Sexbombám se stárne těžce
Herečka Raquel Welch. FOTO: pinterest.com

Sexbombám se stárne těžce

19. 2. 2019

Velmi často se nyní používá výraz umění stárnout. Na první pohled jde o slovní spojení legrační, až nesmyslné. Vždyť stárnutí je přirozený proces, který prostě plyne, tak proč by se ho měl někdo učit?

Na druhé straně je pochopitelné, že se výraz ujal, protože kolem sebe máme čím dál více příkladů, kdy tento proces lidé za přirozený nepovažují. Je to velké téma a často se k němu vyjadřují ty, kterých se týká nejvíce: ženy, které byly celý život nazývané sexbombami.

„Všichni se shodneme v tom, že stárnutí je náročné, ale věřte mi, že pro blednoucí sexsymbol je ještě náročnější,“ napsala ve své autobiografii herečka Raquel Welch. Zmínila tam, že celý život měla pocit, že ji lidé vnímají jen jako krásné tělo a krásnou tvář. A že si přála, aby se  zajímali i o to, co si myslí. Po šedesátce se prý její uvažování změnilo a sama začala usilovat o to, aby si krásu udržela co nejdéle. „Když jsem o ni přicházela, začala mi připadat paradoxně velmi důležitá,“ říká. V rozhovorech i ve své knize se později svěřovala s tím, jak experimentovala s hormony, jak urputně cvičila a držela diety. Nakonec si prý našla způsob života, který jí vyhovuje. „Tělo mi slouží, ale stojí mě to úsilí. Cvičím každý den hodinu a půl jógu, snídám bílky a obilniny bez pšeničné mouky a po šesté večer nejím,“ uvedla s tím, že o tom mluví a píše, aby povzbudila další stárnoucí ženy.

Ohlasy byly přesně opačné, než zřejmě čekala. Ženy v diskusích psaly, že právě takové knihy a rozhovory přivádějí mnohé dámy k ještě větší frustraci z toho, že si nepřipadají půvabné. Představa, že by měly večer hladovět a jíst jen určitá jídla jen kvůli tomu, aby měly pocit, že tímto bojují se stárnutím, je přesně to, co mnohým připadá na stárnutí nejděsivější. Tedy to, že by se s ním neustále mělo bojovat.

Disciplína, odříkání, přísnost. To je to, co slavné ženy velmi často s výrazem stárnutí spojují. Jenže zároveň s tím se čím dál více mluví o tom, že by si člověk měl vyšší věk takzvaně užívat. To znamená zkoušet nové věci, cestovat, bavit se. Takže ono to vlastně nejde dohromady.

„Myslím, že mnoho žen je v současnosti úplně zblblých z těch všech rad a zkušeností, které se na ně z médií valí. Místo toho, aby byly samy sebou, hltají rady jiných, ale přesto nejsou spokojené a připadají si čím dál hůř,“ uvedla herečka Sharon Stone. A zmínila konkrétní příklad. Když překročila šedesátku, začali jí různí vizážisté, fotografové a lidé z jejího okolí radit, aby si nechala zvětšit rty. „Vždy jsem je měla úzké měřeno dnešním trendem, kdy jsou v módě velké plné rty. Nikdy to nikomu nevadilo, ale najednou mi kdekdo radí, abych si je nechala zvětšit, že prý budu vypadat mladší. Je to k smíchu a ve mně to vyvolává naopak odhodlání stárnout přirozeným způsobem,“ řekla v jednom z rozhovorů.

A také uvedla toto: „Po čtyřicítce jsem upadla do divného stavu. Zkoumala jsem svůj obličej ve zvětšovacím zrcadle, dívala se na své tělo a plakala jsem. Pak jsem si řekla: tak teď prostě budeš stárnout jako tanečnice. To znamená, že udržuji své tělo tancem, protahováním, posilováním. Ale proto, abych se cítila dobře já sama. Je mi už jedno, jestli někdo jiný zkoumá mé vrásky.“

Mladší krásky se k současné posedlosti bojem se stárnutím staví po svém. Herečka Cameron Diaz vydala knihu, ve které se rozhodla ženám radit, jak stárnutí přijmout. Udělala to ve svých třiačtyřiceti letech. Když jí lidé říkali, že je na úvahy o stárnutí příliš mladá, řekla: „Ale ve čtyřiceti je přece žena zralá. Nikdy dříve v té době nebyla považována za mladou. To jen nyní si všichni hrajeme na to, že jsme ve čtyřiceti dvacetileté. Ale to je nesmysl. Já jsem žena středního věku a vím, že přede mnou je stárnutí. Pokud porozumíte tomu, jak vaše tělo pracuje, pak můžete zahájit akci, abyste ho udržely v co nejlepší kondici, takže vás může provázet dlouhým a nádherným životem, jehož poslední fázi si nebudete kazit přemýšlením nad tím, že vypadáte jinak než ve třiceti.“

Sympatické je, že se na obal své knihy nechala vyfotit naprosto přirozená, bez make-upu.

