Jetel luční umí léčit ekzémy a akné
ilustrační foto: pixabay.com

Jetel luční umí léčit ekzémy a akné

18. 9. 2018

Jetel luční zná určitě každý. Málokdo ale ví, že jej lze využít nejen k léčbě řady onemocnění, ale i v kuchyni. Jeho listy se například dají smažit či přidávat do rizota.

Jetel luční, latinsky Trifolium pratense, má řadu hezkých lidových názvů - dětelina, milostná zelinka, jatel, listnačka či čtyřlístek. Roste opravdu všude kolem nás. Najdeme ho na loukách, mezích, na okrajích světlých lesů, na pasekách i v parcích.

Léčebné účinky

  • Při revmatismu pomáhají koupele jak nohou, tak i rukou
  • Má desinfekční účinky, léčí průjmy, zvracení  i otravu z jídla.
  • Ulehčuje léčbu rýmy, kašle, nachlazení i bronchitidu. Dobře působí na krevní tlak. Zmírňuje potíže s menopauzou. Má vynikající účinky při léčení ekzémů, akné či drobných poranění kůže. 

Nemá žádné nežádoucí účinky a lze ho užívat dlouhodobě.

Sběr
Sbírá se květenství od května do října. Sušíme ho buď venku ve stínu a nebo v dobře větrané místnosti. Je důležité, aby si zachoval po usušení svojí původní barvu.

Čaj
Vrchovatá polévková lžíce sušených květů se zalije 750 ml vroucí vody a nechá se 10 minut odstát. Nálev se rozdělí do 3 dávek, které užíváme během dne.

Nálev se dá dobře využít i k výplachům očí při zánětu spojivek.

Využití v kuchyni
Mladé listy lze připravit jako špenát, ale protože jsou téměř bez chuti, je dobré je smíchat s listy medvědího česneku.  Listy a květ se dají smažit a takto upravené se servírují na brambory. Listy lze přidat i do rizota. Jetel má vysoký obsah bílkovin.

Informace jsem čerpala ze svých zápisků a také jsem něco málo dohledala na internetu.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Danko, o jeteli jsem už myslím slyšela. :-)
Věra Ježková
Hezká kytička. Obávám se ale, že ten můj by se mnou vyběh´, kdybych mu dala k večeři smažený jetel. V rizotu by ho snědl, kdyby v něm bylo ještě něco masového.
Margita Melegova
Kouzelna bylinka, ucinna, kdysi jsem ji tady radila L. Farskemu na rymu, snad si udelal zasobu na zimu, mam smulu nemam uz zahradu nakupuji v bylinkove prodejne.
ivana kosťunová
A já po tom šlapu !! Příště dám do rizota !!

Zpět na homepage Zpět na článek