tom stejně, připadala jsem si divně, když jsem se co chvíli na ulici zastavila, abych vytáhla z dokladů obdélníček tvrdého papíru a tužku a nápad si poznamenala. Protože u mne neexistuje, že si to budu pamatovat.
Helenka Vambleki
U Zuzky je potřeba vypustit jedno e, které se tam vloudilo :-) ....krad jak straka....
Oldřich Čepelka
Já mám nápad a chvátám k vám: psát samá homonyma (amlauvám sa za ta O). Už to píšu... ve verších!
Zuzana Pivcová
Milá Věro, celé odpoledne chodím s papírem a tužkou v ruce, co chvíli se zastavím a píšu další výraz. Mám celé věty, ale i praštěné obraty, někdy až dost lidové. Tak já začnu, a když už by to lidi otravovalo, budu pokračovat do osobního vzkazu, můžu? P. S. Je to opět bez pečlivé kontroly již napsaného. Mám malá prsa. Jana má Pavla, tak jak svatba? Každá rada drahá. Mám fakt strach, já stará panna. Zvala bratra na bál. Začal včas. Máš čas, avšak pak maž na Hrad. Dává vám Asta pac? Naráz začala hádka. Ta blbá nána tam žvatlala jak malá žačka. Nač ta trapná fáma? Váhá, zda má dát navrch pas. Náš hráč vzdal zápas, žabař. Má nálada na draka vám dá zabrat. Pravá strana, vadná hrana. krade jak straka, máma nám napsala vzkaz, závan jara, basa sama hrála, hnal nás jak ďas, stát Alabama, dala nám mat, hrazda praskla a spadla, má zákaz hrát, čas svál náš vztah, nač zas pláč?, dal nám ananas, dám vám pár rad, samá škvára a masakr, malá brala, dánská banda chlastala a pak řvala, haf, tak na vás!! A tak dále.
Helenka Vambleki
Chvátám psát "a" a snad pár na plac dám, hlava praská, snaha marná, šmarjá strach mám. Kampak malá, kam dáš páva? Máš žal? Tak rada jasná, zabal banán. Jan Raška zná pana Vaška Ptáčka. Na vál raná jabka dávám a tak dál ... a pak vám zamávám
Jana Šenbergerová
Krása! Nápad jak kráva. Karamba, a ta samá a/á dáš kam? Váha a váza malá. Haha! Pápá a nazdar vám má packa dává a dálkám mává. Pavla kárám, má nás na hákách. Tradá dál! Padám ...
Zuzana Pivcová
Ajta krajta, to bude zase dřina! Musím si na to vzít volno. :-D

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...