Přeslička rolní:  Používá se proti vypadávání vlasů i celulitidě
Ilustrační foto: pixabay.com

Přeslička rolní: Používá se proti vypadávání vlasů i celulitidě

21. 7. 2018

Tato rostlina, kterou najdeme na vlhkých a hlinitých půdách, roste opravdu ve všech polohách. Je to vlastně velice rozšířený plevel. Vyrůstá zejména na jaře a je zhruba 10 - 70 cm vysoká.

Užívané části
Zelená lodyha s listy, kterou sbíráme od června do října. Sušíme ji při teplotě do 45 stupňů Celsia.

Léčebné účinky
Má močopudný účinek, proto se používá při léčbě obezity, ledvinových potížích a při revmatismu. Zvyšuje pevnost cévních stěn, zlepšuje pohyblivost kloubů, pojivost tkání, je doporučována jako zdroj minerálů v případě osteroporózy nebo zlomenin kostí a působí i proti křečím. Zevně hojí rány, působí proti vypadávání vlasů, zlepšuje kvalitu pokožky(celulitida), projasní pleť, zpevňuje nehty, pomáhá při pocení nohou. Můžeme ji použít i jako kloktadlo a některé její složky kladně ovlivňují i krevní oběh.

Pozor- nezaměňujeme za přesličku bahenní a přesličku lesní. Nejsme li si jisti, používáme pouze zevně.

Nálev
1 lžíce sušené rostliny se přelije 1/4 litrem vroucí vody. Vyluhujeme 10 - 15 minut a pijeme 3 šálky denně.

Macerace za studena
2 - 4 gramy sušené rostliny se dá do 300 ml studené vody. Necháme macerovat 12 hodin, poté přecedíme a pijeme 2 x denně.

Sedací koupele
2 hrsti přesličky dáme do studené vody na noc vyluhovat. Následující den ohřejeme k varu a přelijeme do vany. Doba koupání (voda musí sahat aspoň do výše ledvin) je 20 minut. Po koupeli se neosušíme, ale zabalíme se do županu a ležíme hodinu pod peřinou v posteli.

S využitím zdroje: Rastliny v kozmetice, autoři B.Hlava,F.Starý,F.Pospíšil a Zelená lékárna

bylinky příroda
Hodnocení:
(4.3 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Poučný článek, to jsem nevěděla.
Dana Puchalská
Zuzano. Kdybych to tušila tak jsem ji v Jižních Čechách natrhala vlastní ručkou a přivezla ji do Prahy. Příště se polepším. :-) :-) :-)
Zuzana Pivcová
Dano, Ty mi dáváš! :-D Vždycky pracně vzpomínám, na co jsem kdy tu určitou bylinu měla. Ale od Tebe si to ráda připomenu. Díky.
Věra Ježková
Ano. Bahenní je jedovatá, lesní a další obsahují křemičitany, hodí se tedy na drhnutí nádobí.
Naděžda Špásová
Danko, ty hvězdičky jsou blbě, ani jsem na to nesáhla. Já bych asi tu přesličku určitě pomotala. :-) *****
ivana kosťunová
Velmi účinná bylinka.
Jitka Hašková
Moc užitečné, hned to pošlu kamarádkám.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%