Turecký oříšek a líska turecká
Foto: autorka

Turecký oříšek a líska turecká

5. 12. 2018

Cestou městem mě zaujaly lískové oříšky, poházené na okraji chodníku. Několik jsem jich zvedla a vypadaly zdravě. Takhle pozdě? O lískové oříšky na zahradě se veverky postaraly už koncem srpna. Zvedla jsem hlavu a na stromě uviděla hnízdečka a jedno opravdové hnízdo. Hnízdečka se povalovala na zemi v trávě a v každé komůrce byl oříšek. Turecké oříšky. Mají tvrdou skořápku, jsou malé a jedlé. Doma jsem je rozlouskala, byly by dobré do vánočních rohlíčků, ale ta piplačka !

Líska turecká není původní dřevina, pochází z jihovýchodní Evropy. je to pomalu rostoucí strom a vysazuje se jako okrasná dřevina ve městech.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
U nás jich je taky hodně, občas je chodíme sbírat.
Irena Mertová
Bydlela jsem kdysi v Brně v ulici lemované těmito lískami, na podzim jsme s babičkou nasbíraly ořechy, byly moc dobré.... Teď už jich tam podle fota na Google maps moc nezbylo.
Jana Šenbergerová
S touto lískou jsem se už možná potkala, ale s jejím názvem dnes poprvé. Zajímavé. Dík.
Hana Rypáčková
Že rostou v městě jsem si všimla letos poprvé. A jsou dost dobré. Asi si ještě nasbírám..
Eva Mužíková
Díky za informaci, myslím si, že u nás v lesoparku jedna taková líska roste...
Elena Valeriánová
Tak to jsem jelen, neměla jsem o nich ani potuchy. Hani, díky za osvětu :-)
Jana Kollinová
Tři turecké lísky rostly před naším domem v Brně a několik dalších je v teplické Zámecké zahradě. Veverky je zahrabávají na horší časy a návštěvníci zahrady jim pomáhají, ne v zahrabávání, ale nosí se je domů.
Dana Puchalská
Když jsem byla malá sbírala jsem je v parku před školou. A nejen já, ale všechna děcka. A strom je to opravdu krásný.
Libuše Křapová
tak tyhle oříšky jsem dosud neznala :-) Pořád je čemu se učit :-)
Hana Práglová
Poprvé jsem viděla vysokánské stromy těchto ořechů v Teplicích v Čechách. Snad před 20ti lety...Dobře se sbírají- Roste jich asi 5 či 6 pohromadě. Tehdy jsem si je posbírala a 1 strom vyvěstovala- Dnes má dobrých 5 metrů,ale ještě nerodil. Jsem zvědavá,zda se dočkám.

Zpět na homepage Zpět na článek