Co nejvíce škodí vaší pleti? Například špinavý mobil
Ilustrační foto: pixabay.com

Co nejvíce škodí vaší pleti? Například špinavý mobil

23. 1. 2019

Každá žena touží po dokonalé pleti. A přitom jí často nevědomky škodí. Jakých chyb se vyvarovat a co udělat pro to, aby byla pleť krásná a zářila zdravím? Pozor si dejte třeba na špinavý telefon.

Bezproblémová, a tedy zdravá a hezká pleť je snem každé ženy bez rozdílu věku. "Často ale své pleti nevědomky a zbytečně ubližujeme, a pak se divíme, proč se její vzhled najednou tak zhoršil,“ říká kosmetička Nikol Barová, která ženám radí následující:

1. Pleť nedostatečně chráníme před sluncem
Podle kosmetičky si ještě mnoho žen nezvyklo pravidelně používat denní krémy se SPF minimálně 30, které chrání pokožku před škodlivým UVA a UVB zářením. Tyto paprsky totiž doslova zabíjejí kolagenová a elastinová vlákna, která jsou tak důležitá pro zdravý a mladistvý vzhled pleti. Nic proto nezkazíme, pokud si zvykneme používat je po celý rok, a nejen v létě, jak to ještě činí řada z nás.  

2. Podceňujeme důkladné odlíčení
Často zapomínáme na důkladné večerní odlíčení. Pleť totiž potřebuje vyčistit, a to i v případě, když není nenalíčená, protože přes den se na ní usazuje prach a nečistoty a sama také produkuje maz. „Na důkladné očištění pleti ideálně poslouží mycí emulze,“ doporučuje Nikol Barová. Ostatně i ráno bychom si měly podle kosmetičky udělat čas na vyčištění pleti. Přes noc se totiž kůže zbavuje odumřelých buněk a usazuje se na ní prach. 

3. Málo spíme
I topmodelky tvrdí, že podmínkou krásného vzhledu a bezproblémové pleti je dostatečný spánek, trvající ideálně osm hodin. „Regenerace našich kožních buněk je totiž v noci více než dvojnásobná a nejrychlejší za celý den. Především se jedná o čas mezi 23. hodinou večerní a 4. hodinou ranní. V tuto dobu bychom měly spát hlubokým klidným spánkem, abychom se po probuzení mohly s radostí podívat na sebe do zrcadla, “ dodává kosmetička. Ženy, které spí málo, mívají podle ní hlubší vrásky, kruhy pod očima a zašedlou pleť. Narušená funkce bariéry pleti má navíc za následek dehydrataci i vyšší náchylnost k infekcím.  

4. Otravujeme si tělo nikotinem…
Nic nemá na naši pleť tak devastující účinky, jako kouření. Je prokázáno, že nikotin okrádá pleť o kyslík a výživné látky, především o vitamin C, který je hlavním zdrojem kolagenu a elastinu, tedy látek zodpovědných za pružnost a pevnost tkání. Při kouření také dochází ke zpomalení regeneračních procesů v pleti a zhoršuje se schopnost těla odvádět škodlivé látky z pokožky ven. Výsledkem je nepřirozeně našedlá, barevně nevyrovnaná pleť. Vzhledu určitě neprospívají ani hluboké atypické vrásky v oblasti rtů.   

5. …a alkoholem
Alkohol narušuje kvalitu kůže, která tak přichází o důležité živiny, vitamíny a minerály a trpí nedostatkem kyslíku. Všechny tyto projevy pak vedou k předčasnému stárnutí pleti. „V důsledku dehydratace obličej působí jako opuchlý. A protože při konzumaci alkoholu dochází k vyššímu vstřebávání vitamínu C, může i častěji docházet k tvorbě modřin a tmavých skvrn na pokožce. Při nadměrném pití alkoholu pleť ztrácí pružnost, protože se snižuje množství bílkovin v kůži a jsou narušena kolagenová vlákna. Může také docházet ke vzniku rozšířených cév a žilek na obličeji,“ varuje Nikol Barová.  

6. Dopřáváme si příliš sladkostí
Nadměrná konzumace cukru je odborníky považovaná za jednu z možných příčin vzniku akné. Dopřáváme-li si totiž velké množství sladkostí, dochází ke zvýšené produkci inzulínu, který zvyšuje tvorbu kožního mazu. U lidí zvyklých pít často sladké nápoje, je podle odborníků také vyšší pravděpodobnost vzniku zánětů kůže. Zvýšenou konzumací cukru podporujeme také růst kvasinek v těle. Následné střevní problémy se pak projeví na vzhledu kůže a pleti. Kromě dietních opatření a přísné hygieny přispívá k řešení tohoto nepříjemného problému i specificky zaměřená kosmetika.  

7. Pijeme málo vody
Pokožka, která nedostává pravidelný příjem vody, rychle stárne. „Je to logické – při nedostatku tekutin tělo nejprve zajišťuje důležité procesy a na výživu buněk pokožky už voda nezbývá. V důsledku toho pokožka ztrácí pružnost a lesk a vrásky jsou mnohem výraznější. Pomoc je přitom celkem snadná – stačí nezapomínat pít a dopřát si denně 2 až 2,5 l kvalitní čisté vody,“ připomíná Nikol Barová.  

8. Dotýkáme se obličeje neumytýma rukama
Zkušená kosmetička upozorňuje také na zlozvyky, o kterých už se tolik nemluví, a mnohdy si je ani neuvědomujeme. Patří mezi ně například bezmyšlenkovité dotýkání se obličeje neumytýma rukama. „Asi se nedá ani spočítat, kolikrát denně se dotkneme rukama obličeje, odhrneme si vlasy z čela, uhladíme si prsty obočí, podepřeme si bradu nebo se z nervozity poškrábeme na čele…,“ vyjmenovává nejčastější zlozvyky Nikol Barová a upozorňuje, že právě touhle cestou se z našich rukou přenášejí na pleť obličeje nežádoucí bakterie. Dokonalá prevence neexistuje, důležité je dodržovat co nejpřísnější hygienu, ruce si důkladně mýt a přiměřeně často dezinfikovat, a zvyknout si nedotýkat se bezmyšlenkovitě obličeje.“        

9. Podceňujeme riziko špinavého mobilu
A ještě na jedno riziko, které se nejspíš týká nás všech, chce Nikol Barová upozornit. „Všichni používáme mobily, jenže právě telefon, nevyčištěný a neustále přiložený na tváři, je velkým zdrojem bakterií, které můžou například vyvolat akné nebo způsobit jiné náhlé zhoršení stavu pleti.“

Slova zkušené kosmetičky je třeba brát vážně, vždyť ne nadarmo odborníci varují, že právě mobil na sobě může mít více bakterií, než průměrné záchodové sedátko… A jaké je řešení? „Důležité je udržovat telefon v čistotě, ukládat ho do obalu a otírat ho nejlépe antibakteriální utěrkou,“ doporučuje Nikol Barová.

Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Kvalita pleti je dána geny.
Hana Nováková
Určitě něco z článku je pravdivé, nicméně je to hodně na genech, v našem stylu života a to ať děláme co děláme. Příroda je mocná.No a modelky, je dosti fotomateriálu jak vypadají nenalíčené – hrůza, řekla bych, že každá z nás vypadá lépe. Dekorativní kosmetika udělá nemožné, dále pak šikovný fotograf též dokáže nemožné a dokonalost je na světě. Ale nic na světě není dokonalé a lidské tělo už vůbec ne. A kdo si přečetl některé články plastických chirurgů nebo kardiologů o nadměrném pití jistě ví své. Moje babička vypila tak ½ litru vody denně a dožila se 100let.Její pleť by mohla sloužit pro reklamu kosmetických firem a to si celý život myla obličej mýdlem a nikdy nepoužila žádný krém. Ani moje matka a ani já jsme tento gen nezískaly...
Karel Boháček
... a jéje, zase doporučování zavodňování organismu. Proč tedy mají ženy na východě tak jemnou pleť a přitom vypijí denně jen třeba půl litru vody ? Jinak s článkem souhlas.
Jana Kollinová
Dokonalá pleť je dar přírody. Mojí tchyni bylo 93 let a stále měla pružnou jemnou pleť bez vrásek. Co používala nevím. Měla jsem se zeptat. Moje maminka měla vrásčitý obličej již v šedesáti a to byla boubelka.
Dana Puchalská
Na důkladně dezinfikovaný mobil postačí i Alpa na ubrousku.
ivana kosťunová
Já si jdu zakoupit antibakteriální utěrku, abych mohla utírat mobil po každém použití.
Jana Šenbergerová
Se svou naprosto nedokonalou vadnoucí pletí bych měla nejspíš někam zalézt a nekomentovat, ale musím se podělit o to, že mě článek, ač ho beru zcela vážně, rozesmál. Tímto u mě splnil účel na více než 100%, protože neznám nic zdravějšího, než je smích. A vůbec mi nevadí, že jsem si tím možná vytvořila další "směšné" vrásky.
Věra Halátová
Dokonalá pleť. A že"každá žena" po ní touží? Já ne. Dokonalého neexistuje nic. A když ty topmodelky mají dokonalou pleť, proč se musí mazat těmi drahými krémy a patlat na sebe krycí líčidla a pudry? Anebo je to správně macke up?
Věra Ježková
Snu o dokonalé pleti jsem se vzdala asi před 50 lety, kdy jsem se dozvěděla, že mám seboroickou dermatitidu. Někdy po čtyřicítce mi propukla tak, že jsem každé ráno maskovala červené olupující se fleky kolem nosu a v koutcích úst a sbírala odvahu vyjít mezi lidi. Proto se do starostí jiných žen se žilkami, vráskami a podobnými přirozenými jevy na pleti příliš nedokážu vcítit.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu