Hrátky s češtinou: Dvojice podle abecedy
Foto: autorka

Hrátky s češtinou: Dvojice podle abecedy

8. 7. 2017

Dobrý den,

dnes mám pro vás dvojice slov vytvářené podle písmen jdoucích za sebou v abecedě. Těším se, že mi nějaké další dvojice (a víceice) opět připíšete.

A-B, C-Č, D-E, F-G, H-CH, I-J, K-L, M-N, O-P, R-Ř, S-Š, T-U, V-Z/Ž

Absolutní blbost, agresivní bestie, ahoj Báro, atypické brýle, až budeš... // Babiččina almara, bělostná alpaka, bezmezný altruismus, bílý akát, bleděmodré auto...

Cejlonský čaj, celé číslo, cílová částka, cucá česnek... // Část celku, častá ceremonie, černý cop, člen cechu...

Dárcovská esemeska, dávná epocha, dětská encyklopedie, dodávka energie, dojemný epitaf, drcený estragon...// Endemické druhy, estetický dojem, evropské dotace...

Fatální gól, fialová guma, fotografuje gorilu, Frantovy grimasy... // Gastronomické fígle, goniometrická funkce, gotický filigrán, groteskní film...

Hlasitý chechot, hlavní chod, holohlavý chlap, horská chata, husitský chorál...// Chladná hlava, chlupatá havěť, chutná houba, chvála hrdinům, chystá horor, chytrá horákyně...

Instantní jídlo, infikovaná jehla, italská jezera... // Já idiot!, jarní inspirace, jistá investice...

Karel Lamač, károvaná látka, kostky ledu, krásná literatura... // Lahodný koláč, ledová káva,  létající koberec, levný klavír, list kaštanu...

Matčina náruč, mělká nádrž, mísa nudlí, místo nás, moc ne, mrzutá nálada...// Náš mazánek, nemáš mýdlo?, nic moc, nový míč...

Odbytá práce, odhalená pravda, ohřívá polévku, otevři pusu... // Pozdravuj Otu, prasklé okno, přijal omluvu, ptačí orchestr...

Rakytník řešetlákový, rovná řada, rozumné řešení, rozvodněná řeka, ruční řízení... // Řeší rovnici, řetězy rachotí, řídký roztok, řízkuje růže, řvoucí rebel...

Snědl šoulet, soukromá škola, strakaté šaty, sušené švestky... // Šeptaná slova, šestihlavá saň, šikmý svah, špatný sluha, šunkový salám...

Táta usnul, teoretická úvaha, těžký úkol, totální úspěch, tramvaj ujela, tvoje umývadlo... // Uleželá tráva, umazaná tvář, umělecká tvorba, unavený trpaslík...

Velký závod, vysněný život, výstava židlí, vyžehlila zástěru, vyžilá ženská... // Zaklapni víko, zasmušilý výraz, zdravá výživa, zesnulý voják, žádná výhra, životodárná voda, žíznivý vlk...

 

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Výborně, jste bezva parta.
Věra Ježková
Děkuji vám za spoustu dalších nápadů. Ještě mám nachystána slova jenom s "o". Tak kdybyste se chtěla některá úžasná hráčka s češtinou pustit do dalších písmen, to "o" mi prosím nechte. Děkuji.
Helenka Vambleki
Americký bourák, červený citroen, dobový evergrýn, Gottova fiflena, chátrající hospoda, indické jídlo, královský letohrádek, městská nemocnice, odřená pata, rozkrájený řízek, školící středisko, uštěkaný teriér, vážná známost
Zuzana Pivcová
Četly jsme to se sestrou tady v klidu na chalupě a napadlo nás, že jako reakci zkusíme vytvořit něco samostatně. Díky za nápad a za tu velkou práci!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.