Pro chytré hlavy - šifrovaná hádanka
Foto: autorka

Pro chytré hlavy - šifrovaná hádanka

1. 4. 2018

Patrně už jste se někdy ve svém životě setkali s nějakou šifrou. Třeba kdysi dávno v dětství na letním táboře jste používali Morseovu abecedu. Pro svůj běžný život znát šifry nepotřebujete a možná si i myslíte, že šifrování textu je přežitek minulosti. Ve skutečnosti tomu tak není.

Šifrování se používá dodnes a nazývá se jen trochu „moderněji“ kryptografie.V posledních týdnech se problematika šifrování občas zmiňuje i v médiích v souvislosti s aktuálním zaklínadlem „GDPR“. Pod zkratkou GDPR se skrývá evropské nařízení na ochranu osobních údajů, které má být realizováno do konce května t. r. Šifrování je jednou z forem, jak osobní údaje ochránit před neoprávněným použitím. Se šifrováním se můžete potkat i v populárním geocachingu, což je hra na pomezí sportu a turistiky.  Ani Morseova abeceda není mrtvá. Třeba nedávno v morseovce přibylo označení pro dnes velmi používaný znak @.

Luštění šifer však může být i zajímavou zábavou. Přesvědčila jsem se o tom nedávno, když jsem připravovala akci pro zaměstnance, jejíž součástí bylo i luštění šifer. Napadlo mě, že by to mohlo zaujmout i některé z čtenářů „íčka“. Kromě zábavy je to i dobrý mozkový trénink.

 

Zašifrovala jsem část známé české básně. Pro první sloku básně jsem použila tzv. mobilovou šifru. Zde je zašifrovaný text (svislé čárky oddělují jednotlivá slova):

9999 66 2 6 | 55 777 444 7777 8 2 555 666 888 666 88 | 7777 8 88 3 2 66 55 88
55 3 33 | 66 33 5 44 555 88 22 7777 444 | 5 33 | 555 33 7777
8 2 6 | 777 666 7777 8 33 | 8 6 2 888 33 | 55 2 7 777 2 3 444
2 | 888 88 55 666 555 | 777 88 3 999 | 888 777 33 7777

 

První řádek další sloky básně je zašifrován tzv. datumovou šifrou. Klíčem je datum letošního velikonočního pondělí.

V E O | P U I E M | N A O M | E L Q D J | X K X |

 

Pro první řádek poslední sloky básničky jsem použila všeobecně známou morseovku.
/-.-/-../-.--/--..//..-/.../-./---/ ..-//.-.././.../-.--//..../.-../..-/-.../---/-.-/.//

 

Malá nápověda pro snadnější luštění:
Je použita abeceda s 26 znaky bez diakritiky tj. ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ.

 

Podaří se někomu vyluštit, o jakou básničku jde a kdo je jejím autorem? Pokud si myslíte, že to víte, napište iniciály autora do diskuse k tomuto příspěvku. Ke kompletnímu odhalení dojde v následujícím příspěvku.

zábava
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Morseovku už jsem zapomněla, na šifry moc nejsem, ale nahonec jsem dohledala tu mobilní šifru a odhalila mou oblíbenou básničku.
Eliška Murasová
Ano, taky vím, díky morseovce a mobilové šifře.
Zdenka Žichovská
Mobilovou šifru jsem rozlouskla, s tou datumovou jsem si neporadila, ale pomohl mi strejda Gůgl, jako Helence.
ivana kosťunová
V posledních dnech namáhám mozkové závity natolik, že nemám kapacitu na nic dalšího. Tak jenom oceňuji téma, a příště snad se zúčastním hádání taky.
Věra Ježková
Ano, JVS. Šla jsem rovnou na morseovku. Na čísla a šifry nemám hlavu.
Zdenka Žichovská
JVS, známá básnička, tak mi k poznání stačill řádek s morseovkou, další dvě šifry neznám, a teď už mi to moc nemyslí - zkusím to rozlousknout ráno.
Helenka Vambleki
Ano, JVS, ale s datumovkou jsem se pěkně natrápila, ještěže máme strejdu Gůgla :)
Alena Vávrová
JVS. Znám to i v ♪♪♫....
Zuzana Pivcová
Ano, JVS, ale nebýt té morseovky a nepamatovat si z dětství i tu třetí sloku, tak to luštím ještě teď!! Protože mi hned nedošlo, jak je to s mobilem. Ale moc mě to bavilo, díky.
Věra Lišková
JVS

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.