Tajemství vousů. Znáte je?
Ilustrační foto: pinterest.com

Tajemství vousů. Znáte je?

20. 10. 2018

Vousatých mužů přibývá. Plnovous se po letech čekání v ústraní znovu dostal do módy a nosí jej čím dál více mladých mužů. Udělejme si malý výlet do historie, jak tento trend vznikal, zanikal a zase vznikal.

Donedávna bylo běžné spojovat si plnovous s obrázky ctihodných starých pánů typu Jana Nerudy, Jaroslava Vrchlického a jim podobným vzdělanců. Co na tom, že ti muži ve skutečnosti v době svého vyobrazení s plnovousem vůbec nebyli staří, měřeno tedy dnešním pohledem. Ostatně, je zachováno písemné svědectví o tom, že Jaroslava Vrchlického při oslavě jeho padesátin lidé oslovovali výrazem ctihodný kmete. A prý to fakt nebyli kámoši, kteří by si z něj dělali legraci.

Říct před deseti lety pětadvacetiletého muži žijícímu v Evropě, ať si nechá narůst plnovous, myslel by, že jsme se zbláznili. Nyní si vousy nechávají narůstat pětadvacetileté mladíci zcela běžně. Počátek jednadvacátého století se znovu stal obdobím vousaté módy, stačí se jen rozhlédnout po ulici. A tyto vlny se v dějinách střídaly. Zajímavé je, že na starých jeskynních kresbách jsou muži zobrazeni bez vousů. Archeologové se tedy kloní k názoru, že se v pravěku muži nějakým způsobem holili, zřejmě za pomocí pazourkových čepelí. Z vyobrazení pocházejících z doby staroegyptské říše také vyplývá, že se tehdy muži holili.

„Neoholený člověk byl považován za cizince, tedy za barbara nebo za zanedbaného chudáka. Pouze v době smutku si nechávali muži narůst vousy, aby okolí vyjádřili svůj žal. Výjimečně si nechávali velmožové narůst malý knírek pod nosem,“ uvádí historik Vlastimil Vondruška, který se dějinám vousů věnuje ve své knize Intimní historie.

Naopak muži v Mezopotámii vousy nosili a nosili je, a stále nosí, i pravověrní Židé. V době rozkvětu starořecké říše byly pro muže vousy téměř nezbytností a s holením se seznámili až poté, co dorazili do Egypta. A trend holých brad se jim zalíbil, takže netrvalo dlouho a téměř všichni Řekové chodili pečlivě oholení. Středověk byl v této době spíše rozmanitý. Bohatí muži si pečlivě zastřihovali různé tvary plnovousů, prostí chudí venkované chodili zarostlí, protože měli spíše starost o to, jak se uživit, než jak vypadají, natož co je v módě.

Další vlna přišla ve čtrnáctém století. „Zdá se, že obliba holení souvisela s rytířstvím. Muži, kteří vzdávali hold Panně Marii a pěstovali kult ženy, se snažili ženám připodobnit. Proto si kromě jiného pečlivě holili tváře,“ uvádí historik Vlastimil Vondruška s tím, že jednotná móda ale tehdy neexistovala. Holení pak prosazovali husité, naopak v 16. a 17. století se zase vousy začaly rozmáhat. Nosily se krátce zastřižené, šlo spíše o ostrou špičatou bradku a malý knír. Od té doby se vousaté a nevousaté vlny střídají dál a dál.

Bývalý novinář a hradní kancléř Ivan Medek v jednom z rozhovorů vyprávěl, jak se jako mladý muž snažil působit starší a váženější. „Nechal jsem si narůst vousy a nosil jsem volný dlouhý kabát. Dělali to tak i mí vrstevníci. Byli jsme mladí studenti, ale chtěli jsme působit starší a vousy tehdy byly znakem jakési důstojnosti. Ano, takoví blbci jsme byli,“ říkal se smíchem.

Nyní je móda značně rozvolněná, ale o nárůstu obliby vousů svědčí to, že vznikla spousta nových pánských holičství. Nazývají se nyní vznešeně barber shopy a jde o jakési oázy, kam se muži chodí zkrášlovat, odpočinout si, přečíst si noviny, podebatovat o politice a o sportu.

Jedno mají společné: dámy tam nejsou vítány. Dámy pak zpravidla jen doma říkají: Miláčku, bez těch vousů jsi vypadal lépe.

muži
Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
4,5,7 - budiž. Vousy nemusím a přímo nesnáším u mužů dlouhé vlasy. Pro mě platí: krátce přistřižen, hladce oholen, opět nebezpečně krásný! (S trochou nadsázky, samozřejmě.) Ale jedno je fakt, ráda vousaté muže fotím.
Zdenka Jírová
Nejsem milovnicí vousů. Mladí muži mi s plnovousem připadají trochu směšní a dívám se na ně trochu shovívavě, že na to, co jim opravdu sluší, přijdou časem.
Hana Rypáčková
Zajímavé. Zakrýt něco ? Milan nosil bíbra za normalizace, že zakryje emoce, tvrdil. S vousy nebo bez, pořád to byl on.
Libor Farský
Ta historie je velmi zajímavá.
Dana Puchalská
Hezký plnovous je paráda. Ale chce to prostě dobrou "údržbu" jako všechno. Můj otec chodil taky do holičství, ale říkal tomu klubovna. Všichni pánové se tam znali a pan holič, už věděl, co který z nich potřebuje. A vždycky potom krásně voněl. A kdyby teď zjistil, jak honosné názvy existují.... No koukal by jako zjara. Mně se líbí 4,5,7.
ivana kosťunová
Teď jsem si to po sobě přečetla musím se smát- vypadá to, jako když to psala žena, která si nechala narůst bíbra :))
ivana kosťunová
Vousy si nechávají narůst někteří muži proto, aby zakryli malou bradu a opravdu v těch vousech vypadají mužněji. Chce to ale stříhat, upravovat. Osobně dávám přednost krátké bradce jako na obrázku 4. Stejně se mi to jeví dost nepraktické- třeba při jídle :)) Pointu jsem také nepochopila. Barber shopy mě nelákají, nevím, proč bych tam měla chodit, takže poznámka, že ženy tam nejsou vítány se mi jeví trochu mimo mísu.
Zuzana Pivcová
Vousáči se mi líbí, ale takový ten klasický "bíbr", nikoliv ti dnešní, jako mladý muž na titulní fotce vlevo. A navíc vousy musí celkově ladit se stylem oblékání.
Mirek Hahn
...eh, s vousy nebo bez vousů, je to starost. Bez vousů znamená denně si škrábat bradu a ošetřovat kůži po tom škrábání. S vousy zase upravovat okraje toho porostu a urovnávat ho, aby člověk nevypadal jak hejkal z lesa :-) Zdá se mi, že mužům ve zralém věku vousy spíš svědčí, co do vzhledu...., ale zase tolik se po chlapech nedívám :-)
Jana Šenbergerová
Vousy se mi na mužích nelíbí, ale 4, 5, i 7 by mi až tak moc nevadily. Na ještě kratší jsem si už zvykla. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek