Hádanka o Pravdě a Lži
ilustrační foto: pixabay.com

Hádanka o Pravdě a Lži

23. 1. 2019

Tuto úlohu jsme - jak si vzpomínám - řešili na pedagogické fakultě na semináři z logiky.

Poutník se vydal do Athén. Došel k rozcestí dvou cest, kde se setkal se dvěma muži - Pravdou a Lží. Neví ale, kdo z nich je který. Potřebuje jít dál a musí zjistit správnou cestu. Ví však, že Pravda odpoví vždy pravdivě, zatímco Lež bude vždy lhát. Poutník se může zeptat kohokoliv z těch dvou, avšak jen takové otázky, na něž lze odpovědět  Ano - Ne. K zjištění správné cesty se musí dobrat už po druhé odpovědi (Prý je možné zjištění dokonce jen jednou otázkou, ale tu jsem zatím nevymyslela).

Zkuste se tedy ptát místo poutníka, abyste se mohli vydat po správné cestě.

Fotohádanky
Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Nedvídková
Poutník si stoupne na jednu z cest a zeptá se, Jdu správně do Atén? Podle odpovědí Pravdy a Lži pozná správnou cestu. ...
ivana kosťunová
Já jsem to vymyslela obdobně jako Eliška Murasová
Ilona Erika Kolář
Já bych se zeptala o něco jednodušeji. První otázka: Vede jedna z těchto cest do Atén? Je úplně jedno, kdo odpoví, protože podle odpovědi jednoho nebo druhého okamžitě poznám, kdo je Pravda a kdo je Lež. Pak už se zeptám Pravdy nebo Lži jestli je to ta cesta, na kterou ukáži.
Vladislava Dejmková
Myslím si, že správné je řešení, které popsala Jana Kollinová.
Danuše D'Engeli
Je to těžké, ale osobně si myslím, že pravda sídlí v lidském srdci, takže člověk může cítit, jak to opravdu je. Jinak nevím. Moc krásný článek od paní Pivcové.
Ilona Erika Kolář
Beru zpět, zjistění jednou otázkou jsem se unáhlila. JaK jsem odpoledne přemýšlela, úplně jsem zapomněla, že odpoví pouze ano - ne. Podle mě je možné jednou otázkou určit cestu do Athén pouze v případě, že mi ukáže jeden z muž jednu z cest. Jistá jsem si tedy pouze jen zjištěním dvěma otázkami.
Věra Ježková
Už jsem to někdy slyšela, vzpomněla jsem si. Oběma stejná otázka. Dál to teď neprozradím. Sama bych na to nepřišla.
Ilona Erika Kolář
Už jsem si jistá i s jednou otázkou.
Jana Kollinová
Pro O.Č. To má snadné řešení, pokud není dán limit otázek.
Oldřich Čepelka
Mně se líbí ta o třech ženách, jedna je Pravda, druhá Lež a třetí Polopravda (někdy lže, někdy mluví pravdu) a poutník má poznat, která je která, aby se zeptal na cestu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.