Seniorům vadí umělá krása. Mladým ne
Ilustrační foto: ingimage.com

Seniorům vadí umělá krása. Mladým ne

2. 5. 2019

Určitě podstoupila nějaký zkrášlovací zákrok. Takhle ženy v šedesáti nevypadají. Nemůžete dávat fotky reálných žen místo těch nalíčených? Takové komentáře často píší lidé vyššího věku v internetových diskusích nebo jako reakce na články o módě, o kráse.

Mladým lidem naopak připadá naprosto normální snímky počítačově upravovat, vylepšovat k naprosté dokonalosti. Je to jeden z čím dál více viditelných rozdílů v tom, jak svět vnímá starší a mladá generace.

„Připadá mi to naprosto nepochopitelné, ale moje vnučka si každou svou fotku, kterou dává na sociální sítě, upraví. Zvětšuje si tam rty, oči, má tam i nějaký jiný nos. Vypadá jinak, než ve skutečnosti. Ptám se jí, jaký to má smysl snažit se být ve virtuálním prostoru někým jiným, ale ona se směje a říká, že to je normální. Pak jsem potkala jednu velmi známou českou modelku, kterou znám z časopisů a z internetu. Ona taky vypadala jinak než na fotkách. Byla to hezká ženská, ale s ne úplně dokonalou pletí a zdálo se mi, že i rty mívá na fotkách přifouknuté. Řekněte mi, co to má za smysl?“ diví se dvaasedmdesátiletá Alena. Podobný názor má řada jejích vrstevnic. Projevuje se to velmi často v diskusích k článkům o módě, o kráse, kdy dámy velmi kriticky hodnotí snímky modelek. Často zní věty: Nemůžete tam dávat fotky reálných žen? Co to je za barbínu? Tahle ženská určitě v životě nepracovala, jen se válela a starala o sebe. Určitě má vyhlazené vrásky a botox...

Na jedné straně je to poněkud pokrytecký přístup. Co je to reálná žena? Existuje nějaké pravidlo, jak by takzvaně reálná žena měla vypadat? No to by snad ani nikdo nechtěl. Naprostá většina žen přece, pokud se fotografuje, chce vypadat hezky. Nalíčí se, upraví se. Ty, které se nelíčí, se aspoň přičísnou, kouknou předem do zrcadla, jestli nejsou rozcuchané. Tvářit se, že je normální  nechat se  vyfotit na portrét jen tak cestou ze sběru hub s roštím ve vlasech, je opravdu trošku směšné. Snímky, které ilustrují články o módě, zdraví a stylu, mají být hezké. Slouží k tomu, aby se dámy inspirovaly, pobavily, podívaly na to, jak  je možné se obléknout, učesat. Asi by se žádná nechtěla dívat na zástup unavených rozcuchaných obézních žen, které někdo někde náhodou vyfotil a u toho číst článek o tom, jak zdravě jíst. Modelky přece byly vždy od toho, aby prezentovaly krásu, dokonalost, aby inspirovaly.

Na druhé straně je toto razantní odmítání umělé krásy sympatické. Je to ukázka, že starší generace tolik nepodléhá trendům, jako současní mladí lidé. Ti přijali za naprosto normální fakt, že člověk nyní na fotkách vypadá jinak než ve skutečnosti, že je běžné přišívat si vlasy a řasy, aby byly hustější, píchat si do rtů různé látky, aby byly plnější a podstupovat řadu dalších podobných zákroků, které mnohých starším lidem připadají nepochopitelné, zbytečné. Je to sympatické, protože to svědčí o tom, že starší generace nepodléhá době, ve které si mnozí lidé hrají na někoho jiného, než kým ve skutečnosti jsou.

Je to ovšem také ukázka toho, jak rozdílné vnímání světa mají senioři a mladí lidé.

„Rozlišování mezi virtuálním a reálným světem je doména nás dospělých,“ vysvětluje Zuzana Pavelcová z Re-life institutu, který se mimo jiné zabývá problematikou nadužívání internetu a sociálních sítí. A pokračuje: „My dospělí jsme se narodili do světa, který nebyl online a proto máme tendenci chápat virtuální svět jako jakýsi přívažek toho skutečného. Dnešní děti a teenageři to tak nemají. Dá se říct, že jim oba světy splývají v jeden.“

Říká, že lidé se prezentují na sociálních sítích tak,  jak chtějí, aby je vnímalo okolí a zároveň tak, jak vnímají sami sebe. „Nezapomínejme, že svět sociálních sítí je svět krásných a úspěšných a to samozřejmě ovlivňuje náš pocit ze sebe samých,“ podotýká. A přesně v tom spočívá rozdíl vnímání krásy, dokonalosti, upravování reality. Lidé, kterým je nyní šedesát a více, nevyrůstali ve světě internetu. Oni žili jen reálný život, ne současně život virtuální. Ba co víc, mnozí z nich v dětství a v mládí nebyli obklopeni časopisy s krásnými modelkami a snímky, na kterých jsou všichni dokonalí a usměvaví. Současní mladí lidé jsou však dokonalostí obklopeni od narození a tudíž není nic divného na tom, že dělají vše proto, aby také sami dokonale vypadali. Modelka, která je na snímku tak krásná, že je na první pohled jasné, že je počítačově upravená, jim připadá normální, taková, jaká má podle nich modelka být.

