Starý řemeslník, to je poklad
Ilustrační foto: ingimage.com

Starý řemeslník, to je poklad

4. 2. 2019

Šikovný obkladač má nyní zakázky na půl roku dopředu. Stejné je to u malířů a dalších řemeslníků. Je jich málo a najít spolehlivého, který má co nejdříve čas, je přímo zázrak. Mnozí lidé navíc od řemeslníků očekávají praxi, zkušenost, takže jsou rádi, když jim práci nepřijde udělat osmnáctiletý právě vyučený kluk, ale zralý muž. 

„Jejda, vy jste takový mlaďounký, řekla mi paní, které jsem přijel rekonstruovat koupelnu na chalupě. Vypadala zklamaně, evidentně mi nevěřila,“ říká dvacetiletý zedník z Beskyd. Na další obhlídku a dojednání postupu vzal svého tátu. „Hned byla spokojenější, zejména, když jsme jí řekli, že máme i dědu zedníka a že jde u nás o rodinnou tradici. To byla přímo nadšená,“ vypráví se smíchem.

Ano, řemesla jsou obor, ve kterých ageismus, tedy podceňování lidí kvůli vyššímu věku, nemá místo. Naopak, mnoho lidí je celkem logicky přesvědčeno, že čím starší řemeslník, tím více má zkušeností a tím lépe si umí poradit. Může to být pravda, ale také nemusí, nicméně faktem je, že právě různá řemesla jsou nyní místem, kde se velmi dobře mohou uplatnit lidé všeho věku.

Před rokem 1989 chodilo do učebních oborů i sto tisíc lidí mladých lidí ročně. Změna nastala okolo roku 1995. Poté začaly počty učňů rok od roku klesat, v některých letech byl pokles až o dvacet tisíc lidí. Výsledkem je, že je obrovský nedostatek malířů, zedníků, instalatérů, truhlářů, kameníků, zkrátka profesí, které dříve byly běžné.

„Chtěli jsme si nechat u domu obložit podezdívku plotu kamenem. Trvalo přes půl roku, než jsme sehnali někoho, kdo to byl ochotný udělat. Pro velké firmy to byla příliš malá zakázka, jednotliví řemeslníci z okolí měli práci na rok dopředu. Pak přišel mladý kluk, doporučili nám ho známí. Patlal, špinil, nepřišel, kdy slíbil, několik kamenů odpadlo, jen co odešel. Nakonec po něm práci dokončil jeden pětasedmdesátiletý pán ze sousedství. Byl nesmírně šikovný. Říkal, že  celý život pracoval jako zedník a že začíná uvažovat, že se drobnými stavebními pracemi znovu začne živit, protože jen v okolí ví o minimálně dvaceti případech, kdy by o takovou práci byl zájem,“ vypráví muž z Prahy, který rekonstruuje chalupu na Vysočině.

„Například ve Spojených státech přestaly být takzvaně in univerzity třetího věku. Začalo tam být zajímavější chodit se učit ve vyšším věku konkrétní řemeslo, které je ve společnosti velmi ceněné,“ uvedla psychiatrička Tamara Tošnerová, který se zabývá problémy lidí vyššího věku a je velmi pro to, aby se senioři věnovali manuální práci, na kterou stačí.

„Úbytek řemeslníků je velký problém a právě tato situace je dobrou příležitostí pro lidi vyššího věku,“ říká také Karel Havlíček, který předsedá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Je jasné, že je těžko představitelné, že by se sedmdesátiletý muž, který léta seděl v kanceláři najednou stal malířem pokojů.

Nicméně je hodně případů, kdy šli do penze lidé, kteří velmi dobře nějaké řemeslo ovládali, byť třeba jen jako koníček. A tak přibývá mužů, kteří po padesátce v práci cítí, že se jejich kariéra už moc vyvíjet nebude a že firma je přátelská spíše k mladým lidem, tak si založí živnostenský list a začnou působit jako takzvaní hodinoví manželé. Zabývají se drobnými opravami, výpomocí v domácnostech. Nejdříve třeba při práci, později na plný úvazek. Mnozí senioři začínají podnikat nejen v řemeslech, ale také  v různých jiných oblastech, jako je obchod a prodej, poradenství a podobně.

