Ticho. Proč chybí v našich životech?
Ilustrační foto: ingimage.com

Ticho. Proč chybí v našich životech?

3. 3. 2018

Je čím dál vzácnější. Naprosté ticho. Tak schválně, kdy jste naposledy zažili situaci, kde jste neslyšeli absolutně žádný zvuk? Přitom právě absence ticha stojí za řadou zdravotních potíží.

Vědci hovoří o znečištění života hlukem. Je to stejné, jako když se mluví o vzduchu znečištěném různými látkami, které škodí zdraví. Hluk škodí zdraví úplně stejně jako třeba kouř z výfuků a komínů. „Problém není v tom, že by hrozila lidem ztráta sluchu kvůli intenzivnímu hluku. Mnohé přístroje nyní vydávají mnohem méně hluku než dříve. Například letadla či auta byla dříve hlučnější. Hrozbou je všudypřítomnost hluku, který zdánlivě není vysoký, ale často je nad hranicí hygienických norem. Ale především jsme mu vystaveni nepřetržitě,“ uvedl profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, který na téma hluk jako civilizační choroba dělá přednášky.

A dodává, že hluk je stresový faktor, na který lidský organismus časem reaguje, pokud na něj působí dlouhodobě: „Například v okolí letišť a hlavních silnic v centru větších měst prokazatelně více lidí trpí nedostatkem spánku a rozmrzelostí. Když jsou hluku vystaveni dlouhodobě, stoupá u nich krevní tlak, vyskytuje se větší počet infarktů a mozkových mrtvic.“

Hluk, o kterém je nyní řeč, není šíleně hlasitá hudba z noční diskotéky ani zvuk přistávajícího letadla. Ty jsou nepříjemné, nesnesitelné, o tom nikdo nepochybuje. Jde o hluk všudypřítomný, nenápadný, který vlastně mnohdy ani nevnímáme. Ale on je s námi pořád.

Stačí si představit průměrnou českou domácnost. V koupelně vrní pračka, v kuchyni myčka či  digestoř. Trouba si také cosi bručí, občas pípne, když dosáhla nastavené teploty. Hraje rádio nebo televize. Mnohdy z každého pokoje hraje jiná televize. Co chvíli někomu pípne mail či sms. Z venku se ozývají auta, tramvaje, autobusy. V případě, že bydlíme na venkově, se auta ozývají ve většině případů také, mnohem častěji i sekačky, pily, vrtačky, hudba od sousedů. Ano, to je náš běžný život. 

Lidé, kteří žijí sami, si často stěžují, že si nemají s kým promluvit, že je u nich doma příliš velké ticho. Možná by jim v často tíživé samotě pomohlo, kdyby si řekli, že vlastně mají něco, co je nyní považováno za luxus. Mají doma ticho. Jenže většinou to ticho rychle chtějí přerušit. Pouštějí si televize, rádia, počítače. Jenže čím dál více se mluví o tom, že ten nenápadný všudypřítomný hluk, spíše vlastně zvuky z těch všech přístrojů, kterými se oblklopujeme, se odrážejí na naší kondici.

Američtí vědci zveřejnili zprávu, podle které ženy, které řadu let pracovaly v otevřených kancelářích, takzvaných open space,  mají zvýšenou hladinu adrenalinu a větší sklon k kardiovaskulárním nemocem. Lidé žijící v blízkosti frekventovaných cest rovněž častěji trpí kardiovaskulárními nemocemi než ti, kteří žijí v tichém prostředí. Podle Světové zdravotnické organizace každých deset decibelů navyšuje toto nebezpečí o deset procent a dlouhodobé působení zvuků na úrovni vyšší než padesát decibelů je schopné zvýšit tlak, u citlivých a nemocných lidí až způsobit infarkt. Co si představit pod pětapadesáti decibely? Například ne velmi frekventovanou silnici nebo hlasitou výměnu názorů.  

Zkrátka, žijeme v době hlučné, s tím těžko něco naděláme. Ale mnohdy si hluk ještě sami zvyšujeme. Sedneme do auta a ihned pustíme rádio. Přijdeme domů a hned zapneme televizi. Přijedeme na chaty a hned spouštíme sekačky a voláme na sousedy, jestli večer nepůjdou na jedno do blízké hospůdky. Tam se pak překřikujeme, protože hospůdka je plná a hraje v ní hlasitá hudba.

