Liběna Rochová: Chce to odvahu, otevřenou mysl a radovat se z maličkostí
FOTO: Robert Tichý

Liběna Rochová: Chce to odvahu, otevřenou mysl a radovat se z maličkostí

25. 1. 2019

První dáma české módy, nositelka mnoha vyznamenání, profesorka UMPRUM Liběna Rochová prožívá šťastné období.

Její studenti spolu s ní se nedávno vrátili z veleúspěšných přehlídek a výstav v Londýně, ona sama těsně předtím získala další ceny, pořádala úžasné přehlídky – třeba tu na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel, vyšlo o ní a její tvorbě několik článků, byla párkrát v televizi. A to je jen malý výčet toho, co dokázala zvládnout za posledního půl roku. Liběna Rochová je čím dál úspěšnější.

Jste naprosto neuvěřitelná! Jak to všechno dokážete zvládnout, navíc s lehkostí a úsměvem! Na to jsem se vás sice už ptala v našem nedávném rozhovoru pro i60, ale žasnu nad tím stále více…
Děkuji za pochvalu. No, taky jsem překvapena, když se za tím půlrokem ohlédnu! K tomu všemu jsme dokončili taláry pro Ústavní soud. Vedle mé vnitřní síly, synergie a harmonie, na které denně pracuji, mám kolem sebe krásnou rodinu a skvělé spolupracovníky. Ráda bych v této souvislosti zmínila naplněný pocit při tvůrčí práci pro charitativní organizaci DEBRA, kdy jsme s Lukášem MUSA Musilem pracovali a souzněli na několika projektech. Tvoříte a pomáháte....pro to vše dostávám „křídla“.

Vaší doménou jsou výtvarné kreace nejvyšších parametrů. Sama se ale oblékáte hlavně do černé prostých střihů, stejně jako většina vašich studentů i jako valná většina oděvních návrhářek a designerů. Proč právě černá?
Vnuk mně jednou řekl: „Babi, ty jsi tak celá černá“! - a já mu odpověděla: „Jakube, kdybys viděl, jak jsem barevná uvnitř“! Miluji barvy, mám je v kolekcích, ale černá barva mně dává pocit klidu a soustředěnosti.

Doporučila byste černou zralým ženám? Říká se, že pokročilejšímu věku černá nesluší. Není to jen překonané klišé?
Záleží na typu ženy. Pravdou je, že černá u obličeje může ženě ublížit. V tomto případě doporučuji zjasnit kolem obličeje barvou - límcem, šátkem, kombinací na šatech.

Nejsem přítel škatulkování ani generalizování a zevšeobecňování, uznávám individualitu a rozdílnost typů i s jejich odlišným přístupem k oděvu. Vím, jak je těžké doporučit něco, co platí pro všechny, byť by patřili do jedné věkové kategorie – nad šedesát - ale i tady je mnoho různých fází s různými požadavky. Existují vlastně nějaké všeobecné zásady oblékání pro zralé ženy?
Žena by si měla vážit sebe sama, měla by mít „své místo na slunci“, i přes stárnutí nesmí podléhat „depresím“, ale brát tento nevratný proces s nadhledem. Tento vlak nezastaví, ale může jej zpomalit tím, že se o sebe stará. Ano, stojí to více času a úsilí, že cvičí, má koníčky, má stále otevřenou a pozitivní mysl... Věřte, jde to! Opravdu to záleží pouze na vás - i přes všechna úskalí, která vás v životě potkávají.

Zdánlivě nejjednodušší se jeví styl oblékání pro sportovní typy: nosí džíny a pružné kalhoty se svetry, mikinami a triky, přes to bundu nebo prošívaný kabát – ulice jsou toho plné...
Nemyslím si, že je to jednodušší. Tento typ oblečení nepatří na zralou, elegantní ženu na denní příležitost.

V něčem úplně jiném je dobře typům jemnějším, kultivovanějším – ale často se v zájmu „neodlišování od davu“ přizpůsobují, i když jim to v podstatě nesedí...
Ano, musím najít sebe sama, abych si tyto otázky nekladla. Měla bych se najít a s tím volím i oděv, který souzní s mou osobností.

Mnohé z nás dávají přednost funkčnosti, jiné jsou raději nenápadné, další si zvykly být tzv. usedlé – můžete něco poradit i jim?
Je opravdu těžké radit na dálku - to je odvislé od každé ženy. Zde bych opět řekla: najít sebe sama. Být šťastná a vyrovnaná.

Problémem je i malý důchod, který nám nedovoluje kupovat si nové věci. Jak byste tohle vyřešila?
Je zde mnoho second hand obchodů! Myslím si také, že je dobré být střídmý i v množství oděvu. Raději si našetřím na jednu kvalitní věc, která je nadčasová a dlouho vydrží.

