Kyprej vrbice - krásná květina a léčivka zároveň
Foto: archiv autorky

Kyprej vrbice - krásná květina a léčivka zároveň

24. 8. 2018

Letos jsem při pobytu v Jižních Čechách při procházce našla a vyfotila další léčivou rostlinu. V dřívějších dobách to byla hojně využívaná léčivka. Nyní se neprávem považuje za invazivní rostlinu.Nedalo mi to  a dohledala jsem další informace o ní. 

Výskyt

Roste hlavně u rybníků, jezer, řek, potoků a v mokřinách  Je moc hezká.Dosahuje výšky až 1, 80 metru.

Léčivé účinky
Jsou skutečně rozsáhlé. Posuďte sami. Na vnější krvácení po zranění, na krvácení z nosu, na silné menstruační krvácení,  na svědivé ekzémy. V jižní Evropě se s oblibou pije čaj z vrbice proti průjmu a chronickým zánětům sliznice žaludku a střev. 

Oddenky obsahují hodně tříslovin, používají se k zastavení průjmu, při vnitřním krvácení a zánětech žaludku. Nať se užívá na obklady nehojících se ran. 

Používáme výhradně usušenou horní třetinu květenství. Sušíme ji vždy ve svazcích.

Čaj

  • 1 lžičku usušené kvetoucí natě zalijte 1/4 litrem vroucí vody a nechte táhnout 5 minut. Užívejte 2-3 šálky denně. 

Při svědivých ekzémech

  • Namočte do chladného čaje kapesník a přikládejte na postižené místo.
  • Lze používat i na špatně hojící se a mokvající se rány

Ze šťávy kořenů se dříve získávalo červené barvivo na látky.A z květů se získávalo potravinářské barvivo.

 Je také účinná při zahánění obtížného hmyzu - komárů , ovádů i much.  Stačí ji zapálit a kouř z ní vykoná své.

Zdroj: Wikipedie a moje poznámky. A rady od starších lidí.

příroda
Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Jo to kdybych věděla. Taky mi to přišlo divný. Ale učenné knihy to prostě tak uvádí.
ivana kosťunová
U nás asi neroste, ale proč se jmenuje Kyprej a ne kyprá ??
Blanka Macháčková
Také si ho dávám do vázy. Roste u nás podle potoka.
Zdenka Jírová
Znám ji z břehů potoků, že je léčivka, jsem nevěděla.
Zuzana Pivcová
I pro mě je to tentokrát zcela neznámá bylina.
Věra Ježková
No toto! To jsem v životě neslyšela. Prima. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.