Hrátky s češtinou:  Trojice souvisejících slov
ilustrační foto: pixabay.com

Hrátky s češtinou: Trojice souvisejících slov

23. 7. 2018

Nejsem zvyklá zahálet ani o prázdninách. A když třeba "nemám co na práci", začnu vymýšlet. Tentokrát přišla inspirace ze zábavné přílohy z novin: Hry pro cesty autem - pro děti i dospělé: Slovní fotbal, "Město, jméno, zvíře...atd.", které jsme hráli jako děti, nemám na mysli.

Napadla mě tvorba slovních spojení. Nazveme ji třeba "Trojice souvisejících slov od A do Z". Avšak přesně podle pravidel:
První slovo: zájmeno, příslovce, číslovka nebo přídavné jméno
Druhé slovo: přídavné jméno
Třetí slovo: podstatné jméno

Příklad - PŘÍLIŠ PÁLIVÁ PAPRIKA, OPRAVDU OHROMNÝ OBJEV, VELMI VÝZNAMNÝ VĚDEC
Nechceme činnost - sloveso, ani nastavovat řetěz slov.

Budu ráda, když k příkladům, které jsme daly dohromady se Zuzkou, připíšete co nejvíc vlastních trojic.

A - absolutně arogantní anarchista
B - bezchybně broušený briliant
C - celkem cílevědomý cestovatel
Č - často čtený článek
D - dva dlouhé dny
E - enormně erudovaný ekonom
F - familiárně flirtující frajer
G - galantně gratulující gymnazista
H - hodně hlasitá hudba
CH - chytře chráněná chata
I - ilegálně instalovaný internet
J - jedno jasné jitro
K - krásně kovaný klíč
L - líně ležící lev
M - mimořádně muzikální mladík
N - nedávno nabroušený nůž
O - obě otevřená okna
P - předem připravený program
R - různě rozsázené rostliny
Ř - řídce řazené ředkvičky
S - snadno splnitelný sen
Š - špatně šité šaty
T - trochu těžké téma
U - úplně úžasný úkaz
V - včas vyvěšená vlajka
Z - záhadně zmizelé zlato
Ž - žádné živé žížaly

P. S. Písmena Q, X a Y do trojice bohužel nemáme.


Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Pořádně povalený pařez, smutná sobotní schůzka, hodně hlasitý hoboj, krásně krytá kanalizace, falešně fidlající filharmonie, strašně smradlavý sklep, tuze tvrdý trpaslík, drze divoký Drákula další mi zatím nenapadá
Libor Farský
Já tam, Zuzko, čtu v úvodu jen pokyn "od A do Z", tak jsem to vzal podle abecedy. Opravuji: Miloučce mládnoucí Micince.
Zuzana Pivcová
Libore, hledáme trojice od stejného písmena, takže prosím znovu a lépe. :-D
Helenka Vambleki
čistokrevná čínská čuba, definitivně doničený dvoukolák, žalostně živořící ženáč...
Libor Farský
Krásně líznutá Marcelka.
Naděžda Špásová
Marcelko, parádní prázdninová práce. Více moje šedé mozkové buňky v tom vedru nevypotí. Ten Quasimodo mě napadl taky. :-)
Dagmar Bartušková
Malá mořská medúza, odulé oční okolí, sto sladkých slov, strašně smradlavý syreček, trocha tesklivých tónů, tlející tygří trus, vzácně vilný venerolog...
ivana kosťunová
A poslední písmeno : Quietta (hudební termín pro klidná, mírná) Quasimodova Quadrilla.
Jaroslav Kolín
Quinoa quebeckého quasimoda. (Podle Akademického slovníku cizích slov je quasimodo s malým q označení nevzhledné osoby)
ivana kosťunová
Věro, teď jsem se od srdce zachechtala - ano- čumí jak Xantipa na xerox. Třeba se to ujme, když to budeme často používat :))

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.