Snad každá slavná filmová kráska časem dostává otázky týkající se jejího přístupu ke stárnutí. To téma se nyní stalo vděčné, čtenáři žádané, zajímavé. Zkrátka, souvisí to s tím, jak přibývá lidí vyššího věku, jak se naučili sdílet své pocity, jak se zajímají o různé rady a návody týkající se zdravého životního stylu. Je to vlastně přirozené. Šedesátiletá žena se se zájmem podívá, jak vypadá její vrstevnice, kterou si pamatuje z mládí jako filmovou krasavici: Má vrásky? Také se jí zvětšilo břicho? Ne? Co jí? Jak cvičí? Kašle na to, jak vypadá? Nebo je z ní umělá botoxová maska? 

Takové poměřování je přirozené a současná doba mu nahrává. Takže počítejme s tím, že knih a rozhovorů, ve kterých se slavné ženy svěřují se svými názory na stárnutí a tím, jak k němu přistupují, bude přibývat. Je však jen a jen na každé ženě, nakolik si rady a zkušenosti jiných nechá vstoupit do života a hlavně, nakolik si uvědomí, jak podivuhodné je slovní spojení: boj se stárnutím. Tedy boj s tou nejpřirozenější součástí života.

Gerontoložka Iva Holmerová k tomu výstižně říká: „Přála bych si, aby se lidé jednou stárnutí přestali bát. Aby se přestalo říkat, že s ním je třeba bojovat, abychom stále lidi řadili do škatulek podle věku. Vždyť všichni známe třicetileté starce i sedmdesátileté mladíky.“

A přesně tak je to se stárnutím krásek. Některé ženy sice splňují měřítka toho, čemu se říká krása a dokonalost, ale už ve čtyřiceti jsou nudné a unavené neustálou péči o sebe. Jiné však působí zajímavě a vesele i po šedesátce, protože si umějí brát od života to, co jim dělá dobře. A je úplně jedno, jestli ráno snídají jen bílky a po šesté hodině večer jedí nebo nejedí.