Vytvořila jsem si za celý život základní „banku“ nadčasového, kvalitního oblečení. Naštěstí se často objevuje styl „retro“v nejrůznějších variantách. Sleduji módní tvary i barevnost a vybírám si ze své „oděvní banky“ každou sezónu to, co je „in“ – aniž bych byla otrokem trendů. Ale při vší originalitě je trochu respektuji. Chce to ale kreativní přístup, který nemají všichni. Co si o tom myslíte?
Pokud žena ví, že jí kreativita schází, může oslovit stylistu nebo designéra, který jí pomůže styl najít.

Vy jste si dokázala udržet štíhlou pružnou figuru, na které vypadá módní oblečení skvěle - ale jste v tomto směru určitě výjimka. Jak se vám to povedlo?
Jistě bych mohla být silnější, utrápená, stará bez energie se smutným výhledem na stárnutí, s čekáním konce...ale PROČ? Na tom, abych byla šťastná, harmonická, radostná, přátelská, štíhlá, pružná a pozitivní, musím denně pracovat - meditacemi, cvičením, zdravou stravou. Denně si uvědomovat, že mám krásný dar s výzvou prožít život tak, jak chci. Věřte, když dáváte, přijímáte a dáváte lásku, přijímáte ji dvakrát!

A co s kily navíc, která nejdou dolů ani s největším úsilím? Pak je nám všechno starší krásné oblečení na nic! A upravovat je, různě rozestavovat a nastavovat, je v dnešní době naprosto pasé! Co pak?
Zde mohu pouze doporučit zvolit jídelníček ke svému typu, nepít alkohol nebo minimálně, denně cvičit. Pokud chci shodit více kil, měla bych se poradit s dobrým dietologem - a být trpělivá. Nesmyslem jsou drastické krátké diety! Jak se tuky plíživě nakládaly na postavu, tak budou, aby to mělo dlouhodobý efekt, pomalu odcházet. Ale stojí to za to! Budete na sebe hrdá, že jste to dokázala.

Spousta zralých žen je ale více méně korpulentní i přesto. Co jim svědčí?
Oblečení volit v oděvní formě, která svědčí proporcím dané ženy, zvolit vhodnou barevnost - ale je to vždy odvislé od osobnosti každé...

A co svědčí malé figuře? Jak zakrýt různé nedostatky postavy?
Záleží na typu postavy, je opravdu těžké radit na dálku. Každá žena je jiná. To je na osobní konzultaci.

Co byste nakonec poradila zralým ženám?
Poradila bych, aby si přečetly věty o usebrání, harmonii atd. Aby byly vyrovnané, odvážné, měly otevřenou mysl a těšily se z maličkostí. Budou-li spokojené samy se sebou, odrazí se to na vnímání okolí... Usmívat se a vyzařovat! Jde to! Jen chtít, věřte!

 

Natalie Kšajtová Faitlová pro portál i60

móda
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Županová
Nejdůležitější je být sama sebou a cítit se dobře.
Slávka Kobylková
Aha, takže když preferuji sportovní oblečení, tak nejsem kultivovaná...,no to snad ne..., na druhou stranu máme být své...no to víte, paní Rochová, já budu a nenechám si do toho kecat, ani kdybyste vyhrála tisíc soutěží a přehlídek, a na Vás ,a nemyslím to zle, se mi sólo černá vůbec nelíbí,i když vím, že u návrhářů je to běžnost,ba někdy nutnost...dejte barvu alespoň k obličeji, jak radíte ostatním, nebudete aspoň taková bledá a nevýrazná.
Zuzana Pivcová
Paní Liběna Rochová je podle mě hezká žena, takový francouzský typ, kterému sluší i ta černá. Její svět módy je však mému světu hodně vzdálen a nechává mě v klidu. Více je mi vlastní otevřená mysl a radost z maličkostí. Nemohu však tvrdit, že bych "na tom denně pracovala", podobně to "měla bych si vážit sama sebe, musím najít sama sebe, nesmím podléhat depresím... tento typ oblečení nepatří na zralou ženu..." Měla bych, musím, nesmím - to je pro mě k individualitě a spokojenosti jen málo.
ivana kosťunová
Nic moc nám paní Liběna neporadila. Na sdělení, že na dálku se těžko radí a že to záleží na typu ženy, stačí dvě věty., nikoliv delší rozhovor. Hlavně optimisticky !! (Kde už jsem to všude slyšela ?)

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - šestnáctý týden <p>Tento kvízový týden začneme sérií otázek, které jsme připravili v rámci posilování finanční gramotnosti s Českou bankovní asociací. Od zítřka se zase vráíme k zavedenému formátu.</p>