Báby Žižkovandy -  Macháčková
ilustrační foto: pixabay.com

Báby Žižkovandy - Macháčková

8. 4. 2019

Seznámili jsme se s ní v našem žižkovském kostele. Občas jsme ji s matkou navštívili, v téhle už odstřelené části čtvrti. V domě i jejím bytě byly cítit štěnice. Ráda si četla v knihách, i těch milostných.

Blíže jsme se seznámili až na letním bytě, v Jizerských horách. Obývala protější malou místnost té budovy. Byla to moc ošklivá učitelka v penzi, nenáviděla děti a muže. Ochotná se byla bavit jen se ženami, po předchozím objednání. Hovořila jedině o obsahu knih.

Mužů se bála natolik, že i v noci nosila na krku policejní píštˇalu, na přivolání policejní ochrany. Ta byla ale o mnoho kilometrů dál, neslyšela by ji stejně.  

Ze samců milovala jenom svého kocoura, z lásky k němu ho nechala vykleštit.

Ještě se přátelila jenom s naším farářem, kšeftovali spolu s dodávkami oděvů americké UNRRY.

V poválečných letech to s léčením bylo nevalné. Farář míval často v oku ječné zrno. To se tehdy léčilo prudkým plivancem od jiné osoby. Hovořili vsedě proti sobě, až mu ona vplivla do oka. Brzo se pak vyléčil.

Každé léto tam mívala ještě koťátko. To jsem si od ní půjčoval. Po zaťukání mi otevřela a kotě mi hodila do ruky. Pak si přede mnou odplivla na podlahu, rozmazala do děravou bačkorou na děravé punčoše. Třískla potom dveřmi, nic zlého to ale neznamenalo.

Byla to také jedna svérázná osobnost Žižkova.

 

                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

              

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Nevěřím. Nepoznal jsem nikoho, kdo by se dokázal plivancem strefit někomu do oka, ani faráři. :-)
Hana Šimková
Pane Nekvasile vy nezklamete, ale z vašeho psaní je spíše vidět, že vy nesnášíte ženy. U vás jsou to jenom odporné báby. A odporní dědkové na Žižkově nejsou ?
Zorka Horká
Né, že by to bylo životně důležité, ale jak jsou cítit štěnice ?
Jarmila Komberec Jakubcová
Pane Nekvasil kdy napíšete nějaký zajímavý příběh "dědy" ze Žižkova. Pamatuji, že jich bývávali plné hospody. jako studentka jsem bydlela u příbuzných v Cimburkově ul. v pavlačovém domě.
ivana kosťunová
Pane Nekvasile, tu píšťalku jste měl nosit spíš vy, na ochranu před ní :))
Dana Puchalská
Hurá příběhy ze Žižkova jsou zase zpět.

Zpět na homepage Zpět na článek