Hrátky s češtinou:  přidej

Hrátky s češtinou: přidej

24. 1. 2018

Milovníci krásné češtiny, pojďme si zase hrát.

Vyberte si základní krátké slovo a přidejte písmenko - kamkoli - na začátek, na konec, doprostřed... tak, aby vzniklo nové slovo a přidejte další písmeno a další a další...časujte, používejte pády. Tak kdopak bude mít nejdelšího hada?

Například:

kop-kopí-koupí-skoupí-skoupím-skoupíme

sud-soud-soudí-usoudí-usoudím-usoudíme

kol-kole-kolen-koulen-koulený-kouleným-koulenými-skoulenými

 

 

Obrázek ze Seznamu.cz

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Nj, Helčo, to není poprvé, co mne takto káráš, takže si dám pauzu a nechám to chytřejším. Sice jsem neměla bohaté rodiče, ale koupili mi dlouhé vedení ;-) .
Zuzana Pivcová
Rest, trest, trestá, ztrestá, ztrestáš. Ta, eta, etan, metan, smetan, smetana. To by mi fakt upadla hlava.
Helenka Vambleki
Zuzko, pochopila jsi a tvůj had je správně. Alenka a Miluška sice hýří nápady, ale četly špatně zadání, že mohu přidávat písmeno jen ke slovu, které jsem sama složila. Takže znova příklad: základ=let+u=letu+p=pletu+u=upletu+k=kupletu. Nebo rub+o=roub+e=roube+n=rouben+í=roubení+š=šroubení+m=šroubením
Zuzana Pivcová
Asi já, protože teď koukám, že se slovo může nastavovat i uprostřed. To by pak mohla být i kostnice.
Zuzana Pivcová
Pochopila jsem to jako postupné nastavování toho předchozího slova. Je to tak?
Zuzana Pivcová
Kos, kost, kosti, kostic, kostice, okostice. Víc mě momentálně nenapadá. :-D
Alena Vávrová
Tak jo: pas-opasek-pasovka-konipas-pasta-pastva-pastevec-pastucha-pastorále-pastička-zápas-propast-pasivita-pasivní-pascal-kilopascal-passiflora-pastelka-cizopasník-zápasník...Už nemůžu :-P
Blanka Macháčková
Vaše hrátky mám moc ráda, ale jsem líná přemýšlet. Budu čekat co vymyslí konkurence :).

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.