Cyklostezkou pěšky
Foto: autorka

Cyklostezkou pěšky

24. 1. 2019

Teče voda teče od potoka k řece a kolem ní vedou naše kroky.

Včera 21. ledna 2019 se na Jesenicku po mrazivé, zatažené noci vyloupnul krásný den. Protože slunečných dní je v letošní zimu jako šafránu, všeho jsme nechali a vydali jsme se na procházku. Jak jsem již několikrát psala, u nás je to samý kopeček, dolina, kopeček. Takže trochu náročnjěší terén. Jako cíl cesty jsme si zvolili nedalekou vesničku Hradec - Nová Ves. Ne, že by to byl bůhví jaký turistický cíl, ale protože jsme si chtěli vychutnat poklidnou procházku v krásném zimním počasí. A taky našlapat první kilometry Do stovky. Sluníčko neuvěřitelně hřálo, bylo bezvětří, prostě den jako malovaný. Naše kroky vedly po místní cyklostezce, která kopíruje tok řeky Bělé.

Trochu vám přiblížím vesnici, do které nás vedla naše cesta.
*** První písemná zmínka o obci pochází z roku 1424, kdy je jejím držitelem jmenován Mikuláš Grödis. Hradec je německy Gröditz. Vesnice byla jako drobný statek udělována vratislavskými biskupy v léno. V obci se nacházela vápenka, palírna a pivovar.
Od zavedení obecního zřízení roku 1850 se součástí Hradce stala sousední osada Nová Ves. 1. ledna 1976 byla obec Hradec přičleněna k obci Mikulovice (středisková obec). Od 23. listopadu 1990 je opět samostatnou obcí, ale již pod názvem Hradec-Nová Ves.
Hradec-Nová Ves je členem Mikroregionu Zlatohorsko.
Hradcem-Novou Vsí vede železniční trať č. 292, do Krnova, a to přes Mikulovice a polské Glucholazy. V obci je zastávka této trati s názvem „Hradec-Nová Ves“. *** (zdroj Wikipedie).
Z obce je dobré dopravní spojení jak do okolních vesnic, tak i do Jeseníku.
V současné době zde žije asi 300 obyvatel různých národností.
Zajímavosti:
v obci stojí kaple sv. Anny z roku 1870
nad tratí se vypíná kamenný železniční most z roku 1888
v obci najdeme i Hasičské minimuzeum
Další zajímavostí je také CHKO Hradecko, o které jsem do včerejška neměla ani potuchy a slibuji, že na jaře, až bude tato oblast v květu a plná života, se sem vrátím.
Cestu jsem samozřejmě zdokumentovala. A věřte nevěřte, cestou jsme potkali nejen pracujiciho trpaslíka v jedné zahradě (nezahradničil, to ne), ale také krásnou tlustou housenku. 

 

cestování Soutěž Do stovky
Hodnocení:
(4.8 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Pěkná procházka. Také občas žasnu, co všechno máme za humny, a nevíme o tom.
Dana Puchalská
Zbláznil se mi počítač. Tenhle komentář patřil jinam.
Dana Puchalská
Ano je to moc hezká procházka. Škoda že je v Praze tak divné počasí. To vycházce absolutně nesvědčí. A fotky jsou moc hezké. Děkuju.
Jitka Hašková
Pěkná procházka. Krásné a zajímavé fotky.
Elena Valeriánová
Olinko, ty víš, že máš můj hluboký obdiv. A hlavně, že máš s kým ty kilometry ukrajovat i to je super.
Olga Štolbová
Elen, díky. Takhle si představuji výlety "Do stovky". Krásně popsané a nafocené, tam bych se ráda vydala při sluníčku a bezvětří. ***** Ač ráda a hodně chodím, tenhle projekt bych nemohla, protože bych to nezvládla fotit a popisovat. Vždy se k někomu připojím, kdo mě vyzve. ♥
Marie Seitlová
Krásná fotoprocházka, díky Elen.
Eva Mužíková
Hezky jsi nás provedla. Ta housenka byla asi zfetovaná, jinak by v tom mrazu někde spala:)))
Lenka Hudečková
Elen, pěkný článek a krásné fotky :-)
Věra Ježková
Krásně udělané fotky. :-) Praha teď procházkám moc nepřeje.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.