„Za deset let bude živnostníků seniorů dvojnásobek. Jde o velkou skupinu, kterou není dobré podceňovat,“ připomíná Karel Havlíček. Z průzkumu, který si Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků nechala udělat, vyplynulo, že důvodem stále se zvyšujícího počtu podnikajících seniorů je to, že se do penzijního věku dostala generace, která začínala s podnikáním v devadesátých letech. Něco se jim podařilo vybudovat a nechtějí s tím přestat. Z počtu více než devět set devadesát tisíce aktivních osob samostatně výdělečně činných, je nyní sto devadesát tisíc starších jednašedesáti let. „Podnikatelů ve věku šedesát a více let přibylo v obdoví od roku 2010 do roku 2017 o více než jednačtyřicet tisíc. Naopak mladých podnikatelů ve věku do devětatřicet let ubylo o více než pětašedesát tisíc,“ uvedl Marek Rojíček, který vede Český statistický úřad. Ta čísla mluví jasně. Čím dál lidí nechce jen pasivně sedět a takzvaně odpočívat jen proto, že dosáhli věku, od kterého se dříve očekávalo, že člověk už nic moc dělat nebude. Naopak, nevidí důvod svůj dosavadní pracovní život měnit nebo ho naopak chtějí obohatit, zkusit se živit něčím, co dosud nedělali nebo to bylo jen jejich koníčkem.

Typickým příkladem jsou ženy, které rády pletou nebo háčkují a ve vyšším věku si touto činností začnou přivydělávat. Právě nyní jsou mezi mladými děvčaty velmi žádané ručně pletené hrubé svetry, čepice, šály. Mnohé majitelky malých obchodů s originálním oblečením přímo pátrájí po ženách, které by byly schopny podle dodaných návrhů plést kvalitní módní svetry. Další příklad jsou už zmínění muži, kteří jsou v dobré kondici a jsou i ve vyšším věku schopni dělat práci obkladačů, malířů, instalatérů, zkrátka pomáhat s údržbou domů. Ostatně, dříve býval v každém činžáku domovník, který se o něj staral. Nyní mnohá společenství vlastníků takového šikovného multifunkčního člověka hledají marně a říkají, že by nějakého velmi rády platily.