stárnutí
Hodnocení:
(4.8 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Osobně bych ve svém věku jako Raquel Welch vypadat nechtěla. Pusu vzhůru do obloučku chci mít ve své přirozenosti a ne díky plastickým chirurgům. Ale pokud se "grimasa voskové figuríny", někomu líbí, prosím. Nechť si každý stárne, jak je mu libo :-)
Benjamin Zigmund
Žena, která se k sobě takto chovala, nebyla zřejmě psychicky v pořádku. Ale většina žen za to ve svém mládí ani nemohla. Když ty společensko módní trendy umí na ženách vyvinout tlak. Jednou má být z ženy twiggy tyčinka, jindy zase školačka s tváří anděla, kde jedna vráska není. A připusťme, že když se mladé nastavených trendu nedrží, mají pocit, že nikde nikdy neuspějí. Velký podíl viny nesou výrobci všemožných kosmetických přípravků, kteří vytvářejí ve společnost pokřivý obraz ženy, která ani stárnout nesmí, alespoň ne znatelně a viditelně. Všude je jen obraz mládí, stáří se degraduje na něco nepřípustného. Není však na přirozenou krásu ženy. Na tvář s vráskou moudrosti, s vráskou od úsměvů...s vráskou vzešlou ze starostí o svou rodinu...a ktetá ví, že stáří člověka nedegraduje, ale zaběhlé názory společnosti na stáří ano...Ale i pro to se některé bojí viditelně stárnout...
Zdenka Soukupová
Jo, a když se k tomu chová jako puberťák a trousí rádoby vtipné poznámky, tak to je opravdu k zasmání. Nebo spíš k politování a k pláči.
Dana Puchalská
Zdeni a co takový sexy idol, co se slušně řečeno zblázní a je ze strachu o své ztracené mládí pořád v kosmetických salonech? Myslím tím pány v nejlepších letech.To je ovšem dílo, kam se hrabou některé slavné ženy světa.........
Zdenka Jírová
Představit si, že po zbytek života budu jíst jen bílky k snídani a večer hladovět , mezi tím cvičit, tak to bych raději snad ani nežila, Nikdy jsem netoužila po tom, abych vypadala jako sexbomba a když jsem teď viděla,jak vypadá Trampová v 70 letech, tak jsem ráda, že mohu říci, že bytˇjsem starší, vypadám líp bez všech kosmetických "úprav". Všechno se má dělat střední cestou - přiměřeně o sebe dbát a hlavně se nestresovat tím, že mi není 20 let.Mám tolik zálib, které si teď mohu užít, i když jsem už limitována zdravotními problémy. Po horách už chodit nemohu, ale můžu si o nich číst , mám na to čas. Protože svou knihovnu už jsem dávno přečetla, chodím do knihovny. Moje celoživotní záliba v pěstování květin se smrskla na jeden balkón a 2 okna, ale přizpůsobila jsem se. Chci si zbytek života užít, ne přežít.
Hana Rarasch
Chápu krasavice, jejichž životní devizou byla krása, potřebovaly ji k svému povolání. Nechápu ženy, které tzv. "hodí flintu do žita", neupravují se, chodí oblečené naprosto bizarně. Stárnutí je normální proces a existuje spousta krásných ODUŠEVNĚLÝCH starších dam, které se vkusně líčí, nezapomínají na kadeřníka,oblékají se sice moderně , ale ne výstředně. A ono to všechno je skutečně v obyčejném levném fluid makeupu, třeba jen dětském olejíčku, výraznější rtěnce a slušivých lehkých stínech. A kombinace barev? Rozhodně každou ženu ostarší od hlavy až k patě černá, tmavomodrá a šedá, které ale mohou být krásné s vkusným barevným šátečkem, korály i jinými doplňky. A asi nejdůležitější je , nedokazovat si směšným diblíkováním věčné mládí!
judita lišková
To, co jsme měly v mládí zadarmo...postavu, tvář bez vrásek...to se ve stáří začíná ztrácet, vlastně i mnohem dříve. K čemu je trápit se dietami, abychom měly postavu jak před třiceti lety, urputně cvičit - zase jen kvůli vzhledu a ne pro zdraví a pohyblivost. Upřímně řečeno - starší dáma, na první pohled štíhlá, načesaná, příliš nalíčená, s nepřirozeně vyhlazeným obličejem není přirozená., spíše působí afektovaně..na první pohled je vidět, jaké hodnoty ve stáří preferuje - mladistvý vzhled za každou cenu. Spokojená však určitě moc není, stále totiž soutěží s někým či něčím, čemu se nedá vyhnout ani ho přeprat - se stářím.
Soňa Prachfeldová
Myslím, že mužská část to stárnutí tak neprožívá jako ženy. A to my se ještě můžeme trochu vylepšit barvičkami, jen se trefit na správné místo, jinak je to spíše k smíchu. Líbí se mi, když na sebe žena dbá v každém věku . Je to hodně o povaze ženy, pokud není nepřiměřeně ješitná a nafoukaná, určitě jí vrásky tolik nevadí, stejně s tím nic nenaděláme :-)
Alena Várošová
Domnívám se,že každá žena by měla strátnout z noblesou a přirozenou cestou. Stáří prostě nejde zastavit, at je člověk na pohled krásný,či nikoli.Na každém člověku najdeme jeho skrytou krásu ne vnější,ale vnitřní. Každé žena by chtěla vypadat stále pěkně,upraveně a mladistvě.Ale není to tak vždy.Dnes jsem četla o Ivaně Trumpové jak je bohatá a slaví 70 let.Nechtěla bych tak vypadat ani náhodou i když má snad všechno na co si vzpomene.Má taky snad vše co se dá na těle,obličeji uoravavit a je udržovaná.Je z ní šeredná loutka i když v mládí byla kdysi krásná.https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ivana+trump
Ilona Kolářová
Řekla bych, že nejhůře nesou stárnutí lidé, kteří byli v mládí krásní. Tam je opravdu ztrácení fyzické krásy. Ti nehezcí naopak vypadají, když stárnou, čím dál lépe. Jen, prosím, šťouraly, aby mi teď nenadávali za to, že krásu si představuje každý jinak a že každý mladý člověk je krásný (fyzicky). Já se přiznám, že jsem nikdy nebyla žádná šereda a stárnutí nesu s hodně velkou nelibostí. Ale co s tím nadělám? Na razantní zákrok jako facelift nepůjdu, když vidím, co to dělá s ostatními a navít to prý strašně bolí.

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

21%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

12%

SPD

9%

ČSSD

8%

KSČM

6%

Trikolora

8%

Jiná strana či hnutí

7%

Ještě nevím

7%

K volbám vůbec nepůjdu

8%