Jak šel čas v mé rodné vesničce
Foto: archiv autorky

Jak šel čas v mé rodné vesničce

15. 10. 2018

V současně době je moje rodná vesnička Protivanov už městysem, který plní po mnoha stránkách úlohu menšího regionálního centra. A je také nejvýše položenou obcí na celé Drahanské vrchovině.

Její počátky souvisejí s procesem osídlování Drahanské vrchoviny, ale první písemná zpráva o obci Protivanov je z počátku 16. století, kdy se její obyvatelé živili zemědělstvím a zpracováváním dřeva.

Farní kostel "Narození Panny Marie" je až z roku 1772, kdy jej nechal postavit hrabě Leopold Dietrichstein.

Já jsem v roce 1992 vydala vlastním nákladem publikaci "SRDCE DRAHANSKÉ VRCHOVINY", v které jsem se vypsala z lásky k rodnému kraji i když jsem si mnohé události velmi a velmi idealizovala. Obrázky do publikace jsem měla od svého tatínka, který kreslil krajinky jen jako amatér, ale už od útlého dětství. Protože nemám jiné dokumenty z 30. let, tak jsem si dovolila použít obrázky i v tomto článku.

Drahanská vrchovina byl kraj v minulosti velice chudý, ale lidé dobří, skromní a pracovití.

A tak i zde byla proměna k lepšímu a stále je - když přijedu po delším čase, tak mnohé téměř nepoznávám...

 

Můj příběh Soutěž - Jak šel čas
Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Matoušek
Jméno Vaši rodné vesničky slyším prvně. Plně rozumím Vaší úzké vazbě k ní. Tatínek byl zručný kreslíř-moc pěkné.
Marie Ženatová
Děkuji Vám všem za milá slova...
Eva Mužíková
V jednoduchosti je krása, povedlo se.
Zdenka Jírová
Také mám silnou vazbu k rodnému kraji, i když od dětství žiji v jiné části Čech. Napsala jste to velmi hezky a vroucně.
Ilona Erika Kolář
Moc se mi líbí kresby.
Jitka Hašková
Moc krásné.
Marie Doušová
Krásné kresby a s láskou vzpomínání nad rodnou vsí.
ivana kosťunová
když někdo vydá vlastním nákladem knihu o rodném městečku, musí to být opravdu láska na celý život. A určitý vzkaz dalším generacím. Marie, moc vám fandím.
Alena Tollarová
O Protivanově jsem nikdy neslyšela, a tak jsem si zase rozšířila obzory. Kresby se mi moc líbí.
Zuzana Pivcová
Bezvadné a navíc opravdu milé a zdařilé kresby, děkuji.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.