Na jedné straně žijeme v době, o které se říká, že jí vládne kult mládí. Na straně druhé se nikdy tolik nemluvilo o lidech vyššího věku a tolik jich nepřibývalo. Znamená to, že pro ně přibývá i příležitostí, jak život prožít zajímavě a  být něco platný. Jinými slovy, jak si třeba i v penzi slušně vydělávat.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vojta Šebek
Zkušenosti jsou super, ale nedávno jsem dokončil rekonstrukci. pomáhal mi kamarád 45 let celý život zedník. Zničenej jak Nagasaki, ale tempo snášel: Myslím, že s pánem 75 let bych rekonstruoval ještě za 10 let. To samé elektro, otec je elektrikář 76 let, ale než práci dělat jeho tempen sehnal jsem přes známého kluka 28 let a elektrika byla natažená za 2 víkendy a rozvaděč zapojil za dopoledne.
Jan Mašek
Omlouvám se, ale prohlížeč mi začal šifrovat, tak jsem nemohl dokončit svůj text. Činím to tedy dodatečně. Pokračování: Ověřil jsem si toto přesvědčení dostatečně, když jsem pracoval jako vedoucí údržby jednoho nadnárodního obchodního řetězce, kdy jsem musel jednat se subdodavateli jednotlivých investičních celků, což byli povětšinou titulovaní lidé. Bohužel, nevím co poznamenat k člověku, který se chlubí diplomem na el. fakultě UK V Praze a neví, co je to Ohmův zákon, nebo člověk, který má dva tituly a ve třech větách naseká šest pravopisných chyb... Závěrem: moje rada zní: sežeňte si řemeslníka, který je starší než 55 let. Držím vám všem palce...
Jan Mašek
Když jsem před osmi léty odešel do důchodu, zařekl jsem se, že "tyhle moje ručičky už nikdy pracovat nebudou"... Měl jsem jako servisní technik v posledním jobu hodně stresující zaměstnání, protože jsem musel jednat s lidmi. A moje zkušenosti zejména s mladými a velice "perspektivními" a sebevědomými šéfy byly takové, že měly obrovsky negativní vliv na moji psychiku, protože (nic ve zlém), devět z deseti zákazníků byli mladí a perspektivní, nicméně blbí a velmi arogantní. Musím říct, že odchodem do důchodu jsem si obnovil duševní rovnováhu a životní pohodu. Také k tomu přispěl fakt, že jsem během své kariéry nashromáždil prostředky, abych si mohl koupit nemovitost, kterou pronajímám, takže důchod od státu je pro mne spíše jakýmsi kapesným. Jsem vzděláním pouhý maturant na el. průmyslovce, ale díky životnímu "chodu" jsem schopen opravit od vody přes topení, el. instalaci, auta až po televizory a satelitní přijímače. To vše přičítám tomu, že jsem se stal od svého útlého věku radioamatérem, což je pro většinu národa poněkud pejorativní pojem. Za bolševika totiž radioamatéři neměli jiné možnosti, než si postavit svoje zařízení sami, což v sobě shrnovalo mnoho řemeslných zručností, jako např. svařování, zedničina, truhlařina, práci s kovy, elektronika, elektrotechnika a další činnosti. Pro své kamarády dodnes (zdarma) opravuji cokoli co umím a nač se dají někde sehnat náhradní díly. Dokonce jsem dostal od několika firem nabídky na zaměstnání, ačkoli jsem o nich nikdy neslyšel, ale ony asi něco slyšely o mne. Nicméně se svými dnešními příjmy včetně důchodu nemám sebemenší potřebu pracovat. Jsem relativně skromný a lituji ty, kteří shánějí poctivé řemeslníky. Myslím si totiž, že ti mladí, díky našemu systému školství nic neumí. A to není jen o řemeslnících. Dovoluji si tvrdit, že dnešní vysokoškoláci mají s bídou znalosti učňů, kteří se vyučili před r. 1969
Věra Ježková
Řemesla hynou na úbytě, bohužel. Dobrého řemeslníka aby člověk pohledal. Já bych si mohla přilepšovat k důchodu štrikováním. Hrubý úplet by rychle přibýval.
Karel Boháček
Proč starý ? Hlavně ať je šikovný a za rozumnou cenu. Znám mnoho mladých, kteří již ve 25 letech strčí staré machry do kapsy.
Zuzana Pivcová
Nám když v létě nahazovali chalupu v Týně, byly jsme s prací velmi spokojeny. V partě řemeslníků byli starší i mladí. Je ale pravda, že to bylo dojednáno přes známého pána. Jinak moc zkušenosti nemám. Nám v bytovce objednává většinu oprav představenstvo Společnosti vlastníků. A ti najdou vždy někoho velmi solidního.
ivana kosťunová
Je to výborný nápad, ale pochybuji, že takoví řemeslníci , kteří si drobnými opravami chtějí přivydělávat, budou zakládat živnostenské listy. Čekala by je spousta byrokracie a EET. Kdo je šikovný, přivydělává si tímto způsobem už nyní - říká se tomu občanská výpomoc.
Dana Puchalská
Snad se to konečně zlepší. Ano, někdy je to fakt těžké sehnat řemeslníky, kteří neudělají paskvil, ale kvalitní práci. Zažila jsem pracanta, který ucpal odpad zbytkem koudele a divil se, proč nám voda neodtéká.

Zpět na homepage Zpět na článek