Vlastně jde o naprosto přirozené neporozumění, které pramení z života v různých dobách. Kdo se na něj dokáže podívat z této stránky, je vítěz, protože všechnu tu virtuální dokonalosti umí hodnotit s nadhledem a humorem. Koho ovšem rozčílí každá fotka krásné ženy a začne zkoumat, jak asi velké množství botoxu za tu takzvanou krásu může, tomu se nebude dobře žít v žádné době. A neuleví se mu, ani když bude psát další a další komentáře plné zášti a nenávisti.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Mlaďoši jsou tak přisátí ke svým telefonům,že snad ani nežijí opravdový život! Měli by se spolu bavit,ale každý jen sedí/stojí a čumí do svého displejíku.No a uměle nafučené pysky ve stylu černošských pus,to je opravdu hnusné,často nevydařené (např. paní Pilarová...).kdo chce kam,ať si tam jde,a dělá si se svým tělem,co si myslí,že je pro něho vhodné,ale ať nenutí k tomu druhé.
ivana kosťunová
Souhlasím, ale ono to taky mohlo být zdravotně závadné třeba pro mladíka, který si z plesu dovedl domů krasavici s řasami jak mrkací panna, bujnou hřívou, a ráno na něj vybafla pihovatá zrzka s říkými vlasy na ježka - vždyť z toho šoku musel mít smrt !! :))
Hana Nováková
Ano Ivo, i bylo krášlení a hezké, ale večer se smyl make-up, sundal příčesek, odlepily řasy.... Nebyl to zásah do těla, do fungování organismu, do imunitního systému atd. Tady to někdy může být i průser oproti kosmetickým vylepšením.
ivana kosťunová
Ale vždyť je to pořád stejné, vždycky jsme skutečnost upravovali k lepšímu, jenom ty prostředky byly omezenější. Námátkou- nalepené řasy, příčesky, paruky, barvené vlasy. krycí make-up - to přece bylo také vylepšování skutečnosti. Docela ráda bych se vylepšila ve fotoshopu, kdybych to uměla. :))
Hana Nováková
Každý má většinou své tělo od narození až po smrt. Když já byla na plastice v Praze kvůli nádoru a následné plastice, setkala jsem se s mnohým. Od těžkých operací zachraňujících život, po silikony z důvodu odnětí prsu při rakovině, těžké úrazy až po pár nemocničníh lůžek placených ohledně zkrášlujících operací. /nosy, prsa/ Ženy, které si nechaly vytvarovat jedno prso po ablaci říkaly, jak dost to bolí, ale byly vcelku mladé a tak se nedivím, že to podstoupily. Musely být několik, myslím 5 let úplně zdravé, než jim provedli operaci.Ty, které nebyly spokojeny s tím, jak je Bůh stvořil po operaci chodily a skuhraly. Nepochopila jsem. Jen vím, že nejsem, nebyla jsem a nebudu modelka, jsem moc ráda, že mi Bůh dal co dal a to, co mám, je zatím ze zdravotního hlediska na udržitelném stavu. Člověka hodnotím podle toho, jaký má charakter, jak je mi s ním dobře ať už vypadá jak vypadá. Všechno je to v hlavě a v srdci a kdo to tam nemá, tak se může nechat předělat celý a má to stejně marný. Protože stále platí: Krásná hlavička, většinou prázdná makovička...
Margita Melegova
Vzhled se da koupit, ale zdravi ne.
Jana Slavíková
Vyrovnají se, protože jim nic jiného nezbyde, tak jako nezbylo našim prarodičům, rodičům i nám. Pokud se stárnutím vyrovnají, získají nadhled a prožijí "nemládí" v klidu a pohodě. Pokud se s tím nevyrovnají, bude to jejich problém, budou zapšklí a zpruzelí.
olga skopanova
A jak se ti mladí pak vyrovnají se stárnutím a ztrátou dokonalosti?
Danka Rotyková
Je to tak. Staří již vědí, co život dává a co bere. Co je opravdu podstatné a na čem vlastně až tolik nezáleží. Proto na vše nepřikyvují. Ví proč a mají pocit, že je mladí pochopí. Chyba lávky, nepochopí, to nejde, musí všechno zažít na vlastní kůži.
Jana Kollinová
Je mi jedno kdo jaké zkrášlující zákroky podstupuje, je to každého věc. Rozhodně je dobré o svůj vzhled pečovat.

Zpět na homepage Zpět na článek