Čeští senioři a internet? Dobré souznění
Ilustrační foto: ingimage.com

Čeští senioři a internet? Dobré souznění

1. 7. 2018

Jak často používáte internet? K čemu vám slouží? Co všechno jeho prostřednictvím umíte dělat? Odpovědi na tyto otázky dostávali lidé starší pětapadesáti let v mnoha zemích světa a výsledky publikoval Český statistický úřad. Jsou zajímavé. Proč? Češi jsou na tom v tomto směru na slušné pozici.

Ve srovnání například s obyvateli Turecka jsou Češi ve věku nad pětapadesát let přímo digitální experti. Tak se trochu ponořme do čísel, která naznačují, jak jsou na tom lidé vyššího věku co se týká vztahu k moderním technologiím.

Statistici zjišťovali, kolik Evropanů ve věku mezi pětapadesáti a čtyřiašedesáti lety za poslední tři měsíce nepoužilo internet. Nejvíce jich našli v Turecku, následovalo Rumunsko, Bulharsko, Řecko a Kypr. Česko se umístilo na devatenáctém místě. Češi jsou na tom v tomto směru přibližně stejně jako Francouzi či Rakušané.

Nejčastěji lidé v této věkové kategorii používali internet v severských zemích, tedy v Dánsku, Švédsku, Norsku. Vypadá to, že čím severněji v Evropě člověk žije, tím je digitálně vzdělanější a nedovede si běžný každodenní život představit bez připojení k internetu. Ukázalo se, že v Česku tři měsíce nepoužilo internet v této věkové kategorii okolo třicet procent lidí, což odpovídá průměru v Evropské unii. Takže například ve srovnání s Turky jsme na tom skvěle, ve srovnány s Dány mizerně.

Ovšem podstatné samozřejmě není, jak často a dlouho u internetu člověk sedí, ale co s ním umí dělat, k čemu mu slouží, jak si díky němu zpříjemňuje a zjednodušuje život. Statistici totiž vytvořili i takzvaný indikátor digitálních dovedností, podle kterého lidi zaškatulkovali do různých skupin. Nejvíce pokročilých digitálních dovedností mají v už zmíněné věkové kategorii Dánové, následují Lucemburčané a Britové. V těchto zemích má pokročilé digitální dovednosti nad třicet procent lidí ve věku nad padesát pět let, zatímco průměr Evropské unie je patnáct procent. Češi si v této vrcholové kategorii moc dobře nestojí, statistici u nich uvedli jen devět procent.

Co si pod pojmem pokročilé digitální dovednosti představit? Autoři průzkumu to vidí takto: Kopírování nebo přesouvání souborů, ukládání souborů do internetových úložních prostorů, získávání informací z úřadů pomocí intrnetu, získávání informací o zboží a službách, vyhledávání informací, které se týkají zdraví. Dále se jedná o posílání a přijímání e-mailů, účast v sociálních sítích, telefonní či video rozhovory prostřednictvím internetu, nahrávání vlastnoručně vytvořeného obsahu na nějakou stránku ke sdílení, přenášení souborů mezi počítači.

Stejnému zkoumání byla podrobena i vyšší věková kategorie ve věku pětašedesát až čtyřiasedmdesát let a ta se také drží na evropském průměru. I v této katogrii jsou na tom nejhůře Turci, Bulhaři a Rumuni a nejlépe naopak Lucemburčané, Dánové a Norové. Jinými slovy, čeští senioři na tom nejsou ani skvěle ani špatně, jsou prostě úplně normální průměrnými evropskými uživateli internetu.

Češi tedy nepatří mezi favority, ale průzkum přinesl podle statistiků vcelku potěšující zjištění. A sice, že pokud by někdo chtěl vytvořit popis takzvaného typického průměrného českého seniora, rozhodně by nešlo o člověka, který neví co si počít, když ho posadí k počítači. Naopak, jde o člověka, který běžně posílá maily, vyhledává si informace a umí se prostřednictvím internetu bavit. A to vůbec není špatná zpráva.

Především je to však skvělá zpráva pro ty české seniory, kteří patří mezi onu elitní skupinu s pokročilými dovednostmi. Kdo je má, může si klidně říct, že je druh, který v Evropě vůbec není masově rozšířený. Uvědomit si, že člověk umí víc, než ostatní, nikdy není na škodu. A ve vyšším věku, kdy se sebevědomí často vytrácí, to platí dvojnásob.

internet Internet a Vy
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
používám internet denně, i když se za internetového experta nepovažuji. Ráda se ale vždy něčemu novému přiučím.
Alena Tollarová
Život bez internetu si už vůbec nedovedu představit.
Jana Gondášová
Pane Farský , četli, milovali knihy, vyrostla jsem v horách, babička četla při petrolejce, sama mám knihy hodně ráda, ale internet neodmyslitelně do mého života patří, spojení mezi kamarády, spousta informací je nenahraditelný
Zuzana Pivcová
No, náš "kastelán" na chalupě v Týně opravdu internet nemá, nezná, nepoužívá. A netouží po něm.
Marie Ženatová
Mám stále ještě jedno externí zaměstnání a to výzkum trhu - dotazníky mi ale nechodí zase tak moc často. Ale v jednom z posledních úkolů jsem měla mimo jiné také vyplnit dotazník s jedním respondentem nad 65 let, který vůbec nepoužívá internet a musím přiznat, že mi to vzalo dost času takového člověka vůbec najít...
Věra Ježková
Borku, asi trpělivě snášeli svůj úděl. Internet jim nechyběl, protože ho neznali. Je to velmi užitečný vynález. Ale všeho s mírou. :-)
Libor Farský
Používám internet opravdu denně a když jsem byl půl roku v nemocnici, byl jsem bez něj nešťastný. Zvláště mi chyběl přerušený kontakt s tímto milým portálem i60. Bydlím na samotě a přitom jsem byl dříve člověk společenský. Často si říkám, jak asi dříve žili senioři v podobné situaci.

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.