Druhá pětka do Stovky
Foto: autorka

Druhá pětka do Stovky

7. 1. 2019

Na sobotu jsme naplánovali další pětikilometrovku. Trenér zavelel, že v deset se vychází. Nepomohlo přemlouvání, že je venku nasněženo, do toho mrholí a bolí mě páteř. Dimko mi vysvětlil, že páteř mě bolí, protože se málo hýbu. Ještě poslední pokus odchod oddálit, varuju trenéra, že jsem ještě nebyla v maličké místnůtce ...a co když mě to potká na pochodu. Ten chlap má vždycky řešení, mám si vzít malou rolku do kapsy. Tak jo.  A foťák pod bundu, i když je mi jasné, že nějakému fotografování počasí ani trochu nepřeje.

img-9667.jpg

Jak z prvního fota vidno, dnes se mi do té břečky ani trochu nechce. Míříme do Starého Bohumína. Prý se jdeme podívat na naše budoucí bydliště. V hlavě mi šrotuje, co to má Dimko na mysli? Že by chtěl koupit nějakou nemovitost? Na dotěrné otázky nehodlá odpovídat, mám se nechat překvapit.

img-9668.jpg
Na Slezské potkáváme tři malé krále, kteří nás pěkně pozdraví.
Dáváme jim do kasičky příspěvek, dostáváme kalendáříček, myrhu a cukr. Než se vzpamatuju a sundám rukavice a zpod bundy vytáhnu foťák, který se mi hřeje na prsou, jsou už králové o kusisko za námi.

img-9669-1.jpg  img-9670-1.jpg

Pokračujeme kolem bohumínské zajímavosti. Jednopodlažní pěchotní srub "MO S-4 U šedé vily" se nachází u dálnice D1 a mohlo ho obývat až 45 mužů. Z bunkru si právě děti udělaly sáňkařskou dráhu. Honem sáňkujte, do večera už po sněhu nebude ani památka, prší, prší, prší.

img-9671-3.jpg

Břečkou a už notně zmoklí od hlavy k patě se blížíme ke Starému Bohumínu.
Začíná se mi hůř dýchat, ne všichni starobohumíňáci topí ekologicky a vzduch se dá krájet.
Trenér nemá soucit s mými plícemi a už vůbec nečeká na moje focení.

img-9672-2.jpg

Za mnou vidíte naši městskou nemocnici.

img-9673-1.jpg

Došli jsme na starobohumínské náměstí, to zelenošedé je opravený Hotel pod zeleným dubem. Je to oživené kulturní zařízení, pořádají se zde plesy, koncerty, svatby...

img-9674-2.jpg

Jdeme na most přes hraniční řeku Odru.

img-9675-1.jpg

V těchto místech se každý rok konají závody dračích lodí. Tam, kde řeka na fotce končí, začíná bohumínská přírodní památka - Hraniční meandry Odry a vzdušnou čarou asi po dvou kilometrech končí soutokem s Olší

img-9676-2.jpg

A jsme v Polsku! Právě se z našeho výletu stala zahraniční cesta! Za Dimkem je vidět budovu bývalé celnice. Kdybychom šli ještě sto metrů a odbočili doleva, dostaneme se k zámečku v Chalupkách. Ale už jsem strašně utahaná a ještě nás čeká cesta zpět. Všude dobře, doma nejlíp! Čelem vzad, vracíme se do Česka.

img-9677-1.jpg

Opět jsme na starobohumínském náměstí.

img-9678.jpg

Toto je zadní část Cesmíny - domova pro seniory, sem chodíme číst babičkám.

