Kontryhel obecný: Zabírá proti průjmu, ale i celulitidě
Ilustrační foto: pixabay.com

Kontryhel obecný: Zabírá proti průjmu, ale i celulitidě

15. 6. 2018

Je to moc hezká a nyní i módní květina. Viděla jsem ji nedávno dokonce ve vazbě jednoho luxusního květinářství. A přitom je to i léčivka. Je opravdu lehké ji poznat. Má krásné, široce okrouhlé listy, co vypadají jako dlaň. A na nich se obvykle třpytí kapka vody.

Mně osobně kapka rosy na listu připomíná exotický lotos.

Roste na loukách, pastvinách v humózních půdách. Květy a listy sbíráme v době kvetení - od června do září.

Má svíravé účinky, a díky tomu zastavuje krvácení, hojí a zajizvuje rány. Účinkuje dokonce i proti zánětům dásní. Je účinný proti průjmu a kolitidám, upravuje taky problémy spojené s klimakteriem. Využití je i při zevním použití - proti celulitidě, striím, stárnutí kůže.

Hojí i rány po bodnutí hmyzem.

Nálev proti průjmu
5 až 10 gr drogy zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme 2 až 3 šálky denně. 

Obklad proti celulitidě 
Svaříme 40 gr sušených listů v 1 litrů vody a necháme 10 minut vyluhovat. Poté scedíme, do odvaru namočíme tkaninu a přikládáme 3x denně. 

S využitím zdroje: Zelená lékárna

bylinky příroda
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Máme ho na zahradě. Moji zahradníci ho též používají do vazby. Kapky rosy, nebo po dešti jsou na něm skutečně jako démanty.
Naděžda Špásová
Dano, teď by se mi hodil na ten průjem. Asi bych ho v přírodě nepoznala.
Eva Mužíková
Další zlatá bylinka, díky.
ivana kosťunová
Netušila jsem, že kontryhel má takové účinky
Zuzana Pivcová
Díky, postupně si připomínám, co jsem před 25 lety trochu studovala i používala.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

14%