Vzpomínky na krásu. Opatrně s nimi
Ilustrační foto: ingimage.com

Vzpomínky na krásu. Opatrně s nimi

26. 4. 2018

Existuje přísloví, že stárnoucí žena má jen jedinou útěchu a tou je stárnutí ostatních žen. Zřejmě má vystihovat fakt, že není jednoduché vyrovnat se s tím, že z krásné ženy, za kterou se muži otáčeli na ulici, je najednou paní, které cizí lidé říkají babičko. Je to cynické přísloví, ale něco na něm je.

Jedna z nejúspěšnějších topmodelek všech dob, Pavlína Pořízková, v jednom rozhovoru řekla, že si v padesáti uvědomila, že se stala neviditelnou. „Najednou se za mnou přestali muži na ulici otáčet. Došlo mi, že už nejsem atraktivní, ale že jsem neviditelná. Když žena přesáhne určitý věk, já myslím, že padesátku, začne si všímat, že se k ní okolí chová, jako by neexistovala,“ uvedla. Je možné, že tato mimořádně atraktivní kráska, která byla celou dobu zvyklá na pozornost, poněkud přeháněla. Že takzvaně obyčejné ženy stárnutí tak drasticky nevidí. Ale historek na podobné téma má každý, kdo se dostal do vyššího věku, dost.

„V pětačtyřiceti jsem si nechala nafotit akty. Došlo mi, že je to poslední doba, kdy ještě vypadám k světu, tak jsem chtěla mít památku. A je mi líto, že jsem se nenechávala fotit i v mládí. Mívala jsem nabídky, byla jsem kočka. Ale tehdy mi krása, pevné a pružné tělo, připadalo jako samozřejmost. Dnes vidím, že je to s ním rok od roku horší,“ vypráví padesátiletá učitelka Jana. Její kamarádky se jí kvůli tomu smějí, říkají, že je zbytečně marnivá. „Ale přítel to přivítal. Pověsil si můj akt do obýváku a řekl, že se těší, jak se na něj bude dívat, až nám bude třeba osmdesát, protože pak už se na mě v reálu dívat nebude moct. On je trošku šprýmař, musí se brát s nadhledem,“ dodává Jana se smíchem.

Některé ženy říkají, že si přestaly připadat atraktivní v momentě, kdy začaly šedivět. Jiné míní, že v době, když začaly přibírat, když procházely menopauzou. Některé ženy se naopak cítí stále stejně dobře a témata, jako je šedivění vlasů či pár kilo navíc, je nechávají naprosto klidnými. „Zpravidla se snadněji stárne ženám, které mají život naplněný koníčky, přáteli, zajímavou prací a nesoustředily se na svůj vzhled jako na to nejdůležitější. V tomto směru jsou na tom mnohdy hůře vysoce atraktivní ženy, které byly celý život zvyklé být ve středu pozornosti,“ připomíná psychiatrička Tamara Tošnerová, autorka knihy Jak si vychutnat seniorská léta.

Britský deník Daily Mail na toto téma nedávno zveřejnil článek s výsledky průzkumu, který někomu může připadat poněkud přitažený za vlasy, ale mnoho žen s ním souhlasí. Jeho název zněl: Život žen končí v padesáti!

Jistě, mnohé šarmantní sedmdesátnice žijící plnohodnotným životem se teď bouří a říkají: Kdo může napsat takovou hloupost? Ale pozor, ve zmíněném průzkumu dotazované Britky přesně popisovaly momenty, kdy si uvědomily, že krása a mládí je minulostí, ale hlavně, že mají pocit, že si jich takzvaně dostatečně neužily, že je nechaly rychle utéct. To je na tom totiž to zajímavé. Že po padesátce jsou mnohé ženy schopny zkoumat každý celulitidní důlek a vrásku, zatímco v mládí sebejistě kráčely městem ve vypasované minisukni a bylo jim úplně jedno, co si kdo o nich myslí, i když třeba jejich proporce pro mini nebyly zrovna ideální. K mládí totiž patří sebevědomí. A čím je žena starší, tím ho zpravidla má méně. Je to škoda, ale je to tak.

