Mýdlová víla 2 - tulipán
Foto: archiv autorky

Mýdlová víla 2 - tulipán

16. 8. 2017

Protože se vám pohádka líbila, přidávám ještě dnešní. Vždy večer po přečtení mi Matýsek má říct slovo, o kterém mám napsat další příběh. Tak už dal slovo hasič, policista, koloběžka...A včera večer řekl - červený tulipán. Chvíli jsem nechala šrotovat mozkovnu a pohádka už je tady. Tak se pěkně usaďte, přeji pěkný zážitek:

Zase prší. Hanička si hraje s panenkami. Při oblékání jedné panence ulomila ruku. „Babičko, podívej, panenka bez ruky.“ Babička se ptá: „Proč ty oblečky na tu panenku tak rveš? Hanička se durdí: „To já ne, to samo.“
Babička hudruje: „Samo, samo, samo, samo se nic neudělá. To musely něčí ručičky. Tak se rozhlédni, čí asi byly?" „Ale babičko, maminka říkala, že panenka je křehká a nic nevydrží.“ „Když to říkala maminka, tak to asi bude pravda. Třeba to dědeček opraví.“
Dědeček něco montuje v dílně. „Dědo, dědo, opravíš mi panenku?“ Dědeček dál šroubuje a na Haničku se ani nepodívá. Pak mávne nad sebe šroubovákem: „Kouzelné slůvko, přijď k nám!“
Hanička pochopila: „Prosím, prosím, dědo, dědečku, prosím, spravíš mi panenku?“ Děda se na Haničku podívá přes brýle: „Pokusím se, ty plasty nic nevydrží.“ Nasadí panence zpět ruku: „Tady to musím zesílit, ale nejsem kouzelník,“ řekne dědeček a rozhlíží se. „Panenka bude mít trvalé následky, bude tu mít kousek jiného těla, jakou mám použít barvu? Asi bílou, a zpevním to celé dokolečka a bude to vypadat jak podprsenka, co ty na to?“ Hanička souhlasí a dívá se, jak dědeček bere do ruky nějakou pistolku. Potom odstřihne proužek z bílé plastové lahve a tou pistolkou ho rozehřívá. „To je pájka," vysvětluje dědeček Haničce. Za chvíli už má panenka podprsenku a dědeček zkouší, jak se kloub ruky otáčí. „Prosím, slečno, tady máte pacientku a dávejte na ni pozor.“
„Děkuji, dědečku!“ vlepí mu Hanička pusu. Dědeček sice není kouzelník, ale do kouzelnické školy určitě chodil, vždyť to říkala i Mýdlenka. Jé, Mýdlenka, vzpomene si Hanička a běží do prádelny. Mydli, mydli, fouká do bublinek. „Dobrý den, Haničko. Prší, to se ti určitě nelíbí. Tak co podnikneme?“ zeptá se mýdlová víla a točí se nad velkým sítem, které dědeček babičce vyrobil na sušení bylinek. Včera tam Hanička s babičkou dávaly sušit ostříhanou levanduli. Mýdlenka čichne k jednomu levandulovému kvítku: „Co takhle do říše květin?“ Hanička nadšeně souhlasí. Mýdlenka máchne na bublinku, ta se zvětší, Hanička vstoupí do bubliny a letí. „Zatím si rozmysli, jakými květinkami bychom mohly být!“ Přistanou v nějaké zámecké kašně. „Už máš vybráno?“
„Ano, mohla bych být pampeliškou a ty sedmikráskou?“ „Dobrá volba!“ mávne víla hůlkou a z Haničky je žlutá pampeliška. Zatočí hůlkou a  sama se změní v sedmikrásku. Hanička se rozhlíží a neví, kam dřív koukat. V zámeckém parku to vypadá jak v květinářství. Po cestičkách chodí květinky různých barev. Některé mají slunečníky, některé kloboučky, pánové v buřinkách se před dámami uklání. Tady chrpa veze v kočárku malou chrpičku. Na koloběžce jedou dva malé petrklíče. Před Haničkou se právě uklonil červený tulipán: „Slečno Pampeliško, smím vám nabídnout rámě?“
Už si červený tulipán vede pampelišku. Sedmikrásku vzali mezi sebe narcis a modřenec. Procházejí se zámeckým parkem. „Žlutý tulipán se žení, pojďme, svatební průvod už se řadí.“ Hanička je zvědavá, koho si tulipán vybral za nevěstu. A už ji vidí. Bodlák vede kopretinu v dlouhých šatech s kyticí z pomněnek. Družičky macešky drží dlouhý závoj. Slunečnice předstupuje před snoubence a spustí slavnostní řeč: „Dnešní den je pro vás dnem nového společného života. Važte si jeden druhého, buďte si vždy oporou.“ Růžičky pláčou dojetím a utírají si slzičky do kapesníčků. Žlutý tulipán si s kopretinou nasadí snubní prsteny a dají si první manželský polibek. Zvonky klinkají a květinová kapela hraje svatební pochod. Začíná svatební hostina. Pivoňky nosí talíře s jídlem, lekníny roznášejí skleničky s nápoji. Krájí se třípatrový svatební dort. Hudba hraje a bodlák zve všechny ke svatebnímu tanci. Ženich protáčí nevěstu a všechny květiny kolem nich udělali velikánský kruh. A potom už tančí všichni. Červený tulipán tancuje pořád jen s pampeliškou a nikomu ji nepůjčí. Může na ní oči nechat. „Asi jsem se do vás, slečno Pampeliško, zamiloval,“ šeptá tulipán při tanci pampelišce. Možná by se tam točili do rána, ale v pravý čas se k tančícímu páru přitočila sedmikráska a pošeptala: „Už je čas, Haničko, rozluč se a letíme.“

