Detektivka nazvaná rodokmen
Ilustrační foto: pixabay.com

Detektivka nazvaná rodokmen

22. 3. 2019

Posledních deset let velmi stoupá v české společnosti zájem o naši rodinnou historii a předky. Snažíme se nalézt své kořeny a také znát rodové nemoci či naši genetickou výbavu a předpoklady.

Hlavní zájem začal již v 90. letech, dnes klasickou genealogii (pomocná věda historická, která zkoumá vztahy mezi lidskými jedinci, vyplývající z jejich společného rodového původu) doplňuje ještě tzv. genetické genealogie, která spočívá ve spojení genetického testování DNA s tradičními genealogickými postupy. Na základě zkoumání vlastní DNA zjistíme, zda máme např. indiánské, skandinávské či židovské předky.

Samotná práce na rodokmenech není příliš náročná, chce to jen čas a zájem. V některých případech je doporučeno vyhledat pomoc odborníka a svěřit bádání do jeho rukou. Může to být v některých případech finančně náročné. Často je to dáno okolnostmi, kdy se předkové často stěhovali, jejich kraj zasáhlo řádění války či rebelie či předek mohl být nemanželského původu apod. Jelikož je pátrání po předcích citlivá záležitost, je lépe začít s ním sami.

Do začátku je nejlepší si na papír nebo na počítači nakreslit z paměti všechno, co o své rodině víme. Data nemusí být přesná, dají se vždy dohledat. Je zapotřebí si učinit základní představu o nejbližších příbuzenských vztazích a postupovat do minulosti od svých rodičů v přímé linii . Další z forem uspořádání rodinné linie je rozrod (jedná se o všechny potomky určeného jedince; jedná se o sledování původu například šlechtických rodů nebo významných lidí jako jsou umělci či vědci).

V dnešní době, kdy každá domácnost má počítač je doporučeno pro konečné sestavení využít genealogický software, který Vám ušetří spoustu práce a umožní provedení kontroly. Nejvhodnější jsou Family Tree Builder (zdarma) či kvalitnější Brother’s Keeper (placený). Je možné také využít internetovou službu MyHeritage, jejíž velkou výhodou je schopnost porovnávat zadávané údaje s rodokmeny ostatních uživatelů a tím se dostat k dalšímu množství doposud neobjevených dat. K tomu je již však třeba placený účet, který aktuálně vyjde na cca 1 750 Kč ročně.

Pro práci na rodokmenech je nejlépe si v rodině získat rodné listy či zápis z matrik. Do období 20. století je vhodné navštívit na příslušném úřadu tzv. živé matriky a pro starší období jsou zde státní oblastní archivy (matriky, pozemkové knihy) či Národní archiv (zemské desky). Velká část matrik a záznamů je digitalizovaná službou zdarma na www.actapublica.eu.

Vhodné jsou i úřední a korporátní dokumenty, rodné, oddací a úmrtní listy, domovské listy, Vojenské a pracovní knížky, cestovní, různá osvědčení, vyrozumění a oznámení, majetkoprávní listiny, smlouvy, převodní listiny, závěti, účetní knihy, daňová evidence, korespondence, pamětní listy, kroniky a deníky, fotografie, osobní předměty a suvenýry, náhrobky (životopisné údaje).

 

Pavel Černý, vedoucí Muzea družstevnictví

 

 

 

 

historie rodina
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Irena Mertová
Dobrá inspirace - začala jsem na MyHeritage a úplně mne to pohltilo, našla jsem shodu, budu pokračovat...
Bohumil Havel
Velice doporučuji! Indiány a hrabata nečekejte, jako levoboček se k vám hrábě nebude hlásit. Já sám jsem se dostal do 17 století, máme se ženou v rodokmenu asi 900 osob. Žádní exoti, ale člověk najde území původu, které na venkově nebývá rozsáhlé. Po srovnání se sčítáním v letech 1867, 1880, 1890,1900, 1910 zjistí, jak žili předci. Já jsem získal k předkům obdiv, nežilo se jim vždy nejlíp, ale zvládli to a své potomky vychovali, mnohdy jim dopřáli vzdělání. Skutečně často zážitek. Perlička na závěr - na Geni.com jsem zjistil, že můj zeť byl příbuzný již před svatbou, přes 50 kroků k jeho prapraprapradědovi.
Helena Votíková
Zatím jsem se v pátrání moc daleko nedostala, ale náhled do starých matrik a snažit se rozluštit písmo, je zážitek.
Zdenka Jírová
Zajímá mne to, i když nečekám, že objevím mezi svými předky nějakého hraběte. Mám dohledané své prarodiče z obou stran. Také jsem napsala takové své "paměti" o svých příbuzných, kteří již nežijí, aby dcery věděli něco o rodině, protože žádné známé žijící předky už nemám.
Jana Šenbergerová
Genetika rodu by mě docela zajímala, ale asi ne dost na to, abych začala sama pátrat. Možná se donutím k tomu, že pro dcery a vnoučata sestavím rodokmen sahající k mým prarodičům.
Alena Vávrová
Se Stromem života jsem pomáhala synovi a nyní neteři a právě přes MyHeritage se nám přihlásili i lidé, se kterými máme nějaké společné předky. Je to velice zajímavé. Mám kamarádku, která je v tom hledání již tak zběhlá, že má předky zmapované do 17. stol. a stále pátrá dál.
Zdenka Soukupová
Také jsem zkoušela nahlédnout do digitalizovaných matrik. Našla jsem tam velmi zajímavé věci, o kterých se v rodině nemluvilo. Zkusím pátrat dál.
Zuzana Pivcová
Pracovala jsem 28 let ve vojenském archivnictví. Byly u nás vojenské matriky, ale také tzv. vojenské kmenové listy (zaváděné při odvodu, kam se pak zanášely veškeré vojenské osobní údaje). Když si představíte, že z předků byla vojáky rakousko-uherské armády většina, tak co to asi bylo za nápor na archivní pátrání. Lidé si sice chodili občas sami studovat (později víceméně jen fotit), ale většina to chtěla vyhledat a poslat. Chudáci kolegové, kterých se to týkalo. Já jsem byla u pramene, ale přitom jsem na to nedbala. Měla jsem zjištěny jen ty nejzákladnější údaje.
ivana kosťunová
Rodokmenem naší rodiny se zabývám s přestávkami již 10 let. Nikdy jsem neočekávala , že objevím nějaký šlechtický původ , nebo bohaté předky. Je to ale zajímavé v tom, jak se stejné vlastnosti ( fyzické i psychické) objevují v různých kombinacích, Lze to ale vystopovat pouze k prarodičům, dále chybí dostupné prameny, ale třeba i volba povolání něco napovídá. Je to opravdu detektivka a nikdy bych se o to pátrání nenechala připravit tím, že bych jej zadala nějaké firmě. A malá oprava : My heritage je zdarma. Platíte pouze nadstandardní služby, pokud si je sjednáte.
Mirek Hahn
Rodokmen sestavovat nebudu... ale hledal jsem v digitalizovaných církevních matrikách, pár generací zpátky, protože na straně jedněch prarodičů jsou kořeny mého původu poněkud nejasné. Sice jsem nenašel co jsem hledal ale bavil jsem se prohlížením řadu večerů. Naskenované, švabachem psané, archaické záznamy. Příjmení rodin, které v kraji žijí léta se objevovalo třeba 150 let zpátky. Velmi zajímavé !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%