Lichořeřišnice k okrase i jako přírodní antibiotikum

Lichořeřišnice k okrase i jako přírodní antibiotikum

26. 5. 2018

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majas) brzy rozkvete na zahrádkách i v parcích. Je to oblíbená letnička s oranžovými, žlutými a červenými květy. Poupata a nezralé plody, trojpouzdré tobolky, se hodí jako náhrada pravých kaparů, mladé listy a květy chutnají jako řeřicha a jsou pikantní v salátech.

Léčivé látky jsou obsaženy v celé rostlině. Isothyokyanát benzylnatý se řadí mezi přírodní antibiotika. Působí proti streptokokům a jiným bakteriím a virům. Dokonce prý hubí i Zlatého stafylokoka! Přitom neničí přirozenou mikroflóru ve střevech. Užívá se při zánětech močových cest a ledvin, chřipce a  astmatu. Dokonce tinktura, vmasírovaná do vlasů, působí proti vypadávání vlasů. Čaj je ozdravovací prostředek. Jen se nesmí pít déle než tři týdny. Prostě všeho s mírou. Květy dobře vypadají i na chlebu s máslem.
 
Rostlina se množí přímým výsevem na stanoviště v květnu, nesnáší mráz a sama se často vysemeňuje. Hodí se do truhlíku, na  pergolu i do záhonu na pokrytí volného místa. Dávám ji také kolem stromů, kde má klouzavý stín.

Tinktura:
500 ml 60% lihu a dvě hrsti květů a listů - umístit na na teplém místě. 
 
Čaj:
Jedna lžíce rozdrcených semen zalitá 200ml voucí vody, 15 min. louhovaná.
 
Přímý konzum mladých semen, listů a květů- 4-5 kousků za den.
bylinky zahrada
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Kapky z lichořeřišnice používám na své problémy s močovými cestami...a je krásná i jako květina, jak píšeš :-)
Dana Puchalská
Já teď už 2 roky po sobě pěstuju lichorerisnici pnoucí. A ta má krásně roztrepene žluté květy. A roste jako blázen. A mšice na ní nejdou. Vloni dorostla do 2,5 výšky metrů. A to jí mám jen ve velkém květináči.
Alena Tollarová
Mívali jsme ji na zahradě každým rokem, ale nějak zmizela. Tenkrát jsem nevěděla, jak je užitečná, okusovaly ji housenky. Nasbírala jsem si vloni někde semínka a dala do kapsy kalhot. Ale netuším, kam jsem je pak dala. To jsem celá já.
Dana Puchalská
Jenom kdyby na ní tolik nelezly potvory mšice.
Zuzana Pivcová
O jejím účinku jsem se dozvěděla od Ing. Janči z jeho knih z 90. let. Vím, že jsem ji jako tinkturu brala, ale abych se přiznala, už nevím přesně, na co.
Naděžda Špásová
Nemám ji na zahradě, ale tinktura je jako přírodní antibiotikum a já si ji kupuju ve Viacellu, kde mám brigádu.
Alena Vávrová
Mám ji každoročně někde vysetou, je to moje oblíbená letnička. Prý je velmi léčivá i na oči.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.