Hanička pampeliška se uklonila před červeným tulipánem: „Děkuji za pěkný svatební den, mladý muži, už opravdu musím domů.“ Červený tulipán posmutněl: „Tak aspoň přijměte ode mne kvítek ze svatební kytice.“ Pak z kytice vytáhl modrý kvítek pomněnky a poklekl před Haničku pampelišku.

„S drobným kvítkem vám předávám i své srdíčkotulipán a rád bych vás požádal o ruku,“ řekl třesoucím se hlasem tulipán. Zakročila sedmikráska: „Pampeliška se ještě nemůže vdávat, čeká ji mnoho let studia. A opravdu už se musíme rozloučit, nashledanou, pane tulipáne!“ A už utíkají ke kašně, kde malí leknínci na sebe cákají vodu. Mýdlenka máchne hůlkou, obě vstoupí do bubliny a ta začne stoupat. Červený tulipán je menší a menší a menší, až zmizí docela. Mýdlenka mávnutím hůlky vrátí oběma svou podobu a nechávají pod sebou květinovou říši. Hanička vzdychne: „Mýdlenko, to byla krása, děkuji.“
„A není ti líto, že si nevezmeš tulipána?“ „Kdepak, Mýdlenko, já už mám dávno vybraného ženicha, já si vezmu našeho dědečka.“

Moje poezie
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Tak to jsem namydlenej !
Helenka Vambleki
Nemá, možná čeká na nějakého Libora :-)
Libor Farský
Má Mýdlenka také nějakého Mydlínka jako ženicha?
Helenka Vambleki
Momentálně mám doma jednoho náročného posluchače, to senzor..a cenzor
Blanka Macháčková
Krásné počtení. Máte Helenko hezky zmapovanou dětskou duši.
Marie Ženatová
Moc nádherné, působivé, díky...
Věra Ježková
Krásně poetické.
Zuzana Pivcová
Helenko, potřebovala bych takové pohádky na CD a přehrávat si je před spaním.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.