Kde stojí tento dům a kdo v něm žil?
Foto: autorka

Kde stojí tento dům a kdo v něm žil?

14. 6. 2018

Žena, která žila v tom domě, měla čtyři křestní jména, začínající na J, A,F, M. Byla krásná, inteligentní a obdivovaná. Hrála hlavně ve filmu, na divadle se jí prosadit nepodařilo. Žila bouřlivý život, měla několik milenců a prožila několik manželství. Žila v Anglii, na ostrově ve Středozemí i v Kanadě. Zemřela v Čechách.

Dům stojí ve městě, jehož základy sahají do 2. poloviny 10. století. Ve městě jsou tři železniční stanice, první vysoká škola založená českou firmou (r. 2000). Jednou z dominant města je 74m vysoký komín. Je to poslední evropské město, které bylo bombardováno během  2.světové války (9.5.1945 kolem 10.hodiny). Co město nejvíce prezentuje, neprozradím.

Fotohádanky
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Votíková
Jste šikulky. Jedná se o dům Adiny Mandlové v Mladé Boleslavi. Jeden čas žila i na Maltě.
Naděžda Špásová
Našla jsem to docela rychle, pomohli milenci. Sedlo to na jedinou slavnou herečku. :-)
Věra Lišková
Našla jsem město i slavnou ženu, pomohl rok založení školy.
Zuzana Pivcová
Kdysi na dovolené (ve Středozemí) jsme jeli kolem domu té ženy, to nám řekla průvodkyně, ovšem to už byla dáma pár let po smrti.
Alena Vávrová
Město jsem poznala jen z fotografií, i o kterou herečku šlo, ale vůbec jsem nevěděla o tom rodném domě. Dík za rozšíření obzorů.
Věra Ježková
Nevěděla jsem, našla jsem, jsem překvapena. Díky.
ivana kosťunová
My jsme se tedy učili ve škole, že poslední byla bombardovaná Mimoň, když totiž vybombardovali ono inkriminované město a letěli zpět ( letadla s rudými hvězdami na křídlech), zbytek nákladu shodili nad Mimoní. Nejsem ale odborník na vojenskou historii, možná to bylo jinak. Nevadí, našla jsem podle slavné herečky, i když mě trochu mate ten ostrov ve středozemí, o tom jsem nikdy neslyšela. Ale ano- název má dvě slova.
Jitka Hašková
herečku jsem uhodla hned podle životopisu a pak jsem našla i město.
Marie Doušová
Mám dojem , že jsem to poznala podle divadla, ale nejsem si jistá o kterou herečku se jedná. Jinak hezké fotky.
Zuzana Pivcová
Vím, protože vím, které město bylo bombardováno až po kapitulaci a vedly se spory, kdo ho bombardoval. Dnes už se to ví.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%