Lichva, úroky, směnky aneb na skok do středověku
FOTO: Muzeum Hlavního města Prahy

Lichva, úroky, směnky aneb na skok do středověku

25. 1. 2018

Málokdo tuší, že se peníze, ve své pravé síle, projevily až o několik tisíc let později od doby, kdy byly raženy první mince. Archeologické nálezy dokládají existenci mincí víc jak 4 500 let zpět, zatímco u nás se naplno rozšířily teprve během středověku.

Rádi nakupujete? Také první české tržnice pocházejí z tohoto období a s nimi i řada vzácných artefaktů z odpadních stok, do kterých středověcí měšťané odhazovali staré harampádí.

Z ekonomického hlediska jsou peníze prostředkem nepřímé směny, který může mít podobu jak komoditních peněz, tedy drahých kovů, tak mincí a bankovek. Pravdou ale je, že se až do období vrcholného, resp. rozvinutého středověku, tedy mezi 11. – 14. stoletím, platilo výhradně penězi komoditními a bankovky či mince vešly ve známost až se vznikem finančnictví, které bylo téměř od prvopočátku provázeno lichvou, směnkami, úroky a nekalými praktikami, jak je známe dnes.

Také obchod získal v té době zcela nový rozměr. Dříve byl výhradně dálkový, kdy k nám z cizokrajných zemí vozili obchodníci drahé látky, keramiku a koření. V období vrcholného středověku však začala vznikat tržiště, včetně Koňského trhu, v současnosti známého jako Václavské náměstí nebo Karlova náměstí, největšího náměstí v České republice, dříve pojmenovaného Dobytčí trh, jehož poutavý videmapping je od 2. prosince ke zhlédnutí prostřednictvím expozice Muzea hlavního města Prahy, která nese název Praha Karla IV. – středověké město. A že to nebyla tržiště ledasjaká, dokládá i fakt, že už tehdy existovalo na 225 specializovaných řemesel sdružených v ceších, a tak byl život tehdejších měšťanů opravdu pestrý.

Tehdejší měšťanské domy charakterizovala výrazná průčelí a označení formou štítu nebo jiného znamení. Čísla popisná totiž ještě neexistovala. Domy neměly kanalizace, pouze odpadní stoky a střechy byly povětšinou ze šindelí. Právě to mělo za následek velmi časté požáry a epidemie, z nichž ta největší – morová, se jako zázrakem českým zemím vyhla a zatímco Evropa přišla o skoro 1/3 obyvatel, České království zůstalo uchráněno. Na druhou stranu, právě díky odpadním jímkám máme dnes k dispozici řadu cenných archeologických nálezů, které tam středověcí obyvatelé házeli coby nepotřebné harampádí. Ty a mnohé další historické předměty jsou k vidění v domě U Zlatého prstenu v již zmíněné expozici.

historie výstavy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Díky za hezký tip. Asi jsem neschopná, ale nemůžu se na webu dopídit informace, že expozice už je (píší, že bude), a tím pádem ani dokdy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%