Po valašských chodníčkách podruhé
Foto: autorka

Po valašských chodníčkách podruhé

23. 6. 2017

V neděli mnozí z nás během dopoledne odjížděli, my jsme se rozhodli strávit ji se svými přáteli, kteří v Rožnově bydlí. Z několika možností, které se nabízely, jsme si vybrali návštěvu Valašské dědiny. Počasí nám přálo a my byli tak nadšeni z krásného počasí i možnosti strávit celý den spolu, že jsme první expozici, která se nacházela pod střechou, zapomněli fotit. Moc se nám líbila, srovnávala těžký život našich předků s „vymoženostmi“ naší doby.
Další zastavení se nabídlo v podobě neobvyklého občerstvení. Dali jsme si hruškový frgál a koupili brynzové korbáčiky na večer. A pak už jsme jen procházeli kopcovitou krajinou od objektu k objektu v jiném čase, v jiném světě a kochali se. Kde to bylo možné, nakoukli jsme dovnitř, fotili a několikrát si i poslechli zajímavé komentáře průvodců. Čas příjemně plynul a poledne nás zastihlo u hospůdky. Neodolali jsme a zašli si na valašský kontrabáš (směs vařených brambor, pohanky, kyselého zelí, slaniny a klobásy). Byla to mňamka a zapitá pivem nás příjemně naladila k prohlídce další části dědiny. Vesnickou idylu podtrhovala přítomnost hospodářských zvířat. Někde se páslo pár kravek, jinde jsme zahlédli kozy, kolem se přehnalo stádo ovcí a další jsme mohli vidět v ohradě, na hnojišti hrabaly slepice. K malebným chaloupkám přiléhaly oplocené zahrádky, místy jsme zahlédli políčko obilí nebo pohanky. Ve mlýně jsme si nejen poslechli, jak to tam chodilo, ale také jsme viděli, jak se mlelo obilí. Pobyli jsme ve škole, kde nám pan učitel povyprávěl o tehdejším školství. A Pavel fotil a fotil. Byla by škoda nechat fotky jen tak ležet ladem, proto jsem se rozhodla pozvat vás jejich prostřednictvím na procházku půvabnou valašskou dědinou.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Po valašských chodníčkách poprvé i podruhé ráda jsem se prošla a prohlédla si místa, kam jsem sama nedošla.
Olga Štolbová
Jani a Pavle díky. Chtěla jsem na Radhošť a mám ho. Ale o spoustu krásných míst jsem přišla. Dva dny je prostě málo. Ta naše zem je tak krásná, že nikdy neuvidíme všechno. Díky íčku, aspoň něco. Teď mé mládí už nestíhá. *****
Jitka Mošovská
Další zajímavosti o valašské dědině. Jak se dříve žilo v chaloupkách.
Elena Valeriánová
Jani a foto procházku si začala velmi dobře, občerstvením. Skládám Pavlovi poklonu, fotky jsou velice pěkné. Bylo by škoda, kdybyste je neprezentovali. Super. Je vidět, že se báječně doplňujete.
Helenka Červenka
Dík za připomenutí. Valašská dědinka byl náš první turistický cíl před 12 lety s ministrem :)
Marie Novotná
Moc hezká procházka.Ani já nestihla toto krásné místo vidět na vlastní oči.Díky.Je to nádhera.
Zuzana Pivcová
Hned jsem si připomněla svou tamní nedělní vycházku, ale v Mlýnské dolině, jak jsem se ve svém příspěvku zmínila, bylo až do 11 hod. zavřeno. Jinak však s vámi souhlasím a děkuji za fotky! Kdyby to bylo blíž, hned se tam znovu rozjedu!
Hana Rypáčková
To by byla opravdu škoda !
Marie Ženatová
Děkuji moc za hezké povídání a vydařené fotečky. Moc jsem si tím přiblížila už vzdálenější dobu, kdy jsem tam také byla se zájezdem...
Alena Vávrová
Jano a Pavle velké díky za přiblížení současné podoby skanzenu, který jsem tentokrát také nestihla. Vzpomínky na moji desítky let starou a pouze letmou návštěvu již poněkud vybledly.

Zpět na homepage Zpět na článek