Proč je důležité připravit se na penzi
Ilustrační foto: pixabay.com

Proč je důležité připravit se na penzi

11. 1. 2019

Čtyřicet pět let. To je věk, kdy by se podle psychologů a gerontologů každý měl zamyslet, jak plánuje žít v důchodu. Na penzi se totiž je třeba připravit. Pak nebude šokem, ale tou nejlepší fází života.

„Měli bychom si uvědomit, že žádná předešlá generace netrávila v důchodu tak dlouhou dobu, jako nyní my,“ říká Tamara Tošnerová, psychiatrička a expertka na problémy lidí vyššího věku. „Dříve lidé umírali mnohem dříve a pokud se penze vůbec dožili, mnohdy v ní byli jen pár let. Teď je doba strávená v důchodu mnohem delší, navíc se do něj lidé dostávají v nesrovnatelně lepší psychické a fyzické kondici,“ vysvětluje.

Život v penzi přestal být dobou, od které lidé očekávali odpočinek, klid, nicnedělání. Začal být naopak časem, kdy si lidé chtějí takzvaně užívat. Strávit poslední fázi svého života co možno nejpříjemněji. Ne každému se to však podaří. Mnohdy si však za to můžeme sami. „Lidé zapomínají, že na penzi je dobré se připravit,“ připomíná psychiatrička.

Myslete na stáří včas

Padesátiletá Hana nedávno přemluvila svého o pět let staršího manžela, aby rekonstruovali koupelnu tak, aby byla bezbariérová a nový sprchový kout měl sedátko. Považoval to za zbytečné. „Došlo mi, že to musíme udělat, dokud vyděláváme a můžeme si to dovolit,“ říká Hana. Děti se jí smáli, že buduje koupelnu jako pro invalidy a považovali to za nesmysl, protože Hana i její muž jsou ve skvělé kondici, sportovci, lyžaři. A teď pozor. Letos v zimě si její muž zlomil nohu. Nemohl se na ni postavit čtyři měsíce, přišly další zdravotní komplikace. Nemít sprchový kout se sedátkem, madla u toalety a prostornou koupelnu, byl by jejich život mnohem těžší. „Najednou to ocenil. Poznal, jaké to je být nemocný, bezmocný, jako by starý,“ říká Hana.

Lékaři radí: Pokud je vám nad pětačtyřicet, zamyslete se nad tím, jestli by vám váš dosavadní byt vyhovoval, pokud byste najednou měli obtíže s chůzí. Bydlíte ve třetím patře bez výtahu? V místě, kde se nesnášíte se sousedy a od pomoci byste se tam nikoho nedočkali? Máte ve svém okolí přátele? Můžete tam parkovat auto tak, aby bylo blízko? Dostanete se rychle a snadno k hromadné dopravě? Jak daleko žijí vaše děti? Co když jednou budete potřebovat jejich pomoc?

To všechno jsou otázky, které, pokud na ně najdeme odpověď, mohou naši penzi jednou zpříjemnit.

Pozor, ať nezůstanete sami!

Sedmdesátiletá Zuzana zůstala nedávno sama v satelitním domku třicet kilometrů za Prahou. Dokud v něm žila s přítelem, byla to idyla. Často autem jezdili do Prahy za kulturou, muž měl hodně přátel, ti za nimi dojížděli grilovat na jejich krásnou zahradu. Přítel zemřel. Zuzana nezvládá zahradu udržovat, je slabá, má potíže se srdcem, sekačku prostě neutlačí, tahání konví s vodou ji zmáhá. Přátelé přestali jezdit. Už u nich není legrace, Zuzana si nemůže dovolit je hostit. A tak se na ni prostě vykašlali. „Uvízla jsem sama v satelitu plném mladých rodin, takže nemám okruh lidí, se kterými bych si povídala. Lituju, že jsme mnohem dříve domek neprodali a nepořídili si malý byt někde v Praze, abych byla více mezi lidmi. Uvažuju, že to udělám, ale děti mi to rozmlouvají. Zřejmě se těší, až dům zdědí a bojí se, že kdybych ho prodala a koupila si malý byt, zbytek peněz utratím. Ale začínám o tom silně uvažovat.“

A proč ne? Proč by si neměla penzi zpříjemnit tím, že si teď místo starostí se zahradou vyjede k moři? Důchod není doba, kterou by měl člověk přežít, ale prožít.

