Hádanka:  Jak to bylo s velbloudy?
ilustrační foto: pixabay.com

Hádanka: Jak to bylo s velbloudy?

27. 1. 2019

Do třetice úkol snadný, pro někoho pravděpodobně už známý:

Ali Ahmed měl tři syny. Když zestárl a cítil, že brzy zemře, povolal syny k sobě. Řekl jim: Odkazuji vám kromě jiného i své stádo velbloudů. Z těch první syn dostává polovinu, druhý syn třetinu a třetí syn devítinu.
Když zemřel, začali se synové hádat. Stádo totiž nebylo možno podle otcova odkazu rozdělit.
Když byla hádka nejprudší, šel okolo Hakim se svým starým velbloudem. Vyslechl spor bratří a pak se nabídl, že jim ho pomůže rozřešit.
Jak početné bylo stádo a kolik velbloudů tedy každý bratr dostal?

Fotohádanky
Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Kolín
Zadání bohužel není korektní. Bratři měli dostat podíly z otcova stáda, které čítalo 17 velbloudů, čemuž počty, které skutečně dostali, neodpovídají. Ale jinak je to vtipné.
Marcela Pivcová
Díky Zuzce za naprosto srozumitelně napsané vysvětlení. :-)
Libor Farský
Bezva. A titulní obrázek se mi moc líbí také.
Eliška Murasová
Hezká hádanka, nějak jsem ji přehlídla, ale stejně bych si nevěděla rady.
Zuzana Pivcová
Je to skoro tak, jak naznačily Vlaďka a jana Š. Otcovo stádo údajně nešlo podle pokynu rozdělit, to znamená, že to nebylo číslo, které by šlo dělit zároveň dvěma, třemi a devíti. Takže 18 to být nemohlo. Dělitelné číslo ze stáda udělal Hakim, když k otcovým velbloudům přidal toho jednoho svého. Ze 17 se stalo 18. Jeden dostal 9, druhý 6 a třetí 2, celkem 17. Půjčený velbloud zůstal a Hakim s ním mohl jít dál. Takhle to znala roky sestra, já jsem to jen přetlumočila.
Olga Štolbová
Proč tak složitě? Já bych dala každému šest velbloudů a nebudou se hádat. ♥
Jana Šenbergerová
Mně to vyšlo na 18 velbloudů. První jich dostal 9, druhý 6, třetí 2 a jednoho dali jako odměnu Hakimovi, jehož velbloud už byl starý. :-)
ivana kosťunová
Tak tady jsem se nechytla-zlomky už jsem zapomněla - ostuda.
Vladislava Dejmková
Postupovala jsem tak, že jsem zlomky 1/2, 1/3 a 1/9 převedla na společného jmenovatele tj. na 9/18, 6/18 a 2/18. Součet čísel na zlomkovou čárou je 17, z toho vyplynulo, že jednoho "navíc" velblouda dostane Hakim.
Jitka Hašková
Já jsem si vytvořila rovnici a vyšlo mi, že velbloudů bylo 18, ale podle odkazu otce si jich mohli rozdělit 17, proto souhlasili, že si Hakim vzal jednoho a zbytek si rozdělili 9,6,2.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.