 

 img-9679.jpg

Pokračujeme po ulici, která má velice milé jméno

img-9680-1.jpg

Možná se za těmito okny v první půlce minulého století narodila jedna i vám známá bohumínská osobnost, můžete hádat!
Ne, já ne, já jsem z Chebu!

img-9681.jpg

Došli jsme ke hřbitovu, toto je v novější části hrob krutě a nesmyslně zavražděných manželů 28.2.2013.
Tři vrahové sedí v lochu a ještě dlouho sedět budou.

img-9682.jpg

Znova nastoluji otázku, proč chodíme po hřbitově, když mi přece chtěl Dimi ukázat naše budoucí bydlení, možná nějaký domek či parcelu. Cynik odpovídá: Ano, parcely jsou zde, místa pro nás a ještě hodně bohumíňáků je dostatek.
Tak nevím, mám ho zabít hned, aby si to vybrané místo náležitě užil?

img-9683-1.jpg

Stará část hřbitova s Kaplí Všech svatých

img-9687-1.jpg

To malé bílé staveníčko mezi stromy je Kaple Sv. kříže - Pustyňa. Kaplička v těchto místech stojí zřejmě od roku 1733. Současný název Pustyňa si vysloužila kvůli poustevně, která vyrostla v roce 1756 v její těsné blízkosti. Postavili ji a obývali dva bohumínští poustevníci - bratr Antonín a bratr Felix z III. řádu svatého Františka z Assisi.

img-9688.jpg

Blížíme se k dálnici, kterou bezpečně přejdeme po lávce. Závěsná lana vypadají jak roztažená andělská křídla, která dálnici a řidiče chrání.

img-9689-1.jpg

Naše zvlněná hopsavá dálnice směřuje k Ostravě, která začíná asi 3 km odsud.

img-9690-2.jpg

K bohumínským panelákům přicházíme ulicí Petra Cingra. Donedávna zde stála kolonie cihlových domků s byty čtvrté kategorie. Cikánské domky už jsou zbourané a na jejich místě vyrůstají moderní novostavby.

 

img-9692.jpg

Míjíme v sobotu pustou základní školu, kde mi za pár dnů začne čtvrtý semestr Univerzity třetího věku.
Už sotva pletu nohama, bunda je nasáklá vodou, jsem zpocená a vyhládlá.

img-9693-1.jpg

Konečně jsme kousek od našeho domu. Najednou jsem pookřála, po cestě jde kominík, to si přece musím sáhnout pro štěstí!!!
Hurá, jsme doma, honem teplý čaj!

img-9696.jpg

Mapa se mi opět nenačetla, tak tady takový náhradní pokus a dokonce je to 6,6km!

mapy-4-.png

Teď už odpočatá můžu napsat, že na další vycházku se docela těším, snad bude konečně lepší počasí.
A to štěstí opravdu mám, rolku jsem nepotřebovala!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soutěž Do stovky
Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Helo, máš to náhodou prima okoučované. Už aby bylo trochu lepší počasí, já tedy moknu nerada. Palcuji!
Dana Kolářová
Helo, bezva naplánované a zpracované.
Soňa Prachfeldová
Tak vy dva se mi líbíte. Helenko, jen poslouchej svého trenéra :-)
Zuzana Pivcová
To je divné, Helenko, už dopoledne jsem Ti napsala v redakci vzkaz, ale on tu není. Tak kdo mě to záhadně vytlačil ven? Někdy se to stává, když se člověk strefí přesně ve stejnou chvilku jako někdo další. Napsala jsem Ti, a to opakuji, že je vidět, že máš nesmlouvavého trenéra, takže Ty buď také nesmlouvavá, ať si splníš své předsevzetí do Nového roku, které jsi někde na chatu zveřejnila. :-D
Dana Puchalská
Dobrý........... Já bych do toho počasí nešla ani za zlaté prasátko.
Hana Práglová
Heli,super vycházka. Fandím ti. Tuto trasu -zkrácenou o překročení hranic,dělám několikrát měsíčně. tak dokážu ocenit vycházku v sobotním počasí. Jo a jen pro informaci- mám pocit,že jeden z těch vrahů už je na onom světě. Povídalo se,že to psychicky nevydržel---
Alena Tollarová
Líbí se mi, když je vycházka započítaná Do stovky doprovázena i článkem lákajícím k následování. Dimkovi blahopřeji, že Tě vytáhl pěšky ven a Tobě, že ses nechala. Měla bych zaskočit oprášit pelíšek (tak říkám našemu budoucímu obydlí), ale žádné body cestou nenajdu.
Hana Rypáčková
Hezkýýý....
Jitka Hašková
Gratuluji k odvaze chodit v takovém počasí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...