Pokud patříte do generace, pro kterou ještě příprava na penzi nebyla běžnou záležitostí, upozorněte na to aspoň své děti. Aby nebyly jednou překvapené, zklamané, zmatené. Ale třeba jednou budou běžné kurzy přípravy na důchod. Když už existují kurzy na všechny možné nesmysly, tyto by určitě byly mnohým ku prospěchu.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Stočesová
Osobně jsem se připravovala na důchod již od 40 let. Učila jsem se hodně jazyky a historii, abych dnes mohla žít, jako v produktivním věku, průvodcovat a mít tuto zálibu jako dovolenou. Každý člověk je ale jiný. A také ne každý žije ve větším městě. Žiji v Praze, takže aktivit mám hodně. Často myslím na lidi, kteří žijí na venkově, úplně jiným způsobem života. Mohou být také velmi spokojení. Záleží vždy na okolnostech.......A navíc mi vůbec nenapadá, že by to měla být poslední etapa mého života. Žiji naplno a dá se říci, mnohem lépe, než, když jsem byla mladá.
Bohumil Lněnička
Já jsem se na důchod připravoval 40let. S vědomím toho, že jednou bude každý "starý" je nutno si uvědomit, co potom. Díky tomu, já v důchodu nemám čas myslet na to, že jsem v důchodu. To co nešlo před důchodem, je teď tak snadné. A to je dobře. Užívám si vše plnými doušky, a i když mi někdo řekne, "jó, válet se na kanapi, kafíčko, koukat na bednu, to nemůžu." A já na to, že i když ležím na kanapi, piji si své kafíčko a koukám na bednu, tak se nenudím, ale vzdělávám se. No, neválím se jen na kanapi, ale mám těch aktivit dost. Tak je to dobře, když se na skutečnost jménem důchod všichni budou jen těšit, i když upřímně je to opravdu ta poslední etapa našeho života, ale je moc krásná za každých okolností. Záleží jen na každém z nás jak ji prožijeme.
Soňa Prachfeldová
Je těžké, co všechno bychom měli, či neměli řešit. Mladí takhle vůbec neuvažují a my co jsme již v penzi, tak pokud není nemoc, vše se zvládne. Ale je to případ od případu. Důležité je, aby ti mladí měli něco našetřeno pro horší časy. Kdysi a ještě si to pamatuji, se více mladí starali o rodiče, také jsme pomáhali babičce a dědovi, i když se říká - je jiná doba - je to vždy o lidech.
Věra Halátová
Podobný článek tady byl nedávno. Tato stránka je i60, domnívám se, že toto čtou senioři=poživatelé starobního důchodu. Kdo je soudný a má rozum v hlavě, ten ví, ve věku 45 let, že za dvacet let bude moci požádat o důchod. Znovu zdůrazňuji, že starobní důchod není povinnost, ale právo. Do starobního důchodu se "odcházet nemusí".
Ivona Lachová
Lidé kolem 40 říkají, že se důchodu nedožijí, tak proč šetřit, proč si upravovat bydlení, proč si dělat starosti s hypotékou, proč se vůbec starat?!. Druhá varianta, že si pořád říkají, že jsou moc mladí a pořád ještě mají čas. A mladí chtějí žít teď. A pro nás starší připravovat se na důchod když jsme v důchodu je směšné.
Marie Doušová
Příprava na důchod ve 45 letech je asi podle mě blbost,vždyť je to dnes produktivní věk. Lidé v tomto věku mají jiné starosti ,než myslet na důchod. Nás důchodce už to nechává v klidu.
Marie Metelková
Ten kdo bude od středního věku myslet na stáří a na důchod, v důchodu se bude připravovat asi na smrt, která jistě přijde. Nic moc perspektiva, lepší je žít naplno jak to jde.
Jitka Caklová
Článek na tomto portálu 50+ má své opodstatnění, zvláště když nikdo nemá nic jistého, ale může zvažovat různé nabízené varianty. Například padesátiletá žena s předpokládaným odchodem do důchodu v 55letech což je v roce 2024 + cca 9 let od platnosti zákona 1.1.1996, půjde do důchodu v roce 2033 což je cca za 14 let, tedy 19 let se s pomocí tohoto portálu může připravovat na důchod. Jelikož strop odchodu do důchodu je "zatím" 65 let, bude jí stačit 15 let příprav. Pro mě dost tristní představa.
ivana kosťunová
Myslím, že v našem případě je to" s křížkem po funuse" .
Josef Leškanič
Určitě se připravit na důchod je určitě super. Musí na to mít od těch 45 let.

Zpět na homepage Zpět na článek