Rozluštění hádanky Rozhledna - nerozhledna

Rozluštění hádanky Rozhledna - nerozhledna

14. 4. 2019

Vážení íčkaři,

pokud jste uhádli, blahopřeji, pro ty, kteří neznají tuto vodárenskou rozhlednu, je uvedena níže má odpověď.

Začátkem 20. století se Kolín rozhodl zrekonstruovat a rozšířit vodovod. Založily se nové studně a navrhla se výstavba kulovitého vodojemu. Projekt v roce 1927 vypracoval Ing. Hráský, který navrhl i jeho podobu. V roce 1928 se počalo s vlastní výstavbou. V té době došlo i ke změně projektu z kulového tvaru na dnešní věžovitou podobu. Autorem nového návrhu byl František Janda, žák Jana Kotěry. V roce 1930 byl vodojem dostavěn, dokončil se ještě ochoz podepřený sloupy a kamenná kašnička. První voda byla vpuštěna do vodojemu 7.8.1930. Celková kolaudace pak proběhla o tři roky později.

V roce 1977 pomalu přestává vodojem fungovat. Po roce 1989 byla stavba prodána soukromé osobě a v roce 2005 opět odkoupena ze soukromých rokou do vlastnictví města Kolína. Roku 2010 byla prohlášena kulturní památkou. V roce 2015 ji město Kolín plně zrekonstruovalo a nyní je z ní vyhlídková věž, chcete-li, rozhledna.

Všechny, kteří od Prahy přijíždí do Kolína, bude zdaleka spolu s kostelem sv.Bartoloměje vítat tato neobvyklá stavba. Obě dominanty neodmyslitelně ke Kolínu patří, jsou pro něj typické. K vodárenské rozhledně je z hlavní silnice jen malá odbočka, neváhejte a touto cestou se vydejte, je to jen malé zdržení, ale budete odměněni. Když vyšlapete 216 schodů, před vámi se otevře výhled na všechny světové strany. Za dobré viditelnosti je z jejího vrcholu úchvatný výhled až tak, že nemohu jinak, než v si závěru článku  připomenout úvodní verš básně Jaroslava Seiferta, Píseň o rodné zemi - Krásná jako kvítka na modranském džbánku, je ta země, která vlastí je ti...

 

foto: starý pohled, autorka a Ing. Jiří Novák

Fotohádanky
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Ano, logo má kolínská vodárna pěkné. Bohužel, vodu si neopatrujeme, svěřujeme ji do cizích rukou.
Jitka Hašková
To jsme nemuseli hádat, když jsme si to přečetli na první fotce a také na dalších.
Dana Puchalská
Oprava....... žádnou větší námahu nedělalo.....
Dana Puchalská
Do Kolína jsem jezdila často, proto mi vyřešení hádanky žádnou větší námahu. Ale historii jsem neznala. Děkuju.
Zuzana Pivcová
Nevěděla jsem a ráda jsem se dočetla něco nového, díky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%