Tak až někdy někdo bude mít pocit osamělosti a přepadnou ho chmury, že je u něj doma příliš ticho, může si říct: Ach, vždyť já vlastně žiju zdravě.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Nejkrásnější jsou tichá rána na louce. Na trávě rosa, slunko probouzí den, pokojně se pasou srnky, tichý let čápa nebo volavky a do toho z ničeho nic uši drásající řev motorové pily a padajícího stromu. Letní rána před rozbřeskem jsou na louce přímo posvátná a tak nádherně tichá ... Noční ticho v bezesné noci je zničující, to je lepší pustit si nějakou blbost v televizi.
Marie Doušová
Někdy je ticho léčivé a někdy je ho moc.Chce to střídat a využívat ticha jen pro odpočinek a meditaci. Každý člověk je jiný a proto vnímá ticho také každý jinak. Já mám ticho docela ráda.
Jitka Chodorová
Asi jsem divná osoba, ale mě ticho vyloženě ničí, myslím absolutní ticho. Mám muže delší dobu v nemocnici, mladí odejdou ráno do zaměstnání, a vnuci do školy, a já pociťuji určitou úzkost, a samozřejmě pouštím i televizi, a jsem vděčná za jakýkoliv zvuk, či hluk zvenčí, ať je to pila, projíždějící auto, prostě já ticho přímo nesnáším.
Marie Ženatová
Když sedím u počítače tak mám moc ráda ticho. Ale také se už těším, že se zde zastaví syn s celou rodinou. V poledne jdu na oběd k dceři, budeme slavit i narozeniny nejstarší vnučky, takže tam bude hodně lidí... Ale večer už budu zase mít svůj zasloužený klid... Takže to také zatím střídám podle potřeby a nálady jako paní Draha...
Alena Tollarová
Právě přišel do kuchyně manžel a začal mi vyprávět, co se mu zdálo. Zasmáli jsme se spolu a jsem ráda, ne nežiji v tichém bytě. Stejně jako není ticho jako ticho, není ani hluk jako hluk. Nemohla bych bydlet někde v hlučné ulici, kde jezdí tramvaje nebo se valí tisíc náklaďáků denně. Nebo pracovat u kasy a poslouchat tisíce pípnutí za směnu. Asi bych se zbláznila. Obtěžuje mě všudypřítomná hudba a v restauraci, kde není slyšet, co mi vedle mě sedící partner povídá, neváhám požádat obsluhu o ztišení produkce.
Draha Leblochová
Řekla bych, že všeho moc škodí a tak to střídám podle potřeby a nálady.
Zuzana Pivcová
Je rozdíl mezi tichem chtěným a nechtěným. Ticho, pramenící z opuštěnosti, některým lidem neprospívá. Hůře je na tom ten, který se do ticha dostane nedobrovolnou ztrátou dosavadních kontaktů, než ten, který je s ním léta srostlý. Já vím, že v tichu být nemusím, a přesto mu dám většinou přednost před komunikací.
Danuše Onderková
Ticho mám ráda, ale také jsem ráda mezi lidmi. Těch si užiji přes sezonu a večer jsem ráda, že je doma ticho. A mimo sezonu si také dokáži ticho užívat. Když ho je moc, nějak mi to samo sepne a pustím si televizi nebo hudbu.
Marie Seitlová
Když jsem pracovala v dětském kolektivu, tak jsem byla ráda doma v tichu. Bydlím v tiché obytné zóně. Nepustila jsem si televizi ani rádio. Nyní a hlavně v zimě mám ticha nadbytek a utíkám mezi lidi, nebo mám rádio a televizi jako kulisu.
Věra Ježková
Ticho potřebuji, je nezbytnou součástí mého života. V tichu a o samotě nacházím sama sebe a dobíjím baterky. Rozhlas a televizi mám zapnuté pouze tehdy, kdy je opravdu sleduji, nebo aspoň vnímám, nikoli jako zvukovou kulisu. Bytostně nesnáším hudbu v obchodech, ale s ní nic nenadělám. Prý má nakupujícím zpříjemnit prostředí. No, já před ní prchám, jak jen to jde. Často se kvůli ní nemůžu ani soustředit na to, co chci koupit.

Zpět na homepage Zpět na článek