Z průzkumu citovaném v Daily Mail vyplynulo, že osm z deseti žen ve věku nad padesát si myslí, že si jich muži nevšímají, že jsou pro ně v podstatě nezajímavé. Sedm z deseti žen ve věku nad padesát je přesvědčeno, že je přehlíží i módní průmysl, že pro mladé návrháře jsou nezajímavé, staré, nemoderní. Tři čtvrtiny ve věku nad padesát uvedly, že přišly o svou ženskou podstatu, že pro okolí jsou už jen mámy nebo babičky, nikoli partnerky, natož milenky.

„Po padesátce skončil můj milostný život, protože muži v mém věku a starší se ohlížejí po mladších ženách,“ vypráví šestapadesátiletá Věra z Ostravska, která se netají tím, že často navazovala nové známosti. Je řadu let rozvedená, sama, bezdětná, a tak setkávání s muži bylo zpestřením jejího života. „Najednou jsem to viděla i na obyčejném firemním večírku. Muži si se mnou povídali, vedli jsme konverzaci na zajímavá témata, ale jakmile hodiny pokročily a hladiny alkoholu se zvýšily, začali se věnovat mladším kolegyním a debata se od zajímavých témat stočila k veselému laškování a lichocení. Celý život jsem byla zvyklá, že já jsem ta, které v pokročilé hodině muži lichotí, ke které si přisedají na baru. Najednou si začali odsedat. Už jsem pro ně zábavná, chytrá stará paní, kamarádka. Už pro ně nejsem objekt touhy, na kterém chtějí vyzkoušet, zda mají šanci,“ vypráví.

Umět přirozeně a s noblesou zestárnout je výzva, kterou zvládne ne každý. U žen je to výzva dvojnásobná, protože s ženstvím je odedávna spojována krása a atraktivita. Takže ono je vlastně hodně pravdy na tom citátu, kterým jsme začali. Zvládne to jen žena, která ví, že v tom není sama. Která se uklidňuje tím, že se to jednou bude týkat úplně každé ženy.

