Fretka je hravá a přítulná
Ilustrační foto: pixabay.com

Fretka je hravá a přítulná

21. 4. 2019

Fretka domácí nebo jen fretka je šelma z čeledi lasicovitých. Fretka byla domestikována z tchoře tmavého. Je to jediná domestikovaná kunovitá šelma (a spolu se psem a kočkou jedna ze tří domestikovaných šelem obecně).

Ve volné přírodě fretka nežije, uhynula by hladem či následkem úrazu. Je tedy výhradně domestikovaným druhem. Nejbližším příbuzným, v přírodě volně žijícím, je tchoř tmavý. Fretky mají špatně vyvinutý zrak, který je kompenzován dobrým sluchem a čichem.

Původně byla  fretka využívána k chytání a vyhánění myší, králíků, škodlivých hlodavců z nor, k protahování lan dlouhým potrubím a v kožešnickém průmyslu. Dnes jsou fretky chovány jako laboratorní zvířata a stále více jako domácí mazlíčci. Mají milou a hravou povahu a silnou osobnost podobně jako kočky.

Fretky se dožívají 6-8 let. Jen velmi vzácně déle. 

průměrný věk: 6 – 8 let, výjimečně déle
váha samec/samice: 1,5 – 1,8 kg / 0,6 – 1 kg
tělo a ocas samec/samice 42 – 46 cm + 16 – 18 cm / 28 – 36 cm + 14 – 15 cm
pohlavní zralost: v 5 – 9 měsících života
využití pro chov: do čtyř let
období páření: březen – srpen
délka březosti: 42 dní
velikost vrhu: 1 – 16 mláďat (váha 6–12 g)
barva po narození: freťata se rodí holá
mléčné zuby: 2. – 3. týden
otevírání očí: 4. – 5. týden
sluch: 4. – 5. týden
doba kojení (odstav): 6 – 8 týdnů
trvalý chrup: od 7. týdne
tělesná teplota: 38 – 40 °C
dech: 33 – 36 / min
srdeční tep: 250 / min
stárnout začíná: od 4. roku života
zuby 34 (nahoře i dole na každé straně 3 řezáky, 1 špičák, 3 třenové, z nichž první má podobu trháku, nahoře pak po dvou, dole po jedné stoličce). Často se vyskytuje nadbytečný řezák.

Pokud si chce někdo toto zvířátko pořídit, doporučuji nejdříve si vše přečíst o fretce, nebo zajít k nějakému chovateli, který poradí, jak se o fretku starat. Samičky rodí 7-14 mláďat dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Kdo se rozhodne pro toto zvířátko, nebude litovat, je s nim sranda, fretka je hravá a dokáže být i přítulná, když se s ni správně zachází od malička. Nejlépe je, když si zvířátko pořídíte od malička.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Zajímavé.
Dana Kolářová
Jarmila Komberec Jakubcová
Fretka je moc hezká, ale přeci jen dávám přednost kočenkám.
Zuzana Pivcová
Je to čiperné a milé zvířátko, ale přece jen jsem zvyklá na kočky. :-D
Věra Ježková
Fretka je roztomilá. Když jsem ji ale několikrát viděla v centru Prahy, jak ji na kšírkách vede panička, nelíbilo se mi to.
Eva Mužíková
No vida, pořídím si fredku:)))))))
Anna Potůčková
Kamarádka měla taktéž fretku a opravdu to je moc milé a mazlivé zvířátko.
Jana Kollinová
Fretka je nádherné zvířátko, ale myslím si, že má specifický odér, který nemusí každému vonět. Možná je to moje mylná představa, protože jsem žádnou fretku nikdy nechovala. Moc se mi líbí a myslím si, že je učenlivá.
Dana Puchalská
Kamarádka měla doma fretku. Byl to opravdu mazel, vodila ji na procházku na vodítku. Ale měla samičku a ta nechtěla žádného kamaráda. Byla sólistka nechtěla žádného partnera. Jmenovala se Oliva.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...