Proskurník pomůže proti zánětu průdušek i kuřáckému kašli
Ilustrační foto: pinterest.com

Proskurník pomůže proti zánětu průdušek i kuřáckému kašli

19. 6. 2018

Je to trvalka, která dorůstá až do výšky 2 metrů. Květy jsou růžovobílé, kořen bílý a dužnatý. Proskurník lékařský je pro svoji krásu - nádherné šedozelené listy a něžné květy -  také okrasnou zahradní rostlinou. 

V České republice roste volně jen v těch nejteplejších oblastech a je chráněn. Ale můžeme si jej i sami vypěstovat. Vyžaduje slunné stanoviště a lehkou hlinitopísčitou půdu.

Využití má celá rostlina:

 - kořen sbíráme od druhého roku v březnu až v dubnu nebo na podzim

 - listy sbíráme před květem a květ za suchého a slunného počasí. 

Sušíme volně ve stínu, umělým teplem  - květ a list do 45 st C, kořen do 55 st C.

Proskurník je vysoce účinný při zánětech hltanu, zánětu průdušek nebo průdušnice a proti kuřáckému kašli. Pro své zvlhčující a hojivé účinky se zevně používá k léčbě zánětu dutiny ústní, zánětům dásní, proti spáleninám, akné a furunklům neboli nežitům. 

Má vysokou koncentraci glycidů a polysacharidů a proto má imunostimulačí účinek. 

Oblíbený  je i proskurníkový sirup - velice účinný proti kašli. 

Macerát (studený výluh) 

1 lžíce sušeného proskurníku se zalije 1/4 litrem studené vody a nechá se přes noc vyluhovat  Poté scedíme, lehce přihřejeme a pijeme 2 šálky denně.

Kuchyňské využití 

Ve Francii se čerstvé výhonky konzumují jako jarní posilující prostředek. Na Středním Východě se kořen nejprve vaří a pak smaží na cibuli a másle. V Severní Americe se kořen tradičně používal k výrobě cukrovinek (jeho anglické jméno marshmallow dalo jméno i známým bonbonům). 

 

 

bylinky příroda
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Jeho kvítky si dovedu představit i jako doplněk a ozdobu nějakého sladkého pokrmu. A na dortu by se také pěkně vyjímaly. Sušený se možná dá koupit v lékárně.
Eva Mužíková
Danko, také mne Tvé bylinkové povídání moc zajímá...
Jarmila Komberec Jakubcová
Dano mě pořád zlobí průdušky. Dík za radu a budu bylinku shánět
Hana Rypáčková
Tak ten nasušený nemám, ale lípu a bez. Suší se meduňka a řapík. Kořeny nerada sbírám...
Dana Puchalská
Děkuju Věrko. A na ty starobylé recepty se vrhnu také.
Věra Ježková
Danko, ode mě máš počin měsíce za starobylé recepty. Tvůj bylinkový seriál se mi moc líbí, ale doma mám o bylinkách několik knížek, sbírat bylinky nemám kde a na jejich přípravu bych byla líná. :-)
Dana Puchalská
Děkuju za pochvaly a slibuji, že vytvořím další díl. Vždyť těch léčivých a zároveň i krásných rostlin je kolem nás spousta.
Jana Kollinová
Dano, seriál se mi moc líbí. Nemám možnost natrhat léčivky z Tvé nabídky, v mém městském prostředí se nevyskytují, ale mnozí tu možnost mají a ocení nabízené možnosti využití. Já obdivuji květy a rostlinku jako takovou a tím naplňuješ i moje zájmy. Díky.
Libuše Křapová
Blanko, čteš mi myšlenky. Také se za to přimlouvám. Proskurník znám rovněž jen podle jména, ale vypadá to na velmi hezkou bylinu. Musím se po ní někde podívat. I když nekouřím :-)
Zuzana Pivcová
Proskurník znám pouze jako název, o jeho účincích jsem až do nynějška nevěděla nic.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

14%