stárnutí
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Stárnutí jiných žen mě šťastnější nečiní, se svým vlastním zatím nemám problém. Když si někdy prohlížím starší fotky, konstatuji, že jsem bývala docela hezká holka. Leč moc jsem si to neuvědomovala (i když jsem věděla, že jsou tací, jimž se líbím). A tak mě otáčení mužů za mnou na ulici nechybí.
Zuzana Pivcová
To, aby mě uklidňovalo stárnutí druhých žen, opravdu není moje parketa a považovala bych to za ubohé. Samozřejmě vím, jak jsem vypadala kdysi a jak vypadám dnes, ale psychické trauma z toho nemám. Opravdu neprožívám ani anonymní posměšky, ani zájem. Bavím se ráda s tím, s kým si máme co říct, a tady asi není rozhodující vnější atraktivita. Tu paní v závěru článku, která byla zvyklá být středem různorodého zájmu a pozornosti a teď trpí, docela bez ironie lituji. Pane Todíku, díky, jste moudrý.
Marie Doušová
Todíku 54 , moc pěkně napsaný článek. Se vším souhlasím.Já jsem ráda , že někdo ocení nás starší ženy.
Todík 54
Já bych do diskuze zařadil ještě jeden prvek, proč muži ženám ve zralém věku nevěnují tolik pozornosti. Ne, že by se neohlíželi po mladších ženách, ale faktem je, že mnohem mladší ženy se ohlížejí po nich. Samozřejmě se tento moment týká starších mužů, kteří se udržují, jsou v kondici, aktivní, společenští, především dodržují hygienu a mimo to mají vyřešené veškeré své závazky. Na to se v článku jaksi zapomnělo. Bohužel většina starších mužů sedá na tuto vějičku, ačkoli sebou přináší spoustu nesnází jako nevyřešený osobní život mladých žen, mnohdy vysoké finanční nároky a hledání pohodlného života, méně zkušenostív praktickém životě a často neschopnost se o sebe natož o druhého postarat a promtně řešit situace, které život přináší. Za to zralá žena je přitom skvělým přístavem pro stárnoucího muže. Většinou má své závazky vyřešeny a záleží jen na ní, nakolik bude otročit svým potomkům. Zralá žena dokáže s přehledem řešit problematiku každodenního života, je ostřílená v jednání na všech úrovních, dokáže skvěle rezonovat v oblastech, které stárnutí přináší a tím nemám na mysli pouze zdravotní a kondiční stránku či sníženou výkonnost. Je daleko tolerantnější a dokáže lépe vstřebávat výkyvy nálad. A to nepíši ani o tom, že ve většině případů se umí daleko lépe a s nadšením starat o domácí krb. Tím mám na mysli čistotu a pořádek v domácnosti, zachovávání určitého řádu v chodu domácnosti, v mnoha případech lépe vaří, smaží a peče (má také na to více času) a stárnoucí muž právě tato aspekty dokáže více ocenit než mladší, chvátající z práce na tenis, na ryby či za kamarády do hospody. Zralá žena již nemá touhu účastnit se divokých večírků, ale ráda posedí u ohníčku či si zajde na koncert. Také si ráda zajde jen tak na procházku bez toho, aniž by musela vymetat obchody s módou. Má také daleko hlubší životní zkušenosti a širší rozhled v mnoha oblastech života. Skvěle se s ní povídá na spoustu témat a již dávno nevede jen monology o líčení, kvalitě vlasů a účesech či o tom, co se právě nosí a kde byli sousedé na dovolené. Prostě tím chci říci, že starší pánové v mnoha případech nedokáží ocenit to, co vztah se zralou ženou přináší. skvělého.
Dagmar Pravečková
Tak jo, s pravdou ven. V mnohém, ...tak jo skoro na stopro, se tento článek týká i mne. Vždy jsem si cenila poznámek, že vypadám jako ty o deset let mladší...Ale v jednašedesáti je to dobré už jen k mému vnitřnímu pocitu. Také jsem nafotila velmi decentní fotky, kde se přednosti daly tušit, také mám pár zkušeností, koho si muži raději vybírají.....Ale to vše nevede k tomu, abych byla na celý svět naštvaná a někde v koutku vzpomínala na mladou krásu. Ničeho nelituji, žiji aktivně a těším se z maličkostí. Moje životní krédo je "Život je změna" a změny na obličeji i postavě patří k životu.
Xxx Xxxx
zdravím - je to tak, žena okolo šedesátky - pokud hledá ještě partnera, má to velmi těžké. Je-li sama ještě "v kondici" pak samozřejmě hledá partnera též okolo šedesátky a v kondici, jak tělesné, tak duševní. Ovšem takový muž "k světu" si samozřejmě vybere ženu daleko mladší, proč by volil šedesátnici, když ho "lákají a vábí" minimálně čtyřicátnice. Proto říkám kamarádkám, že to máme velmi těžké a pokud bychom chtěli ulovit chlapa k světu, tak si myslím, že je jediná šance : jít na dušičky na hřbitov a tak se porozhlédnout po nějakém "šik" čerstvém vdovci, který je rozbolavěný a ještě si nevšiml těch čtyřicátnic. Bohužel tak to je...
František Pašingr
Když přesvědčuji holky a dámy, aby fotily akty, tak jim říkám: "Je to jen pro Tebe a jednou to s hrdostí ukážeš vnučkám." I když na druhou stranu mám modelku, která akt poprvé fotila v 70 letech. Dáma prostě umí zestárnout.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.