Tajemné kouzlo Vánoc
Ilustrační foto: pixabay.com

Tajemné kouzlo Vánoc

22. 12. 2018

Je slavnostně prostřeno, na plotně voní purpura a všichni čekají, kdy už konečně vklouzne to tajemné kouzlo Vánoc…

Tento obrázek se opakuje v nejrůznějších podobách rok co rok. Ale upřímně – samo od sebe ještě nikdy vánoční kouzlo do našich domácností nevklouzlo. Přes všechna loňská předsevzetí mu předcházejí přípravy, které se stejně vždycky nakonec ukážou jako přehnané. Uplyne rok a svoje chyby s láskou opět zopakujeme. Tedy hlavně my ženy, matky, babičky a dokonce i prababičky. Chceme mít zase ten nejkrásnější stromeček, nejžádanější dárky a nejlepší bramborový salát...

Vy ne? To je dobře. Já už taky ne. V našem věku už přece nemusíme běhat po obchodech a tlačit se v davu. Své potomky můžeme obdarovat tím, čeho má každý z nás na rozdávání. A jak se to dá krásně nazdobit a lákavě zabalit! Naše vzpomínky a zkušenosti…

Ha ha ha! Už vás slyším, jak se smějete mojí naivitě. Copak právě o ně naši vnoučci stojí? Že by z moudrých rad a vyprávění u vánočního stromečku měli větší radost než třeba z nového tabletu?

Možná si kladu zbytečnou otázku, která nevykazuje příliš velkou dávku sebereflexe – ale proč se nepodělit o to, co mi život dal i vzal?

A podobně jako u Betty Mc´Donaldové – jakkoli nemám ani nejmenší ambici se s ní srovnávat – všechno začíná a končí u vztahů. Zejména u těch mezigeneračních. Právě o nich je v podstatě celý náš život. Zejména když si ho stejně jako já zkomplikujete několika sňatky, kupou nevlastních dětí a dnes už i jejich dalšími potomky. Přičtu-li k tomu vztahy pracovní, přátelské, náhle vzplanuté i nečekaně ukončené, a občas přiložím nějaký ten důkaz, že láska kromě srdcem skutečně prochází i žaludkem, pak z toho často vzejdou situace, které jsou si s vašimi zážitky podobné jak vejce vejci…

A ta podobnost vždycky potěší, nemám pravdu?

Zkrátka a dobře, letos nemám v plánu na Vánoce vařit, smažit, péct ani shánět dárky jako každý rok. Hodlám totiž mnohem víc vzpomínat a zaznamenávat, abych tak oživila vzpomínky někoho jiného.  Způsobem, který by vykouzlil na jeho tváři aspoň nepatrný úsměv. To je pro mě totiž to největší kouzlo.

A nejen o Vánocích…

Hezké vztahy po celý příští rok vám přeje

Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Bílá
Pro mne je nejkrásnější, že se ve zdraví sejdeme, pro mne je to dar nad dary, pak mám radost, že jí mají pod stromečkem ti nejmladší.To pravé kouzlo, i to vánoční, je v lásce a jejích dotecích...
Zuzana Pivcová
Já osobně jsem v předvánočním klidu a navíc mě zaskočilo nečekané nachlazení, takže jsem ráda, že nemusím propadnout stresu z vaření, úklidu a slavení. Trochu si přečtu něco na i60, jako např. Tvůj fejeton, a budu spokojená.
ivana kosťunová
Přeji vám, ať vaše fejetony kouzlí na našich tvářích pobavené úsměvy i v dalším roce a pohodové poklidné letošní svátky.
Dana Puchalská
Paní Hano přeji Vám opravdu klidné a hezké vánoce.

Zpět na homepage Zpět na článek