Ještě hrátky s češtinou
ilustrační foto: pixabay.com

Ještě hrátky s češtinou

5. 1. 2018

Dnes mi přišel zajímavý mail, a proto jsem se rozhodla sdílet ho s vámi, kteří se také bavíte hrátkami s češtinou. Interpunkce nám někdy dává dost zabrat a někdy je schopná si z nás udělat i legraci. Představte si, že v dopise, který napíšete, uděláte podobnou chybu v čárce ve větě, jako jsou příklady v mé ukázce. Asi by se adresát podivil.

 JAK JE DŮLEŽITÁ INTERPUNKCE V ČESKÉM JAZYCE

Tvoje stará pila leží ve sklepě.

Tvoje stará pila, leží ve sklepě.

Popravit, nelze udělit milost.

Popravit nelze, udělit milost.

Pojďte jíst děti.

Pojďte jíst, děti. 

Válku ne, mír!

Válku, ne mír! 

Konkurz na sekretářku:

Co zas chcete, pane řediteli?

Co, zas chcete, pane řediteli?

 

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(4.8 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eliška Murasová
Zábavné příklady, Jak jsou důležité čárky. Na nic si teď nevzpomenu.
Libor Farský
Nicméně právě zde v češtině nejvíce chybuji a většinou to přehlédnu i při čtení před odesláním.
Helenka Vambleki
Ano, meilem mi přišlo taky a myslím, že už jsme to i v komentářích u některých z prvních Hrátek někde četli, ale nechce se mi to hledat :-) Zkusím namáhat hlavu: Koupím, krabici vyhoďte, mobil bude dárek pro dceru/Koupím krabici, vyhoďte mobil, bude dárek pro dceru
Dana Puchalská
Budu hloubat a hloubat a na něco možná ještě přijdu. :-))
Libor Farský
Výborně, Zdeničko *****
Zuzana Pivcová
Mě taky nic nenapadá, sice jsem už kdysi nějaké takové případy četla, ale teď mám hlavu prázdnou. Snad s tím NE by se obdobně něco vymyslelo (viz Válku ne, mír), třeba na dotaz, jaké by kdo chtěl dítě: Syna, ne dceru - Syna ne, dceru. Ale tyhle příklady se mi líbily. Uvidíme, kdo uvede další.
Věra Ježková
Paní Zdenko, paráda. Dovolím si přispět jednou větou z ruštiny – traduje se z dob cara. Zní: Kazniť nělzja, pomilovať. / Kazniť, nělzja pomilovať. Tedy: Popravit nelze, dát milost. / Popravit, nelze dát milost. Tam záleželo také na tom, kde car udělal v řeči pomlku.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.