Vlasy v zimě. Jak je chránit?
Ilustrační foto: ingimage.com

Vlasy v zimě. Jak je chránit?

4. 1. 2019

Studené a sychravé počasí, přetopené místnosti a střídání teplot naší kráse neprospívají. Řeč je nejen o pleti, ale i o vaší hřívě. Když k tomu ještě připočtete fakt, že si občas nasadíte na hlavu čepici, dílo zkázy je dokonáno. I v tomhle ročním období to chce prostě znát pár triků, díky nimž budou vaše vlasy pořád korunou krásy.

Vlasy jsou díky povětrnostním a dalším vlivům v chladných měsících obvykle suché a hlavně hodně neposlušné. Ztrácí svou hedvábnou poddajnost, nedrží tvar a vaše snaha o jakýkoli styling tak přichází naprosto vniveč. Ptáte se proč? Vina padá skutečně na počasí. Může za to nízký obsah vlhkosti studeného vzduchu venku i teplého vzduchu uvnitř.

Pokud jde o čepici, je to celkem jasné. Její materiál přichází do těsného kontaktu s vlasovými vlákny, dochází ke tření a vzniku statické elektřiny. Teplo a tření ovlivňuje přirozenou strukturu vlasu. Dochází k poškození vlasové kutikuly a to vede k lámavým, zplihlým a matně vypadajícím vlasům, s nimiž se nedá dělat vůbec nic. Ptáte se, jaké je řešení? Pár nápadů pro vás máme. 

Stop poletování!
Co dělat, když je venku zima a vítr a vy byste si tak ráda vzala na hlavu čepici? Kolikrát radši mrznete a riskujete zdraví jen proto, abyste si nepoškodila svůj účes. Zkuste náš trik. Pokud jste majitelkou jemných a mastících se vlasů, před vysoušením vlasů fénem použijte na hřívu sprej pro objem nebo přípravek s recepturou se solí. Ten totiž zdrsní povrch vlasu a vaše hříva nebude ve výsledku tolik zplihlá. Sprej se vyplatí nosit v zimě s sebou v kabelce. Jestliže jsou vaše vlasy spíše suché, vsaďte na používání vlasových vosků a olejů nebo uhlazujících mlék. Pozor, nepřežeňte to s množstvím, stačí pár kapek, abyste účes zbytečně nezatížili. 

Zatočte s lupy!
Koho občas trápí potíže s lupy, moc dobře ví, že na podzim a v zimě se jeho potíže zhoršují. Na vině je nedostatek vlhkosti ve vzduchu, který vede k vysušování pokožky hlavy. Ta produkuje méně mazu, což vede ke vzniku nepříjemných lupů. Jako „bonus“ pak můžeme připočítat i nepříjemné svědění. Řešením tohoto problému je používání šamponu proti lupům. Vsaďte na účinné produkty, které mají v receptuře pyrithion zinku, koupíte je například v lékárně, ale dají se pořídit i v drogeriích. Vždy se řiďte tím, co vyhovuje právě vám.

Už žádné lámání!
Teplo a tření vlasů o textilní vlákna čepic a kapucí ovlivňuje přirozenou strukturu vlasu, což vede k lámavým a matně vypadajícím vlasům. Chcete-li dodat své hřívě trochu života, zařaďte do své kosmetické výbavičky bohaté pečující kúry nebo oleje. Tyto přípravky uhladí poškozenou vlasovou kutikulu a vlasy tak budou krásně poddajné a zářivé. Nevíte, jak přesně používat vlasový olej? Zkuste přidat jednoduše pár kapek tohoto přípravku ke svému šamponu nebo vpracujte olej do konečků ještě vlhkých vlasů. Tak zůstanou krásně poddajné a zářivé.

Nezapomeňte, že na kvalitu vlasů má velký vliv také složení vašeho jídelníčku. Zaměřte se na konzumaci listové zeleniny, fazolí, tučných ryb a ořechů. Tyto potraviny obsahují látky, které kštici posílí a dodají jí potřebnou pevnost a vitalitu.   

 

Eva Šarfová pro portál i60

 

 

 

 

Autor: Redakce
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Časy, kdy jsem chodila bez čepice celou zimu, jsou pryč. Naopak teď bez čepice nedám ani ránu, účes neúčes.
Jana Šenbergerová
Od listopadu do dubna nevystrčím bez nějaké hučky na hlavě nos. Však zjara se vlasy zase vzpamatují. Aspoň ty moje zatím ano.
Zuzana Pivcová
Mně je tedy rozhodně milejší hrozný účes než hrozná rýma. :-D
Marie Doušová
oprava: na hlavu...
Marie Doušová
Vlasy řídnou,léta přibývají a já jsem stále náchylnější na zimu na halvu a tak nosím pletené pásky na čelo,uši a když je velká zima narazím čepici ,nebo kapucu a hlavně , že je mi teplo a účes neřeším.
Hana Čadová
Nevím, co bych vše měla v kabelce nosit. Ještě sprej pro objem vlasů? Hodně nosím pokrývky na hlavě. Nejraději barety! Kondicionérty a olejíčky nepoužívám.
Danka Rotyková
Taky přiznávám, že jsem do vínku dostala nekvalitní, hladké a slabé vlasy. Od 55+ mám i proto kratší účes. Jakmile se hlásí studený listopad, vytáhnu oblíbené čelenky. Začne-li k tomu ještě foukat vítr, navléknu ještě kapuci.
Karel Boháček
Já musím už od listopadu nosit kšiltovku nebo čepici - zima je pro plešaté hrozná.
Dana Puchalská
Já nosím v hodně veliké zimě kapucí. Protože v každé čepici vypadám jako opuštěný bojovník od Stalingradu. A nebo mám v záloze jedny krásně chlupaté klapky na uši.
Dagmar Bartušková
Pokrývky hlavy v zimě nosím jen v krajním případě, tj., když chumelí nebo pořádně mrzne.. Přilnou moc k hlavě a je po účesu. Stačí, když nosím koupací čepice pro plavání v zimě ve venkovním bazénu. Chlorovaná voda se mi dostane pod čepici pokaždé, a tak vlasy dost trpí. Po každém běžném umytí používám nejrůznější ošetřující přípravky na vlasy, kterých je na trhu celá škála. Kondicionéry na snadné rozčesávání, olejíčky z citrusů, masky, séra. Nevyhýbám se ani konzumaci listové zeleniny a ani ořechům, které vlasům dají jistě ten spravý punc, ale muselo by se jich konzumovat větší množství. A to je pro změnu v ohrožení taile!

Zpět na homepage Zpět na článek