Velikonoční výšlap z Rokycan na Radyni
Foto: autorka

Velikonoční výšlap z Rokycan na Radyni

25. 4. 2019

S dcerou, vnoučkem Honzíkem a psem Vendou jdeme po červené značce odpočinkovou lesní cestou, kterou opouštíme a vystupujeme terénní stezkou na vršek Maršál. Nedávali jsme dobrý pozor, cestička se klikatila, samé odbočky lesem a červenou značku jsme ztratili. Když už jsme se chtěli vracet, zaslechli jsme hluk ze silnice. Nechtěli jsme jít silnicí do Šťáhlav a raději jsme odbočili na zelenou značku a pod Maršálem pokračovali po červené. Zámek Kozel jsme zdolali již před rokem, ale žízniví a hladoví jsme zamířili k zámku.

Kozel je lovecký zámek nad řekou Úslavou. Na tomto vršku ve dnech rovnodennosti naši předkové obětovali na usmíření bohů a v naději na dobrou úrodu kozla. Za zámkem jsou rozsáhlé lesy, ve kterých jsme zabloudili a přidali si kilometry. Kolem zámku je rozsáhlý park s jezerem a restaurací. Po občerstvení jsme se vrátili na červenou značku a přes řeku a městečko Šťáhlavy táhli na Radyni. To už jsem Vendu nesla v náručí.

Zřícenina hradu se tyčí na buližníkové skále. Byl vybudován za vlády Karla IV. a nazván Karlova koruna /Karlskrone/. Ale podle kopce Radyně /567m/ byl po králově smrti přejmenován. Hned pod hradem je restaurace a dá se k ní dojet autem. A odtud už jsme měli odvoz  zpět do Rokycan. Hrad je součástí naučné stezky kolem Starého Plzence, na které je mnoho zajímavých míst a odtud a ze Šťáhlav se dá cestovat i vlakem.

Soutěž Do stovky
Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Hezké, tam jsem nikdy nebyla.
Hana Rypáčková
Díky, taky má slsbé chvilky, tak ho poponesu. Jarmilko, jistě se domluvíme. Bývám v Rokycanech...
Jitka Hašková
Hanko, krásné a dokonalé. To je úžasné jak se dal Vendik dohromady a co vydrží.
Jarmila Komberec Jakubcová
Hanko když už jsi byla tak blízko Plzně přijď ke mně na kávičku i s Vendou. Už mně zná z Rožnova.
Hana Rypáčková
Jo, ale na třetí Venda nechtěl sedět, klouzalo mu to a já asi chytila tu šelmu...
Alena Tollarová
O bloudění vím svoje, naposledy dneska :) Tento kraj vůbec neznám a ráda jsem se podívala. Jste dobří chodci. Ta lavička nemá chybu, vyzkoušeli jste ji ve třech?
Soňa Prachfeldová
Paráda, tato místa moc ráda navštěvuji, v mládí jsme s dětmi stanovali pod Kozlem
Anna Potůčková
To video ten článek hodně zhodnotilo a do takové přírod bych šla také!
Eva Mužíková
Hanko, jako vždy je Tvé video moc hezké. Vendika obdivuji, já bych neušla ani polovinu trasy.
Dana Puchalská
Hanko. Moc krásné nejen vyprávění , ale i video. Děkuju.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.