Hrátky s češtinou - tentokrát "číslovkové"
ilustrační foto: pixabay.com

Hrátky s češtinou - tentokrát "číslovkové"

13. 10. 2017

Že jsme tu ještě neměli Hrátky s číslovkami? A přitom je možné s nimi vzpomenout na řadu slovních obratů i vět, ve kterých (v určitých situacích) zazní název nějaké číslovky - tentokrát ale vůbec nepatří do matematiky, ale označuje něco všeobecně srozumitelného (a funguje jako podstatné jméno).

On je prostě jednička, to já jsem úplná nula.
Zařaďte jedničku a rozjeďte se.
Vedle své kamarádky, která neustále cestuje, jsem jen dvojka.
Ti psi jsou správná dvojka.
Dám si dvojku červeného.
Mrazík vyčaroval Ivanovi a Nastěnce na cestu domů pravou ruskou trojku.
Jezdí na čtyřce jako kormidelník.
Sedneme si na čtyřku (v autobuse) a budeme si povídat.
Dluží mi tři pětky.
Když hodíš šestku, házíš ještě jednou.
Sedmičkou (pivem) se neopiješ.
Koupím raději sedmičku než litrovku.
Ze sedmičky může jít Honza také na střední školu.
Je jak zelená sedma.
Naše osma dojela na závodech jako druhá.
Potřebuji vysvědčení z devítky.
Někdo pije nejraději desítku.
Fotbalista kopal desítku.
Ta naše jedenáctka pálí...
Dnes v práci slouží dvanáctku.
Po dvanáctce se snadno přiopiješ.
Nabrnknul si nějakou sedmnáctku.
Měl v noci třicet osm.
Jizerská Padesátka se vydařila.

Na další příklady si teď nevzpomenu - už také nejsem žádná dvacítka (a už hodně dlouho). Budu ráda, když mi dopíšete své nápady.

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marta Novotná
Raději to vezmeme dvojkou (pěšky) budeme tam rychleji.
Helenka Vambleki
půjčit pětku/desetikoruna, švédská trojka/sex, K3-bohumínská kulturní agentura, časopis Sedmička, Windous desítka, na pětce (pokoj) je mejdan, monitor šestnáctka(šestnáct palců), cestovat ve vlaku v jedničce(1.třída)
Helenka Vambleki
Šedesátdevítka/sex, šedesátá/léta, běžet stovku, osmistovku/atletika, třináctka, čtrnáctka/zámeč.klíč, stovka, stodvacítka/Škoda, jet osmnáctkou, sedmnáctkou, šestnáctkou.../tramvaj, řídil dvěstěpadesátku/motorka, obout sedmatřicítky/boty
Naděžda Špásová
Jeden je za 18 a druhý bez dvou za 20. Taky se mi líbí hrátky, ale asi nic jiného už nevypotím, jsem na to moc unavená. Ale, Marcelko, vymýšlejte dál, ráda si je přečtu.
Lenka Hudečková
Stokrát nic umořilo osla..., ale tím nemyslím, že by mě toto umořovalo....moc se mi líbí Hrátky s češtinou...nikdo nemá tak tvárný jazyk jako my :-)
Jaroslava Handlová
Není to jedno? Ne, jedno je jen kolečko u trakaře! Dvojí metr. Tři veteráni (film). Ty jsi ale čtverák! Pět (zpívat). První pětka (je právě na ledě). Šestka (házet v košíkové). Ležatá osmička (nekonečno). Desítka (penalta ve fotbale), Dvanáctka (Plzeň), ročník jednadvacet (totálně nasazení), jednadvacítka (mužstvo fotbalistů do 21 let). Třicetiletá válka. Stoletá voda. Tisícročná včela.
Libor Farský
Dvakrát dvě je někdy pět.
Elena Valeriánová
Taky bych chtěla přispět svou troškou do mlýna, ale v hlavě mám jak vymeteno. :-( Snad jen: pátá, právě teď odbila...
Jana Šenbergerová
Občas může i šestnácku strčit do kapsy fešná padesátka. Ještě mě napadla Svatá Trojice, do kopce řadím dvojku, dvojčata, trojčaty, trojlístek, čtyřlístek, tříkolka, trojnožka, trojstěžník atd. Další zajímavé hrátky. Jazyk je tak tvárná záležitost ...
Marie Novotná
Ten kluk je za 18 a ty bez dvou za dvacet.Díky,zajímavé a vtipné.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...