Pranostiky pro celý rok IX
FOTO: autorka

Pranostiky pro celý rok IX

1. 5. 2019

Pranostiky jednotlivých měsíců roku, světic a světců, seřazených podle jejich svátků v měsíci

V květnu radost po kraji se hostí, ač má chladna prospěšného dosti.

Suchý březen, mokrý máj, bude humno jako ráj.

Večerní rosy v máji nám hojně sena, vína dají.

Na mokrý květen přichází suchý červen.

Májová kapka platí nad dukát.

Je-li už máj zahradníkem, není stodol milovníkem.

Svatba v máji volá máry.

Až přijde máj, vyženeme kozy v háj.

Májko, májko, dej mi masti na bolesti!

Máj – polezem od kamen dál.

Přijde duben, zbytky vymetem z humen, přijde máj, přec dobytku daj.

Co červ v máji nesní, to sud na podzim polkne.

Odkvete-li strom v jednom měsíci, bude hojnost ovoce.

Bouřce v máji „nazdar“ volají.

Májový déšť dražší než celá Praha.

Velká chladna o Jakubu a Filipu nesou osení záhubu. (1. květen. Sv. Filip a Jakub, apoštolové, ukamenováni. Sv. Filip – patron kloboučníků, sv. Jakub – patron valchářů.)

Kolik Filipa a Jakuba krapek, tolik sena kopek.

První květen deštivý – polím, pícím škodlivý.

Prvního máje půjdem do háje.

Svatý Florián si ještě může nasadit sněhový klobouk. (4. květen. Sv. Florian, římský voják umučený v Horním Rakousku, patron hasičů, kominíků a zdeníků.)

Je-li o svatého Floriána velký vítr, jest toho roku mnoho ohňů.

O svatém Mamertu zima je po čmertu. (11. květen)

Pankrác, Servác, Bonifác pálí stromy. (12. květen, sv. Pankrác, tajně pokřtěn, popraven mečem; 13. květen, sv. Servác, biskup v belgickém Tongersu; sv. Bonifác, 14. květen, mučen, popraven.)

Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta.

Na svatou Žofii nad kterou dolinou se snese mlha, tam nebude ovoce. (15. květen)

Prší-li na svatou Žofii, nebude švestek.

Kdo o svatém Janě len zasívá, stébla zdéli lokte mívá. (16. květen. Sv. Jan Nepomucký, generální vikář pražského arcibiskupa, svržen z Karlova mostu; patron kněží, zpovědníků, mlynářů, vorařů, lodníků, mostů.)

Pěkný a teplý Urban znamená suchý červenec a srpen, což vinné révě však nikterak nevadí. (25. květen. Sv. Urban, papež, patron vinic.)

Na Urbanův den pospěš síti len!

Pohoda na Urbana – pro sedláky vyhraná.

Když na Urbana prší, bude mnoho myší.

Dokál Urban z pece nesleze, nebude teplo.

Na svatý Duch do vody buch! (Neděle svatodušní)

Do svatého Ducha nesvlékej kožicha.

Modré letnice – tučné Vánoce.

Déšť o letnicích – slunce na Boží tělo.

Na svatého Ducha bláto, bude laciné mláto.

Pohoda na svatodušní pondělí slibuje úrodu.

Když prší v pondělí svatodušní, bude zkáza na sena.

 

Literatura:  Strnad, E.: Předpověď počasí podle přírodních úkazů, podle chování živočichů a rostlin. Praha, Levné knihy KMa, 2000.

 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Znám jich tak s bídou 5..Toto zchlazení by mohli být ledoví muži... Všechno je jako dřív než obvykle, tak proč ne.. Uvidíme.
Alena Tollarová
Já znám jenom studený máj, v stodole ráj a tu o márách. Sice tomu nevěřím, ale vdávala jsem se raději hned první sobotu po máji :)
Zdenka Soukupová
Je obdivuhodné, jak naši předci uměli krásně vysledovat a pojmenovat určité přírodní pravidelnosti. Mě se nejvíc líbí "Co červ v máji nesní, to sud na podzim polkne". Taky cítíte, jak to z toho sudu voní? Paní Věro, hezké a poučné.
Hana Nováková
Věro díky, je jich mnoho, které jsem vůbec nečetla ani neslyšela.
Věra Ježková
Děkuji vám. Mamerta jsem taky neznala. Google praví, že to byl biskup v 5. století, patron kojných. Čmert je určitě čert. Borku, to nevím. Někdo je nejspíš zná. Informace o autorovi této knížky jsem uvedla v úvodním článku.
Libor Farský
Je úžasné jaká poezie na mne při čtení těchto pranostik vždy dýchne. Má chvála patří nejen jejich autorům, ale zejména jejich sběratelům. Jestlipak jsou vůbec známí?
Jitka Hašková
Věro, díky za pranostiky, hodně nového se vždycky dozvím.
Eva Mužíková
Věrko, jsi borec !!!
Jana Kollinová
Také mě zaujala pranostika o Mamertu a čmertu. Hledala jsem a je to čert. Obdobně Jana Š. říkám "po čmertech dobrá práce." Moje maminka říkávala, že po prvomájovém deštíku porostou dobře vlasy. Věro, nachytala jsem se a hledala na netu i výraz zdeník, ale to bude asi jen roztomilá přesmyčka. Takovým jsme ve škole říkávali "čáslavák," ale neptejte se mě proč. Opět jsem s potěšení četla moudra našich předků.
Dagmar Bartušková
Věro, z toho množství pranostik, co jsi napsala, znám jen pár. Ráda jsem si je přečetla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.