Hrátky s češtinou: Měsíce
FOTO: autorka

Hrátky s češtinou: Měsíce

9. 3. 2018

Tentokrát mě napadlo pohrát si s měsíci. Ke každému jsem napsala větu tvořenou ze slov začínajících stejným písmenem jako daný měsíc. Snažila jsem se, aby věta pokud možno odpovídala příslušnému měsíci. Bude vás bavit vymýšlet další?

Leden

Liknavé lyžaře leckde lapily laviny.

Únor

Uřícený uličník utíká, úpě umrzajícími údy, úzkým údolím Úpy.  

Březen

Bělostné břízy bude brzy barvit bledězelená.

Duben

Do dřevěných dveří dlabe datel divoce dírku.

Květen

Kvetoucí kaštany krásně korunují kopcovitou krajinu kolem Kamenice.

Červen

Červenka časně čimčará čarokrásným červánkům.

Červenec

Čilí česáči češou čiperně červené čerešně.

Srpen

Sálající slunce silně spaluje sídlištní silnici.

Září

Zahrada zvolna začíná získávat zlatavé zabarvení.

Říjen

Řehoř, říhaje, řádkuje řídce ředkvičky.

Listopad

Listnaté lesy Litoměřicka lámou ledové lijáky.

Prosinec

První poprašek prašanu pěkně pokryl posečená pole.

 

 

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Macháčková
Šikovná!
Věra Ježková
Úžasné, nejlepší. A prosím, bez té paní. Děkuji.
Marcela Pivcová
Paní Věro, od Zuzky jsem se dověděla o Vašem tématu Hrátek. Tak jsem se pokusila vymyslet svou variantu, aniž bych četla Vaše charakteristiky měsíců. Neměla jsem z čeho "opisovat". :-D Leden láká lyžaře leskem ledovky, ledovka lehce láme lyže. Únor úplně utekl, uložené uhlí ubylo, už uděláme úklid. Březen bude bezmračný, bez bouřek, bez blátivé břečky. Duben daruje dostatek deště, dělá daleko delší dny. Kolem krásně kvetou kytky, kočka krmí koťata, králíci koušou kůrky. Červen často čaruje červánky, čtenáře časopisů čekají čtivé články. Čiperného českého člověka čeká červencový čundr čarovnými Čechami. Srpnové slunce se stále směje, sucho sužuje sady, se svým sousedem sklízím sladké slívy. Zahradník zalévá záhon zeleniny, zahrada začíná zlátnout, zvířata zalezou, zahrabou zásoby, země ztrácí zeleň. Říjen říká: Řežeme řepné řízky, řetěz řezačky řinčí. Lesem létá listí, louka lehce ledovatí, liška loví lasičku. Přituhuje, ptáci pozvolna přilétají podél plotu přímo pro připravenou potravu.
Lenka Hudečková
Zajímavě pojaté hrátky s češtinou. Líbí se mi ten nápad :-)
Alena Tollarová
Věrko, to sis dala práci a je to bezvadné. A teď ještě čtu Janin úžasný příspěvek. Já toto téma určitě nerozvinu. Svůj potenciál jsem vyčerpala u fotky na FD Pět pé, jejíž název jsem pak ještě rozvinula v diskuzi na chatu. Ale to není na měsíce.
Věra Ježková
Jano Š, úžasný výkon. Zírám s otevřenými ústy. Opravdu. Zuzko, pro tebe velmi příznačné. Prima. :-)
Zuzana Pivcová
Napadlo mě září: Začínám zabalovat zavazadlo, zase zvolím známý zahraniční zájezd za zdravím.
Libor Farský
Tleskám a vzdávám to. Děvčata, na vás nemám ...
Jana Šenbergerová
Tak jsem se zamyslela: Ledem lapené lány luk líně leží ladem. Úmorné úsilí umořilo umrzající uprchlíky unikající úskokům urputných upírů. Brzy budou březí bobři budovat březové brody. Drobné dubnonové deště donesou divukrásnou duhu. Krásná krajina kvete kouzelným kvítím, kde kozy klidně krmí květnová kůzlata. Černovlasý čaroděj časně čaruje červánky, červíci číhají, čekají čerešně. Čiperní čmeláci činorodě čistí číše čilimníku černajícího. Slunce svítí, stín sluky skrývá, sekáči se srpy sečou. Zahrady začínají zářivě zlátnout, Zlatohlávek začíná záhy zhasínat. Říji říčnou řídí řízný řád říše. Lehoučké listí létá luzným lužním lesem. Prosincové pranostiky přinášejí pěkné proroctví.
Věra Ježková
Děkuji za milou odezvu a hezké nápady. Samozřejmě tvoření vět je obtížnější tím, že mají vystihovat příslušné měsíce.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%