Nádherně modrá chrpa polní. Věděli jste, že léčí oči?
Foto: archiv autorky

Nádherně modrá chrpa polní. Věděli jste, že léčí oči?

23. 6. 2018

Určitě všichni znáte nádherně modrou chrpu polní. Nejenže je krásná, ale je též léčivá. Hojí unavené oči a využívá se také v homeopatické léčbě.

Roste hlavně na loukách i při okrajích polí.

Chrpu sbíráme po ránu. Při sušení si zachová svoji krásnou modrou barvu. Musíme ji ovšem sušit volně rozloženou ve stínu nebo ve tmě na vzdušném místě. Nesmíme ji dávat sušit na slunce.

Využití

 - samostatně při léčbě očí
- zevně se používá k oplachům unavených očí 
- na nezdravě vypadající pokožku

Oční čaj

2 díly květů chrpy, 1 díl nati světlíku, 1 díl květu měsíčku,1 díl drceného fenyklu. Odvar z této směsi používáme jako univerzální čaj pro unavené oči formou výplachu při všech očních zánětech

Nálev pro koupel očí a unavenou pokožku obličeje

Používáme oční vaničku na koupel očí - 1 polévkovou lžíci chrpových květů (pro koupel očí)

2 lžíce chrpových květů (pro oplachování obličeje) přelijeme sklenicí (2 dcl) vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Obličej ošetříme nálevem, necháme uschnout a již neoplachujeme

Chrpa našla využití také v homeopatické léčbě.

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Nevěděla jsem nic o účincích chrp. Líbí se mi jako květiny na louce a když mezi nimi kvetou vlci máky, pak je to nádhera.
Dana Puchalská
Hloubám a listuju ve své sbírce knih.
Jarmila Komberec Jakubcová
ani jsem netušila jak moc je modrá chrpa užitečná. Stále mám v poslední době problémy s oči a tak určitě radu využiji jen co uvidím někde chrpu. Dano dík za báječné rady - kam na to chodíš?
Marie Doušová
Při procházkách se psem jsem narazila na chrpy jen sporadicky v okrajích ,kde roste vojtěška. Jsou už velmi vzácné. Vlčí máky taky už není vidět a kopretiny si musím pěstovat na zahrádce,abych měla nějaké luční kvítí. škoda , že už takové krásné louky, jaké byly u nás za mlada, už nejsou. Moc hezký snímek a zajímavé využití polních květin. Dík.
Zuzana Pivcová
O účincích chrpy nic nevím, tedy doteď jsem nevěděla, ale je nádherná. Když trhám v létě v Týně luční kvítí, abychom ho daly mamince na hrob, snažím se, aby kytice byla pestrobarevná. A je docela málo modrých kytiček. Díky za radu.
Libor Farský
Tak to já jsem asi taky po nich !!!
Věra Ježková
Fotka je překrásná. Chrpy a vlčí máky milovala babička, maminka zase nejvíc kopretiny. Mám to po nich. :-)
Zorka Horká
Ivano, obávám se že na internetu :-)))
Dana Puchalská
To je tajné.
ivana kosťunová
Danko, kde jsi prosímtě našla tak krásně rozkvetlou louku ? Raději neříkej, nebo tam začnou jezdit lidi na exkurzi :))

Zpět na homepage Zpět na článek